Liikenteessä ärsyttää:

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja SamiJ
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kannattaa tehdä sellaista edes-takaisin steppausliikettä siinä suojatien reunalla vielä auton pysähdyttyäkin - useamman minuutin jatkat sitä siinä! Koreagrafia on sitten jo paketissa, kun seuraava auto paikalle saapuu ja kenraaliharjoituksetkin on takana!

toimiskohan paremmin jos sitä steppailua tekis siinä suojatiellä auton edessä?
 
Ihmiset jotka eivät osaa ryhmittäytyä kunnolla, vaan tukkivat liikenteen.
Jos kääntyville ei ole omaa kaistaa, mutta reilusti tilaa, esimerkiksi liikenteenjakajan kohdalla, niin miksi ihmeessä siihen pitää jäädä haisemaan muiden tukkeeksi keskelle kaistaa?
Tänään taas parikin tyyppiä oli tuketta tekemässä.
 
Tänään ärsytti lähinnä se, ettei yhtään rekisterinro 9 osunut silmään. 10 ja 11 kyllä kummatkin, muttei 9 joka on etsinnässä.

Eilen näin 10, 11, 12, 13 mutten sitä 9:siä lain.:thumbfh:

Eräässä Quattrossa tuossa meidän pihalla näkyy olevan 9 rek.nro:n viimeinen numero.:rolleyes: Siitä vaan bongailemaan.
 
Kenties siksi, että oikealta ei saa ohittaa :idea:

Nämä tyypit ovat kyllä just niitä jotka yrittävät tunkea myös oikealta ohi.
Itse odotan sen verran, että ohitettu näkyy sekä tausta, että sivupeilistä kunnes kurvaan takaisin eteen. Mutta tämähän ei kaikille riitä vaan yritetään punkea siitä välistä. Useammankin kerran olen kyllä silti vaihtanut kaistaan siihen eteen. Menkööt vasemmalta ohi niin kuin kuuluukin. Nopeemmin olisi pääsyt kun olisi malttanut sen sekunnin-pari odottaa.
 
Päivällä ruokkoksella joku uuno urakoitsija säästi transporterin naftaa ja ajeli edessä 50-alueella 40km/h. No sopivalla suoralla potkaisin kaasun pohjaan ja ohi. Mutta vittu sekin kiihdytti. Piti painaa jalka nilkkaa myöten konehuoneeseen että pääsi ohi. 50-alueella sata piti olla lasis. Perkeles. Tiedän mitä se teki viime... eiku tiedän mitä se urakoi. Taidan käydä huomenna moikkaamas.
 
Eilen joku piti hirveätä kiirettä ja tunki itsensä suoraan liittymästä kaistaan ja piakkoin tunki vielä vasemmalle ja kiihdytti selkeää ylinopeutta, että pääsisi kahden täysperävaunun rekan ohitse, vasta siinä vaiheessa kiilasi niin paljon oikealle, että ehti seuraavaan ramppiliittymään mennä ja oli jäädä melkein ohitetun rekan alle. Mitä helvettiä muka säästää 7 sekuntia ajastaan? Kalliit on ne sekunnit, jos vuokot sakottaisi sitä kusivauvaa ja vasta ne sekunnit kalliit ovatkin, jos oma henki lähtee törttöilyistä.
 
"Ylinopeuden syy selvisi - pariskunta harrasti seksiä kuskin paikalla
Tiistai 14.4.2009 klo 12.20
Norjan poliisi kiinnitti huomiota ronskilla ylinopeudella valtatien pintaa kuluttaneeseen autoon.

Pian selvisi, että autossa oli harrastettu muutakin kuin ylinopeutta.

28-vuotiaan miehen ajama auto oli kaiken ylinopeuden - 133 kilometriä tunnissa - keskellä seilannut kaistan reunalta toiselle kuin humalaisen ohjastamana. Alkoholilla ei kuitenkaan ollut osuutta asiaan.

- Kyydissä ollut 22-vuotias nainen istui miehen sylissä. Heillä oli kovasta vauhdista huolimatta meneillään... täysi akti, sanokaamme nyt vaikka niin, poliisin edustaja Tor Stein Hagen varovasti muotoilee.

- Eikä mies edes nähnyt paljon mitään, koska nainen istui hänen sylissään. Miksi he päättivät ottaa näin suuren riskin, niin sitä emme tiedä, Hagen ihmettelee.

Välikohtaus sattui Oslon lähellä. Poliisi otti mieheltä ajokortin pois, ja lisärangaistuksiakin on luvassa." IL tänään.
 
Päivällä ruokkoksella joku uuno urakoitsija säästi transporterin naftaa ja ajeli edessä 50-alueella 40km/h. No sopivalla suoralla potkaisin kaasun pohjaan ja ohi. Mutta vittu sekin kiihdytti. Piti painaa jalka nilkkaa myöten konehuoneeseen että pääsi ohi. 50-alueella sata piti olla lasis.
Jaahas. No ei tossakaan paljon järkeä ollut....:nope:
 
Eilen ärsytti liikenneympyröissä ajelija (niitä on tuossa viisi peräjälkeen) joka ei vilkuttanut. Ekassa ympyrässä hidasteli, ikään kuin luuli olevansa väistämisvelvollinen ympyrään tulijaa kohtaan. Sitten viimeisessä ympyrässä laittoi vilkun oikealle, mutta jatkoikin ympyrässä ajoa. Silloin tööttäsin. :o Ärsytti...
 
Liikenteessä ärsyttää kolme ryhmää:
1) Idiootit
2) Hullut
3) Älykääpiöt

Ryhmä 1 ajaa alinopeutta
Ryhmä 2 ajaa ylinopeutta
Ryhmä 3 ajaa täsmälleen sallittua
Sitten on vielä 4) Kummalliset oudokit

Ryhmä 4 koostuu vastaantulijoista

Kaikki neljä ryhmää ovat kyllä erittäin ärsyttäviä tien päällä kulkiessa :ahem:.
 
Tanaan jouduin vilkuttamaan valoja Krefeldin aaliolle kenka kiilasi Dysselin kentalla kaistansa paattyessa takaa kiihdyttamalla suoraan eteen ja jarrutti. Mun takana ei ollut ollenkaan autoja ja se olis paassyt musta ohi 20 metrin paassa, josko oli kauhia kiirus. Joillakin ei vaan paassa liiku mitaan... :nope::nope:
 
Päivällä ruokkoksella joku uuno urakoitsija säästi transporterin naftaa ja ajeli edessä 50-alueella 40km/h. No sopivalla suoralla potkaisin kaasun pohjaan ja ohi. Mutta vittu sekin kiihdytti. Piti painaa jalka nilkkaa myöten konehuoneeseen että pääsi ohi. 50-alueella sata piti olla lasis. Perkeles. Tiedän mitä se teki viime... eiku tiedän mitä se urakoi. Taidan käydä huomenna moikkaamas.

Tuollaisia uunoja on muuten todella paljon. Hyrylan ja Jakkylan valilla on patka jossa saa menna 80. Moni ajelee ajatuksissaan alle kuuttakymppia, mutta ootas kun laitat vilkun paalle ja nouset rinnalle, niin kaasukin loytyy. Usein joutuu nostamaan satasen pintaan jotta ohi paasee. Sitten ne jaa puskuriin roikkumaan kun ohitettuani laitan cruisen 89:lle. :thumbfh:
 
-Kaahaajat
-Ohittajat, jotka heti ohituksen jälkeen kääntyvät vaikka rampille
-Ohittajat, jotka palaavat kaistalle suoraan eteen
-Ohittajat, jotka ohittavat, vaikka ohitettavakin ajaa vähintään lievää ylinopeutta
-Huinailijat
 
Ylös