Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / KEVÄTkausi '09

  • Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
Jokaisen kunnon opiskelijan vaatekomerossa pulputti lama-aikaan iloinen poika. Kotiviini siis jos ei terminologia "pojan" osalta ole tuttu.
Vallan unohtui tuo juomien kuningas:eek: Kyllähän tuota lukioaikana tuli juotua harva se päivä, kun ei ikä riittänyt kaupan oluthyllylle edes.
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Nasan superteleskooppi lentää tähystelemään Maan kaltaisia planeettoja
julkaistu tänään klo 11:37, päivitetty tänään klo 13:18

Yhdysvaltain avaruushallinnon Nasan voimakas teleskooppi alkaa haravoida Linnunradalta planeettoja, joilla voisi olla Maan tavoin elämää. Hanke on Nasalle lajissaan ensimmäinen.

Keplerin superteleskooppia kuljettava raketti on määrä laukaista Floridasta perjantaina. Teleskooppi asettuu avaruuteen tutkiskelemaan planeettoja, jotka kiertävät omia tähtiään suunnilleen samalla etäisyydellä kuin Maa Aurinkoa. Tälläisella vyöhykkeellä on sopivan leuto lämpötila sulalle vedelle, jota elämän kehittyminen edellyttää. Myös planeetan koolla on merkitystä.

Nasan tutkijoilla on teleskoopille suuret suunnitelmat. - Se saattaa muuttaa perusteellisesti ihmiskunnan käsitystä itsestään, sanoo Nasan astrofyysikko Jon Morse.

Hänen mukaansa Kepler lisää olennaisesti tietoa Maan kokoisten planeettojen määrästä galaksissamme. Teleskoopin tarkat laitteet kykenevät havaitsemaan pienet muutokset tähtien valossa planeettojen kulkiessa niiden ohitse. Nasassa Keplerin näkökykyä kuvataan sellaiseksi, että Maahan katsoessaan teleskooppi kykenisi havaitsemaan ihmiset heidän liikkeistään valaistulla verannalla.

Miltei 600 miljoonaa dollaria maksaneen projektin on määrä kestää kolme vuotta. Niiden aikana Kepler katsastaa yli sata tuhatta Auringon kaltaista tähteä Linnunradalla Joutsenen ja Lyyran tähdistöissä.

Astrofyysikko Alan Boss on vakuuttunut, että joko Kepler tai vuonna 2006 avaruuteen laukaistu ranskalainen Corot-satelliitti löytää Maan kokoisia planeettoja lähivuosina.

Corotin tähänastisiin löytöihin kuuluu pienin tunnettu eksoplaneetta eli aurinkokuntamme ulkopuolinen planeetta. Se on halkaisijaltaan pari kertaa Maan kokoinen. Planeetan kiertorata kulkee kuitenkin niin läheltä emotähteä, että olot ovat aivan liian polttavat elämän synnylle.

AFP, YLE Uutiset
Semmosta
 

Pietari

HarjunHerra
Liittynyt
4.3.2007
Viestit
7217
Sijainti
Etelä-Savo
Tavoitteena kahden megan nopeus
Valtio potkii vauhtia maaseudun laajakaistaan

Kuva: Pekka Sakki / Lehtikuva

5.3.2009 14:11 Hallitus antaa lisää taajuuksia maaseudun langattomalle 450-laajakaistaverkolle.

Valtioneuvosto päätti tänään osoittaa lisätaajuuksia laajakaistaiselle 450 megahertsin matkaviestinverkolle. Lisätaajuudet tulevat käyttöön haja-asutusalueilla.

Laajakaistayhteydet voivat lisätaajuuksien ansiosta nousta syrjäseudulla kahteen megaan.

Valtioneuvoston käsiteltäväksi tulee lähiviikkoina jakeluyhtiö Digitan toimilupamuutos, joka liittyy laajakaistaiseen 450-matkaviestinverkkoon.

Muutosten jälkeen verkon peittoalue kattaa tämän vuoden loppuun mennessä 99 prosenttia väestöstä. Ensi vuoden loppuun mennessä kattavuus on 99,9 prosenttia väestöstä.

Digitoday
Onpa kauheen nopee ja hinta varmasti älytön. :rolleyes:
 

Pietari

HarjunHerra
Liittynyt
4.3.2007
Viestit
7217
Sijainti
Etelä-Savo
Siirtorajoitukset ja kaikki:D ...Avaus: 129.00 €...:eek: Vielä, kun tuo netti toimii parhaiten kaupungeissa, joissa on paljon halvempia ja parempia vaihtoehtoja..tai sitten jossain järven selällä.
Naurettavaa pelleilyä koko hallituksen laajakaistastrategia. Suoraan voi sanoa, että vittuilua syrjäseudun ihmisille.
 

WebSlave

Trackman
Liittynyt
9.2.2005
Viestit
29660
Naurettavaa pelleilyä koko hallituksen laajakaistastrategia. Suoraan voi sanoa, että vittuilua syrjäseudun ihmisille.
Ilman kyseistä pelleilyä maaseudulla oltaisiin edelleen vanhojen modeemiyhteyksien varassa.

-Edit- Ei tosin kovin kauaa sitäkään, kun vanhat kuparipiuhatkin aiotaan kaivaa pois.
 
Viimeksi muokattu:

jps

nimimerkkien jahtaaja
Liittynyt
17.11.2000
Viestit
31093
Sijainti
täällä
Juu. Mites toi liittyi YSP:n viestiin...:thumbfh:
No kun se superteleskooppi löytää avaruudesta niiltä eksoplaneetoilta lamoja ja NASA sitten siirtää ne tänne maahan. Toihan on ihan selvää. Teleporttauksella ne tulee vikkelää vauhtia.
 

jps

nimimerkkien jahtaaja
Liittynyt
17.11.2000
Viestit
31093
Sijainti
täällä
Iltalehti sanoi:
Vanhemmat pidätetty - 7-vuotias vuosikausia lukittuna kotiselliin
Torstai 5.3.2009 klo 15.40

Poikaa pidettiin vangittuna valottomassa, selliäkin pahemmassa huoneessa vuosikausia.

Ranskalaisen Millaun kaupungin syyttäjän mukaan seitsenvuotiasta poikaa on pidetty vangittuna todennäköisesti jo vauvaiästä lähtien. Pojan vanhemmat on nyt pidätetty lapsensa pahoinpitelystä syytettyinä.

- Lapsi oli lukittuna useiden vuosien ajan huoneessa, jossa oli vain pissan kostuttama patja, ei huonekaluja tai leluja, syyttäjä sanoi.

- Tämä pieni poika on elänyt vankilaakin pahemmissa olosuhteissa.

Sosiaaliviranomaiset päättivät tutkia pojan vanhempien kodin, koska vanhemmat olivat kieltäytyneet vastaamasta pojan pikkuveljeä koskeviin kyselyihin.

Viranomaisten mukaan poika on hyvin heikko fyysisesti, nälkiintynyt, mutta selvästi älykäs, joskin kasvatuksen puute näkyi.

Pariskunnalla on kaksi muuta lasta.
Sairasta.
 

Pietari

HarjunHerra
Liittynyt
4.3.2007
Viestit
7217
Sijainti
Etelä-Savo
Kuka on kuolleena hangesta löytynyt mies?
05.03.2009 16:33

Joensuun poliisi kaipaa tietoja lenkkipolulta löytyneestä kuolleesta miehestä, jonka henkilöllisyyttä ole vielä selvitetty.

Vähissä vaatteissa ollut vainaja löytyi torstaina noin kello 7:n aikaan Mustosenkatu 3:ssa talon takana kulkevalta lenkkipolulta.

Miehen tuntomerkit ovat: ikä noin 30 vuotta, pituus 178 cm, vartalo tanakka/lihava, kasvot pyöreät, hiukset hiekanruskeat ja normaalipituiset.

Miehellä oli kullanväriset silmälasit, joissa suorakaiteen muotoiset linssit sekä metallirunkoinen ja metallirannekkeinen Fore-merkkinen rannekello. Kaulassa hänellä oli hopeinen kaulaketju, jossa hopeinen risti.

Poliisin alustavien tutkimusten mukaan miehen kuolemaan ei liity rikosta.

Mahdolliset yhteydenotot pyydetään Joensuun poliisille p. 071-875 6500.

IS
:(
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös