Axel Tomahawk
Well-known member
- Liittynyt
- 14.2.2009
- Viestit
- 45
Itse liikutun aina kyyneliin kun katson peiliin.
Että sun mielestä on aika tavista saada yleisö, tuomarit, tv-katsojat ja muut liikutuksesta kyyneliin?
No oishan se aika hienoo jos se meiltä taviksiltakin onnais.
kyllä se aika puulta alkaa maistua kun kolmatta kautta putkeen sama kuvio toistuu.
No ainakin mun puolesta voit jo lopettaa ohjelman katsomisen.
Susania en ole kuullut vielä kuin yhden biisin verran, joten en osaa antaa tarkempaa tuomiota. Paul Potts on kuitenkin taidoiltaan taviksesta varsin kaukana.sama juttu joka vuonna tossa ohjelmassa. eikä kukaan ole ollu "oikeasti erinomainen", noi paulpottsit ja susanboylet on loppupeleissä aika taviksia taidoiltaan. eivät olis ehkä päässeet jatkoon jos olisivat olleet erinäköisiä.
Susania en ole kuullut vielä kuin yhden biisin verran, joten en osaa antaa tarkempaa tuomiota. Paul Potts on kuitenkin taidoiltaan taviksesta varsin kaukana.
Todellakin huhhuh. Ja esittäjän elämäntarina yhditettynä biisivalintaan saa minut liikuttumaan kyyneliin saakka.Alppu taisi tämän jo linkata mutta laitetaan täältä lööppienkin puolelta. Eli brittien talenttikisassa nähtiin ja kuultiin tämä... Huhhuh.
Todellakin huhhuh. Ja esittäjän elämäntarina yhditettynä biisivalintaan saa minut liikuttumaan kyyneliin saakka.
Todellakin huhhuh. Ja esittäjän elämäntarina yhditettynä biisivalintaan saa minut liikuttumaan kyyneliin saakka.
Suomen kuurojen jääkiekkojoukkue
Lions Deaf voitti maailmanmestaruuden Kanadassa! Onnittelut joukkueelle!
Suomen kuurojen jääkiekkojoukkue
Lions Deaf voitti maailmanmestaruuden Kanadassa! Onnittelut joukkueelle!
Unohtui kertoa: Kanada-Suomi olivat loppuottelussa ja Suomi voitti Kanadan 5-2 tuloksella.
LOISTAVAA! Harmi ettei tätä ole uutisoitu valtamedioissa.
Mitenkäs toi tuomarointi onnistuu noissa kuurojen matseissa. Jotain valotauluja? Vihellyksiä kun on ihan turha käyttää.
Lisäksi kiinnostaisi onkohan taklaaminen kielletty. Meinaan aika paha ottaa vastaan reunataklausta, kun ei kuule että joku lähestyy kovaa.
Deaf Lions voitti Venäjän MM-kisojen kolmannessa ottelussaan pääsiäismaanantain 13.4 ensimmäisessä ottelussa ylivoimaisesti lukemin 15-1 (7-1, 4-0, 4-0). Suomi varmisti näin itselleen paikan kisojen loppuotteluun, jossa vastaan mitä ilmeisimmin tulee isäntämaa Kanada.
Loppuottelu pelataan tulevana lauantaina 18.4 Winnipegin pääareenalla MTS-centerissä klo 1300 (2100 Suomen aikaa).
Suomi lähti Venäjää vastaan määrätietoisesti nopealla ja voimakkaalla pelillä. Ensimmäisen maalin iski Kimmo Hoivassilta ajassa 01:22 ja kahden ja puolen minuutin pelin jälkeen Suomi oli jo iskenyt johtolukemiksi 3-0. Venäjän selkäranka taittuikin tästä ja venäläiset alkoivat turhautuneina ottaa jäähyjä. Suomen ylivoimapeli oli tehokasta ja erän päättyessä Suomi olikin kasvattanut johtoaan lukemiin 7-1 neljällä ylivoimamaalilla. Venäjän erän puolivälissä tekemä ainoaksi jäänyt kavennusmaali ei saanut selvästi heikompaa Venäjää mukaan peliin.
Toinen ja kolmas erä menivät sitten Venäjän rumaa peliä väistellessä jonka aikana Suomi lisäsi tasaisesti maalitiliään. Leijonat onnistuivat koko pelin aikana esimerkillisesti pitämään itsensä kurissa eivätkä sortuneet kostotoimiin erittäin rumasti pelannutta Venäjää vastaan. Suomi sai koko ottelun aikana vain 12 minuuttia rangaistuksia kun Venäjän rangaistusminuuttimääräksi nousi 32+10 minuuttia. Venäjä oli selvästi odotettua heikompi vastustaja eikä se pysynyt Leijonien vauhdissa alkuunkaan. Torjutut laukaukset maalia kohti menivät ottelussa leijonien hyväksi luvuin 46-14. Suomen joukkueen parhaimpana pelaajana palkittiin ottelun lopussa Kristian Lantto joka teki 3 maalia ja antoi syötöt 2 maaliin.
Ennen alkusarjan viimeistä ottelua Kanadaa vastaan oli jo selvää että Kanada tulee Suomen Loppuotteluvastustajaksi. Alkusarjan viimeinen ottelu torstaina 16.4 muodostui näin eräänlaiseksi tunnustelupeliksi, jossa puolin ja toisin kokeiltiin tulevaa vastustajaa. Suomen kokoonpanosta puuttui puolustaja Janne Nyberg, joka lepäsi tämän ottelun johtuen edellisessä pelissä saamastaan kolhuista.
Suomen peli ei oikein lähtenyt sujumaan ja Kanada iski ensimmäisen erän alku- puoliskolla lukemat 3-0 ennen kuin Suomi onnistui kaventamaan erän 12 minuutilla Janne Yrjölän maalilla Kristian Lanton ja Eetu Keski-Levijoen syötöistä. Maalissa ollut Arttu Liikamaa joutui kovaan paikkaan kun Suomen puolustus oli hetkittäin hakoteillä, ja muutama maali näytti lipsahtavan sisään helpon näköisesti. Kun Suomen aikaisemmissa peleissä hyvin toiminut ylivoimapeli ei onnistunut, ei myöskään kyetty hyödyntämään ylivoimatilanteita joita tarjoutui runsaasti Kanadan saadessa erän aikana yhteensä 8 kahden minuutin rangaistusta. Suomelle rangaistuksia tuli neljä. Suomen torjunnat ensimmäisessä erässä 22 ja Kanadan 4. Kanada voitti lopuksi ensimmäisen erä lukemin 6-1.
Toisen erän alussa Kanadan Merriman sai väkivaltaisuudesta erikoisen 6 minuutin (2+2+2) jäähyn, mutta Suomen ei onnistunut edelleenkään samaan ylivoimapeliään kuntoon. Kanada onnistuikin erän puolivälissä tekemään yhden maalin, joka jäikin erän ainoaksi maaliksi. Torjunnat toisessa erässä: Suomi 20 ja Kanada 5. Kanadan maalissa ollut Ryan Armitages loukkaantui tilanteessa jossa hän joutui maalin takana pelaajien väliseen taklaustilanteeseen.
Kolmannessa erässä Kanada jatkoi rumaa peliään, joka tuotti heille runsaasti rangaistuksia. Kanadan Jason Plumb saikin heti erän toisella minuutilla laita-taklauksesta ottelurangaistuksen. Molemmat maat onnistuivat tekemään erässä yhden maalin ja ottelu päättyi lopulta Kanadan 8-3 (6-1, 1-0, 1-1) voittoon. Laukaukset maalia kohtikin jakaantuivat erässä tasaisesti, Suomelle 15 ja Kanadalle 12 torjuntaa.
Ottelun parhaina pelaajina palkittiin Kristian Lantto ja Brent Pinch. Rangaistukset ottelussa: Kanada 38+5+10 min, Suomi 20+5+10 min. Vaikka numeroiden valossa Kanada voittikin selvästi, antoi ottelu Suomen joukkueelle tuntuman Kanadasta ja sen pelityylistä, joten lepopäivän jälkeen Suomen joukkueella on hyvät mahdollisuudet taistella loppuottelussa maailmanmestaruudesta.
YK:n rasismikokous kuohuttaa
19.04.2009 13:31
YK:n rasisminvastainen kokous Genevessä uhkaa jäädä tynkätapaamiseksi. Myös Hollanti on päättänyt jäädä pois huomenna alkavasta kokouksesta.
Suurlähettiläs Hannu Himanen Suomen pysyvästä edustustosta Genevestä kertoo, että osallistumisesta on käyty tiivistä neuvonpitoa EU-maiden kesken.
- Suomen kansallinen kanta on ollut osallistumista suosiva, mutta samalla olemme korostaneet sitä, että pitäisi löytyä yhteinen näkemys EU-maiden kesken, Himanen sanoi.
Himasen mukaan EU-maiden edustustojen päälliköiden on määrä kokoontua päättämään yhteisestä linjasta huomenna aamulla. Jos EU-maat päättävät jättäytyä pois kokouksesta, myös Suomi jää pois.
Aiemmin poisjäännistään ovat ilmoittaneet Yhdysvallat, Kanada ja Australia.
EU:n puheenjohtajamaa Tshekki on vielä harkitsevalla kannalla. Britannia on kuitenkin ilmoittanut lähettävänsä valtuuskunnan Geneveen.
Kiistaa sionismista
Boikotin taustalla on kiista kokouksen päätöslauselmasta. Lauselmaluonnos muistuttaa edellisen, vuonna 2001 Durbanissa pidetyn kokouksen loppuasiakirjaa. Tuolloin Yhdysvallat ja Israel marssivat ulos kokouksesta vastalauseena arabimaiden yrityksille määritellä sionismi rasismiksi.
Myös Hollanti katsoo, ettei se voi hyväksyä päätöslauselmaa. Hollanti pelkää, että rasismin ja ihmisoikeuksien sijasta kokous ajautuu kiistelemään uskonnosta.
Israel on vaatinut kokousta boikotoimaan Irania. Iran on ainoa maa, joka lähettää kokoukseen presidenttinsä.
(MTV3-STT-AFP-Reuters)
Asekauppiaiden tulot romahtaneet
TURKU
STT
Asekauppiaiden Liiton mielestä sisäministeriön lakiesitys ampuma-aselainsäädännön uudistamisesta on monilta kohdin perustuslain vastainen. Se pitäisi palauttaa uudelleen valmisteluun.
Liiton mielestä lupaviranomaisille on annettu liian hätäisesti laadittuja ohjeita, jotka ovat vaikeuttaneet aseluvan saamista kohtuuttomasti. Kauppiaiden liikevaihdon kerrotaan vähentyneen kuluneen puolen vuoden aikana noin 25-35 prosenttia aiempaan vakiintuneeseen tasoon verrattuna.
Kauppiaiden mukaan lupaviranomaiset eivät myöskään noudata ohjeita valtakunnan tasolla yhtenevästi.
Tuskin, 24 sijoittuu tulevaisuuteen. Ainakin ihan 1. tuotantokaudella (esitetty 2001-2002) oli mukana mukana tummaihoinen demokraattien presidenttiehdokas, joka taidettiin vieläpä valita presidentiksi.
Luulin ensin, että kyse on jostain laittomasta kansainvälisestä asekaupasta, mutta ihan kotimaisista yrittäjistä olikin sitten kyse. Kivasti on kyllä viimeisen vuoden aikana kauppa vähentynyt aika monellakin alalla.Tulin tästä jotenkin hyvälle mielelle. Siitäkin huolimatta, että asekauppiaillakin lienee samat talousmurheet kuin muillakin talouksilla.