Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / KESÄkausi '09

  • Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.

Lancer

Realisti
Liittynyt
23.7.2007
Viestit
20495
Sijainti
taas Suomessa
Edistystä siellä suunnalla.

HS sanoi:
Iranin presidentti lupaa ottaa naisia hallitukseen

16.8.2009 14:04
A A

STT–Reuters–AFP

Iranin presidentti aikoo esittää naisministerien valintaa maan hallitukseen. Hallituksessa ei ole ollut yhtään naista islamilaisen tasavallan 30-vuotisen historian aikana.

Presidentti Mahmud Ahmadinejad on kertonut tv-haastattelussa esittävänsä naispoliitikkoja ainakin sosiaali- ja terveysministereiksi. Hallituksen kokoonpanon hyväksyy parlamentti.

Ahmadinejad esittelee ministerilistansa parlamentille alkuviikosta.
 

jaska

Ett silleen!!!!!!1 -mies
Liittynyt
29.12.1998
Viestit
32215
Sijainti
kyrkslätt
No tanskalaiset asiakkaat ne vasta hyppivätkin ilosta:frank:
Kouvo varmaan muistaa (jostain luin että Arhimäki ois tehnyt saman mogan, en tosin löytänyt sitä) että Sampo Pankki on eri asia kuin Sampo-Konserni (joka siis tuki Kokoomusta). Ensimmäinen on Danske Bankin markkinointinimi Suomessa ja toinen on vakuutus & Finanssikonserni jonka suurin pankkiomistus liittyy Nordeaan.

.. mitenköhän tuon Tanskalaisen pankin asiakkaat on tukenut Kokoomusta ?
 

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
Ilta-Sanomat sanoi:
Ruotsissa syntyy yhä paljon lapsia

Ruotsin väkiluku kasvoi lähes 9,3 miljoonaan tämän vuoden alkupuoliskolla. Nousun syynä ovat vähäinen maastamuutto ja syntyvien lasten suuri määrä - talouskriisistä huolimatta.

Historiallisesti katsottuna syntyvyys on selkeästi riippuvainen talouden heilahteluista. Lama-aikoina 1930- ja 1990-luvuilla syntyvyys laski selvästi, ja tilastotieteilijät ovat odottaneet nykyisen taantuman näkyvän jo synnytysten määrässä.


Näin ei ole kuitenkaan vielä käynyt. Vuoden alkupuoliskolla Ruotsissa syntyi 56251 lasta, mikä on jopa 216 lasta enemmän kuin viime vuoden vastaavana aikana, kertoo Ruotsin tilastotoimisto SCB.

Yhtenä selityksenä tähän pidetään ruotsalaisvanhempien korkeata keski-ikää. Lastentekoa on siirretty ja siirretty, kunnes monella ei ole enää mahdollisuutta odottaa pidempään.Ensimmäisen vuosipuoliskon aikana kuolleiden määrä oli huomattavasti syntyneitä vähemmän eli 46857. Maasta muuttajia oli lisäksi 3881 vähemmän kuin tulijoita.
Tämä pisti silmään.. Suomessa tuntunut 30/90-luvun lama-aikoina lapsia syntyvän samaan tahtiin tai enemmänkin kuin "hyvinä vuosina"..puhumattakaan suurista ikäluokista joitten syntymän aikoihin maa oli aikasta raunioina ja köyhä.
 

Lancer

Realisti
Liittynyt
23.7.2007
Viestit
20495
Sijainti
taas Suomessa
Robert Pattinson järkyttyi avaruusolioista
16.08.2009 16:40

Tämän hetken kuumin Hollywood-komistus Robert Pattinson koki elämänsä järkytyksen, kun avaruusoliofanit hyökkäsivät hänen kimppuunsa vessan edessä.

Pattinson oli tulossa ulos vessasta, kun hänen tiensä tukki kolme avaruuden asukeiksi pukeutunutta fania.

FemaleFirst-sivuston mukaan Twilight-näyttelijä joutui paniikkiin, koska oliot estivät hänen kulkunsa. Hän rauhoittui vasta, kun tunkeutujat nostivat päähineensä ja näyttivät kasvonsa.

Olioiden alta paljastui kolme kikattavaa tyttöä, jotka pyysivät 23-vuotiaan nuorukaisen nimikirjoitusta.

- Robert piti heidän temppuaan huvittavana, joten hän antoi heille kaiken, mitä tytöt halusivat, lähde kertoo.

IS
Millasilta avaruusolioilta ne mahtoi näyttää?
 

Myllis

Lounke-Pelle
Liittynyt
2.8.2000
Viestit
17459
Sijainti
Lounke
Kuulen kuulen, lue Nomin postaukset. Asiapuhetta!:ahem:
Ajattelinkin oisko asiaa taalla kommentoitu. Kylla olen nomin ja patriotin kanssa samoilla linjoilla.
Raha mika raha, ja vaikutusvaltaa silla haetaan. Ihan kornia vaittaa etta ammattiliitolla olisi jotenkin puhtaammat jauhot pussissa eika mitaan ajatuksia rahan vastineesta....
 

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
Ajattelinkin oisko asiaa taalla kommentoitu. Kylla olen nomin ja patriotin kanssa samoilla linjoilla.
Raha mika raha, ja vaikutusvaltaa silla haetaan. Ihan kornia vaittaa etta ammattiliitolla olisi jotenkin puhtaammat jauhot pussissa eika mitaan ajatuksia rahan vastineesta....
Eihän kukaan niin ole edes väittänyt ammattiliitoista vaan päinvastoin, haluavat vaikuttaa ehdokkaisiin.:ahem:

Se oli Kokoomus ja yritykset, jotka olivat sitä mieltä ettei (lahjus)vaalirahat muka vaikuta ehdokkaisiin.:eek:
 

Sam

Muumipappa
Liittynyt
2.8.2000
Viestit
34097
Sijainti
Muumilaakso
Eihän kukaan niin ole edes väittänyt ammattiliitoista vaan päinvastoin, haluavat vaikuttaa ehdokkaisiin.:ahem:

Se oli Kokoomus ja yritykset, jotka olivat sitä mieltä ettei (lahjus)vaalirahat muka vaikuta ehdokkaisiin.:eek:
Puhumattakaan sivujuonteisista moraali(ttomuude)n mainostamisesta :eek:
 

Lancer

Realisti
Liittynyt
23.7.2007
Viestit
20495
Sijainti
taas Suomessa
Faksisotkuista tulloopi elokuva.

IS sanoi:
Jonna Järnefelt on syksyllä Anneli Jäätteenmäki
17.08.2009 06:16

Irakgateksi nimetty tapahtumasarja vuodelta 2003 on nyt filmattu elokuvaksi, ja se esitetään syksyllä televisiossa.

Pääministerin paikasta taistelevaa Anneli Jäätteenmäkeä esittää Jonna Järnefelt. Presidentti Tarja Halosta näyttelee Pirkko Saisio. Mauri Pekkarisen rooliin hyppää Pertti Koivula.

- Roolivalintoja mietittiin aika pitkään, ja päädyimme siihen, ettemme tee näyttelijöistä poliitikoiden näköispatsaita, kertoo Pääministeri-elokuvan ohjaaja Jyri Kähönen.

- Heissä on kyllä hahmoina ja persoonina jotakin samaa kuin esikuvissaan. Roolittaminen oli kuitenkin haasteellista, kun oikeat henkilöt ovat lähes päivittäin mediassa näkyvillä.

Ohjaaja kertoo, että Paavo Lipposta ei elokuvassa nähdä.

Vuoden 2003 kiihkeä tapahtumasarja tuli tutuksi tiedotusvälineiden kautta, mutta elokuvassa varsinainen mediasirkus jää vähemmälle, ja tarina keskittyy kuvaamaan poliitikon psykologiaa.

- Käsikirjoituksessakin vältimme Eduskuntataloa tapahtumapaikkana, mainitsee elokuvan toinen käsikirjoittaja Antti Karumo.

- Yksi työhypoteeseistamme oli, että teemme elokuvan, joka tapahtuu paikoissa, jonne tv-uutiset tai media ei koskaan pääse. On helpompaa tehdä tulkintaa, kun todellista kuvaa ei ole saatavana, hän toteaa.

Elokuva esitetään Ylen Tv1:ssä maanantaina 19. lokakuuta.
Markus Haapamäki
 

Olga

.
Liittynyt
13.10.2001
Viestit
40436
Sijainti
lakitukossa
Siperian jättivoimalassa vakava onnettomuus
julkaistu tänään klo 12:21, päivitetty tänään klo 13:52


Venäjän suurimmalla vesivoimalaitoksella Siperiassa on sattunut paha onnettomuus. Kymmenen ihmistä kuoli ja useita loukkaantui, kun laitoksen vesiputki rikkoutui. Viranomaiset kertovat, että 54 ihmistä on yhä kateissa.

Onnettomuudessa vettä pääsi virtaamaan voimalan turbiinihuoneeseen sen jälkeen, kun vesiputki oli haljennut. Sajano-Shushinskajan voimala sijaitsee Jenisei-joen varrella, Siperian keskiosassa, noin 3 000 kilometrin päässä Moskovasta.

Venäjän hätätilaministeriön tiedottajan mukaan onnettomuuden syy ei ole vielä selvinnyt. Tiedottajan mukaan räjähdyskin voi olla mahdollinen syy, olkoonkin että venäläisten uutistoimistojen mukaan todennäköisempi syy on normaalia voimakkaampi vesivirta.
Jos tuosta jotain positiivista yrittäisi löytää, niin onneksi se oli vesivoimala.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös