Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / KESÄKAUSI 2016

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Mutta miks ihmiset on niin sekaisin, että menee johonkin OP:hen? :thumbfh::thumbfh:

Ehkä ne luottaa OP:hen. Se oli Bloombergin tutkimuksessa maailman vahvimmista pankeista ainoa eurooppalainen, joka selvisi 10 joukkoon. Lisäksi niillä on paras verkkopankki.
 
En maksa käteisellä vaan kortilla jos ei ole vielä tullut selväksi. Perustuu vuosikymmenten empiiriseen tutkimuseen tuo havainto. Toisilla naisilla on lompakko vielä käsilaukussa kun summa on selvillä.
Vika ei ole järjestelmässä vaan käyttäjässä. Rahaa voi kaivaa lompsasta sitä mukaa ku summa nousee. On niitäkin jotka alkaa kaivella käsilaukkua ja korttia kassan päädyssä vasta kun kassa huutaa summan.
 
OP:sta saatiin mekin aikanaan paras lainatarjous.

Kaikki palkkatilini ovat olleet OP:ssa ja ensimmäinen oma tilini ikinä (OP Hattula) on edelleen käytössä (-70 luvun alusta saakka).
 
Vika ei ole järjestelmässä vaan käyttäjässä. Rahaa voi kaivaa lompsasta sitä mukaa ku summa nousee. On niitäkin jotka alkaa kaivella käsilaukkua ja korttia kassan päädyssä vasta kun kassa huutaa summan.

Siinähän kaivelet ja seurailet summaa. Korttipeluri on siinä välissä pakannut kamat.
 
Jos on lihaskoordinaatioltaan hidas tunari, on tunari kassalla oli käteistä tai kortti.

Väitän että kaupassa kortti on nopein. Perustuu omiin havaintoihin eli faktoihin. Elämää on muuallakin kuin juottoloissa, väittäisin että jopa paljonkin enemmän elämää, joten ihmisten kännisössiminen maksuasioissa ei kerro koko totuutta.

Ihme horinaa.

Väitän että käteinen on nopein. Perustuu omiin havaintoihin eli faktoihin.

Kato, ollaan tasoissa!
 
Kellokallen koulutuksen saaneena voin vain todeta, jälleen siis faktan kera, että korttimaksamisessa tapahtuu kaikkinensa vähemmän kädenliikkeitä. Tämä johtaa faktaan, että faktisesti korttimaksaminen on keskimäärin nopeampaa. Tämä siis faktana todettakoon.
 
Jos on lihaskoordinaatioltaan hidas tunari, on tunari kassalla oli käteistä tai kortti.

Väitän että kaupassa kortti on nopein. Perustuu omiin havaintoihin eli faktoihin. Elämää on muuallakin kuin juottoloissa, väittäisin että jopa paljonkin enemmän elämää, joten ihmisten kännisössiminen maksuasioissa ei kerro koko totuutta.

Kortti voi olla nopein vain mikäli se ei ala temppuilla yrittäessä maksaa sillä ostoksia.

Minulla esimerkiksi on useamman kerran käynyt pankkikorttini lähimaksua käyttäessä niin, että maksupääte on alkanut herjata, että yksi kortti kerrallaan ja maksu on onnistunut vasta useamman yrityksen jälkeen.

Käteisen etu korttiin on ainakin se, että käteinen ei ala temppuilla sillä maksettaessa vaan maksu onnistuu aina heti ensimmäisellä yrityksellä.
 
Käteisen etu korttiin on ainakin se, että käteinen ei ala temppuilla sillä maksettaessa vaan maksu onnistuu aina heti ensimmäisellä yrityksellä.

Paskapuhetta. Lauantaina hain muijan synttärikakkuja ja paakelseja Houkutuksesta ja tyttö ilmoitti loppusummaksi 207,60. Annoin 3 kpl 50€ ja 3 kpl 20€ seteleitä. Sen jälkeen kassatyttö tivasi vielä kymppiä. Sitten mä laskin sille ne kädessä olleet setelit että nämä tekee 150€ ja nämä 60€ eli yhteensä 210€. Tyttö seisoi tyhmännäköisenä, jolloin sanoin jotain 'viisasta' laskemiseen soveltuvien koulujen käymisestä (omalta kohdatani) ja työkaverinsa tuli siihen hätiin. Muutaman minuutin puljailun jälkeen saatiin sitten vaihtorahatkin.

Miksi maksoin käteisellä? Siksi että muija lämäs noi rahat käteen ja käski hakemaan kakut. Kortilla olisi mennyt ilman 3 ihmisen mielenpahoittamista.
 
Vuonna 2011 ostimme serkun kanssa molemmat Vihdin Nummelan Prismasta Jupiter Distance -polkupyörät. Nostimme automaatista käteistä ja sattui olemaan viiskymppiset loppu, jolloin saimme pelkkiä kakskymppisiä. Ostokset olivat molemmilla lähemmäs kolmeasataa. Ja kun maksoimme (minä maksoin muistaakseni ensin), niin kassaneiti tarkasti kaikki antamani setelit. Tarkasti myös kaikki serkun antamat setelit.

Vuonna 2002 ostin Marlboroaskin 5 sentin kolikoilla. Hienoja muistoja käteiseen rahaan liittyen.
 
Mä ostan aina vastakirjalle.

Aikanaan kun menin ekaan työpaikkaani ja pian ihka ensimmäiseen vuokra-asuntoon, niin ostin ruokaa alkuun vastakirjalle paikallisesta K-kaupasta. Tilipäivänä sitten piti käydä lyhentelemässä ruokavelkoja pois.
Kaljaa en kehdannut ostaa velaksi.

En muista tarkalleen milloin vastakirjaostokset lopetin, mutta intin jälkeen se ei kaiketi enää ollut edes mahdollista eli vuoden -83 jälkeen.

Vastakirja tarkoitti kaupassa sinikantista ruutuvihkoa, johon ostokset kirjattiin.
 
Miksikäs niitä tilejä nykyisin kutsutaan? Lähes päivittäin joku (vanhempi ihminen) käy ostoksilla, sanoo jonkun numerosarjan ja vetää nimmarin paperiin.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös