Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / KESÄkausi 2012

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Haa

IS sanoi:
Äiti avasi kotioven - rekka syöksyi päin taloa murskaavin seurauksin

Englannin Derbyshiressa äiti ehti lapsensa kanssa nipin napin suojaan ennen kuin kuskiton kuorma-auto syöksyi talon seinään ja sisään asuntoon.
Perheenäiti Jen Whitelam oli avaamassa kotiovea ja piti kädestä liki 2-vuotiasta Bella-tytärtään.

Hetkessä hän jo juoksi lapsensa kanssa suojaan ja väisti taloa päin ajavaa kuorma-autoa. Asiasta uutisoi Daily Mail.

Sekä äiti että tytär ehtivät nipin napin suojaan ennen kuin kuskiton kuorma-auto törmäsi talon seinään.

32 tonnin painoinen rekka oli lähtenyt liikkeelle itsekseen, kuljettajan unohdettua laittaa käsijarru päälle.

Rekka aiheutti mittavat tuhot. Se jyräsi tieltään Jenin Ford Focus -auton ja puhkaisi talon seinään ison aukon. Osa keittiöstä, jossa Jen oli vielä hetki sitten ollut syöttämässä tytärtään, tuhoutui täysin.

- Se oli sekunneista kiinni. Jos en olisi avannut ovea, en olisi nähnyt taloa kohti syöksyvää kuorma-autoa.

Jen ei ehtinyt edes nostaa tytärtään syliin, vaan raahasi tytön vain nopeasti talon takaosaan turvaan.

Onhan tuossa yllelaimaamassanikin tekstissä toivomisen varaa.
 
Onhan tuossa yllelaimaamassanikin tekstissä toivomisen varaa.

Muista aikanaan koulussa meidän äikänopella oli tapana näyttää esimerkkejä huonosta äidinkielestä ja kielioppivirheistä. Tunnilla opettajalla oli aina mukanaan nippu lehtileikkeitä :p

Minusta toimittajan ammattivaatimuksiin pitäisi kuulua hyvä äidinkielen hallinta.
 
Jäi kyl epäselväksi, oliko kyse puoliperästä, vai 4-akselisesta kuorma-autosta. No jokatapauksessa se tuli selväksi, että molempiin kannattanee laittaa käsijarru päälle ennenkuin ulos hytistä tullaan...riippumatta siitä, tuleeko selkä vaiko naama edellä.
 
Kaupan omien edullisten tuotemerkkien laatu yllätti huippuammattilaiset

Melko tasan puolet paremmiksi rankatuista tuotteista edusti kauppaketjujen omia merkkejä.

- En ole koskaan edes käynyt Lidlissä, mutta nyt kyllä menen sinne katsomaan! Asenteita on pakko muokata, sillä testissä oli paljon hyviä tuotteita. Yksi vanhoista suosikkituotteistanikin jäi toiseksi, Simonen tunnustaa.

Gehör arvelee, että kuluttajat valitsevat sitä, mitä ovat tottuneet ostamaan.

- Selvästi itse kunkin tässä pitäisi osata rikkoa rajoja ja kokeilla välillä jotain muuta. Edullisempi hinta ei todellakaan aina tarkoita, että tuote olisi huonompi tai että käytetyt raaka-aineet olisivat laadultaan heikompia, sillä edullisuuden selitys voi olla suurissa volyymeissä tai muunlaisissa kustannussäästöissä.

Ihan paska tutkimus. Ei mitään arvoa. Kaikkihan tietää, että mitä kalliimpi ruoka sitä paremmalta maistuu. Ei niitä maistelemaan tarvitse ruveta.
 
Oon aina ihaillut kaivinkoneenkuljettajia. Niin näppärästi käyttävät isoa konetta kolmantena kätenään. Kunnon äijämeininkiä. Tämä se voittaa naakkapesän seuraamisen vaimitänenytoli. Kohta alkaa nyrkkeily, laitan molemmat striimit rinnakkain ja haen tuopillisen mehukattia ja ison banaanin.

Havaitsin muuten lomareissulla ekaa kertaa naispuolisen äijän kaivurin puikoissa. Tosin se oli sellanen minikaivuri. Aika nätti neitokainen oli. Seurasin touhuaan muutamankin tovin.
 
Ole varovainen sen mehukatin kanssa...

Toki. Voin muuten kertoa, että olen ns. puolivalmis maanrakennustyöläinen; isäni ajoi pillaria 70-luvulla. Kyllä tällä asiantuntemuksella kehtais piällymieheks hakee. Jumalauta pikkupoikana olisin myynyt molemmat isoäitini ja polkupyör...no ei nyt sentään mut loputkin sukulaistädit jos oisin jumpperia (dumpperi) päässyt ajamaan.
 
http://www.tiketti.fi/Kuvakenetin-pikkujoulut-The-Circus-Helsinki-lippuja/16215

Tonne "ehkä" tänään.

EV16215_1_220x440.jpg
 
Ylös