Tavallaan pidän tuosta Checon uudesta aggressivisemmasta designista, mutta sisäinen puristini kyllä näkisi mieluummin molempien Mäkki-kuskien käyttävän entisiä, konservatiivisempia, designejään.
McLaren-kuskit puolestaan on yleensä käyttäneet Araita, Button siityi pian Araihin Mäkille tultuaan, ja nyt myös Perezkin siirtyi. Häkähän tosin aikoinaan siirtyi vikana Mäkki-vuotenaan Belliin.
Mielenkiintoista on se, että tallikaveruksilla on eri merkkiset kypärät. Henkilökohtaisia sponsoreita?
Häkkinen käytti suurimmanosan uraansa Arain kypärää. Se mainittiinkin jo että viimeisen vuoden ykkösissä käytti Belliä. Mahdollisesti joskus myös Shoeita, mutta pääasiassa oli Arain mies.Häkähän käytti Shoein kypärää käsittääkseni suurimman osan urastaan. Joskus siitä kysyttiin ja muistaakseni Mika perusteli sitä sillä, että Shoeilla oli visiirissa joku näppärä lukitussysteemi tms. jota muilla ei ollut. Sitä en muista, oliko Mikalla koskaan Arain kypärää.
Häkkinen käytti suurimmanosan uraansa Arain kypärää. Se mainittiinkin jo että viimeisen vuoden ykkösissä käytti Belliä. Mahdollisesti joskus myös Shoeita, mutta pääasiassa oli Arain mies.
Kypärä on kuskille tärkein yksittäinen varuste ja siten todella henkilökohtainen. Yksikään talli ei edellytä kuskilta tietyn merkin käyttöä vaan sopparit ovat aina henkilökohtaisia. Toki voidaan suositella tiettyä merkkiä mutta lopulta kuski päättää aina itse, minkä merkkistä kypärää käyttää.
Mclaren näemmä pakottaa aika vahvasti tiettyyn muottiin nuo kypärät. Omille maalauksille selvästit tietty alue ja niidenkin noudatettava jotain sääntöjä. Kaikki poikittaiset linjat esimerkiksi tietyn suuntaisia. Tärkeää analyysiä![]()
Voihan siitä sellaistakin nimeä käyttää, vaikka se nyt onkin Kaspersky-raita.Tuo valkoinen raita kypärissähän on juurikin "Marlboro-raita".
![]()
Buttonin ja Perezin kypärät tälle kaudelle
Kylläpä se on, UD:n logo takana:Buttonin potan design on Uffen käsialaa, ja pakko sanoa että tuossa Checon uudessa kypärässä on paljon "Uffemaisia" piirteitä.
Olisko UD:n aikaansaannoksia?
Eiköhän kyse ole enemmän aikakaudesta kuin Uffen tyylistä. Muistaakseni Senna-Häkkinen-Alesi aikoihin kaikkien kuskien kypärädesignit olivat aikaansa kuvaavan pelkistettyjä. Ei Uffe mielestäni erotu muista 2010-luvun maalareista "teinimäisellä sekavuudella".Oma mielipide on se, että nuo Uffen kypärät ovat toki teknisesti todella laadukkaasti maalattuja mutta joku noissa designeissa tökkii. Ehkä se on sellainen teinimäinen sekavuus. Mitään klassisen tyylikästä noissa ei kyllä ole minun silmääni ja ajan hammasta eivät kyllä kestä samoin kuin esim. Sennan, Häkkisen ja Alesin kypärät (vain siis ihan muutaman mainitakseni).
Voittaakohan SP Perez tänä vuonna MM-mestaruuden.