Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / KEVÄTkausi 2012

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Jokohan tuokin pelle saataisii potkittua pihalle tuolta.
 
Jokohan tuokin pelle saataisii potkittua pihalle tuolta.

Ei kai sitä ny enää, kun lupasi vapaaehtoisesti lähteä kesällä. Joskin sehän oli päätetty jo kauan sitten eikä liity mihinkään kohuihin...
 
Olisi ollut kiva olla näkemässä mitä oikeasti tapahtui.

Juu, pientä videonpätkää tuossa olikin. Olkoon syytä kenessä tahansa, niin joillain tyypeillä vaan on taipumus ajautua tuollaisiin kärhämiin. Itsekin yhden kaverin tunnen, joka tuon tyylisiin farsseihin on osallistunut useasti ja aina se on hän, joka on suurinta vääryyttä kärsinyt.
 
Ja se on kännykkää parempi :rolleyes:

... FB:n ei taida alle 13v saada liittyä.

Oikein trendikkäät vanhemmat tekevät vauvoilleenkin omat profiilit, eikä lärväkirja paljoa perään kysele vaikka Mikko 9v tekisi itselleen profiilin ja jättää vain oikean ikänsä ilmoittamatta. :rolleyes:
 
Wallin on aiemminkin kunnostautunut noissa asumisasioissa. Seuraavat scuupit vuodelata 2009:

http://yle.fi/uutiset/talous_ja_pol...nsa_mitaan_vaaraa_vuokra-asiassa_1167860.html

http://suomenkuvalehti.fi/blogit/polkomfi/viikon-valopaa-stefan-wallin-r

Bättre talande svenska folkin ei näemmä tarvi asumiskustannuksistaan itse huolehtia. Aina on joku saatanan säätiö joka maksaa viulut :mad_old:

Ja Toffehan se taas täälläkin on hääräämässä:

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/121500-stefan-wallinin-asuntokauppa-”olen-nyt-matkalla”

Ei voi olla totta :D
 
uudesta suomesta:
–Piknik-juominen on kaunis idea, mutta se idea ei toteudu. Tällä hetkellä mennään ryyppyporukoiden ehdoilla. Esimerkiksi puistoihin on laitettava yhden istuttavia tuoleja penkkien sijaan, koska jos laitetaan penkki, niin sen valtaa ryyppyremmi, hän kuvaa.
Eikös penkkien poistaminen ole juuri sitä?
 
THL toivoo, että kesäajasta luovuttaisiin EU:ssa

Minun täytyy kyllä sanoa, että oon oppinu pitämään kesä- ja talviaikasysteemistä. Kesäaika tekee illoista valoisampia, tosin se sais alkaa ehkä kuukautta myöhemmin, niin herätykset tapahtuis silloin valoisalla. Ja talviaika on siitä hyvä, että aamut on edes hieman pitempään valoisia. Ja kun muutenkin olen hyvä sotkemaan unirytmini, niin ei tuo kesäaika siirtyminen niin kauhealta tunnu. Ja luopuisivat sitten mieluummin talviajasta, kesäaikana kun vuorokausirytmi sopii paremmin valoisaan aikaan.

Vietätkö aikasi Suomessa vai kenties jossain muualla? Kesäisin on etelässäkin on melkein 20 tuntia vuorokaudesta valoisaa. Pohjoisessa on käytännössä ympäri vuorokauden valoisaa. Talvella taas on päinvastoin pimeää lähes koko päivän. Siihen ei ole tunnin kellon siirrolla paskaakaan merkitystä. Käytännön hyötyjä ei ole yhtään. Sotkee vaan terveyden ja aiheuttaa muuta hämminkiä.
 
On ainakin otsikko kohdillaan tässä uutisessa :thumbup::
Paavi antaa kaksimetrisen munansa nuorisovangeille

Italialainen suklaanvalmistaja Tosca luovutti keskiviikkona paavi Benedictus XVI:lle kaksimetrisen ja 250-kiloisen pääsiäismunan.

Munan käärepaperia koristavat muun muassa paavin vaakuna sekä kukkien ja rauhan symbolin, kyyhkysen, kuvat.

Vatikaanin mukaan paavi ei pidä munaa itsellään, vaan se ilahduttaa pääsiäisenä Rooman nuorisovankilan asukkeja.
 
Pappi näytti vahingossa homopornoa lasten vanhemmille

Irlannin katolinen kirkko tutkii oudon välikohtauksen.
Iralantilainen katolinen pappi valmistautui pitämään seurakunnan lasten vanhemmille Power Point -esityksen tulevasta ensimmäisestä ehtoollisesta, kun tapahtui jotain outoa.

Pappi työnsi muistitikun tietokoneeseen, klikkasi tiedoston auki - ja ruudulle rävähti suorasukaisia kuvia miesten välisestä seksistä.

Vanhemmat kuvailivat myöhemmin, kuinka pappi näytti syvästi järkyttyneeltä, sulki tiedoston ja ryntäsi ulos huoneesta. Yleisön joukossa oli myös yksi 8-vuotias lapsi.

Pappi selitti myöhemmin, että hänellä ei ollut mitään aavistusta, että muistitikku sisälsi sellaisia kuvia eikä hän tiedä, miten ne olivat tikulle joutuneet.

Kirkko aikoo selvittää tapauksen perinpohjaisesti.

Sitä vaativat myös järkyttyneet vanhemmat, jotka ovat ihmetelleet, miksi pappia ei ole siirretty sivuun. Lapsiaan vanhemmat eivät ole seurakunnan tilaisuuksiin sittemmin vieneet.

Kirkon mukaan pappi on auttanut selvittämään tapausta eikä tämä osallistu lasten ehtoollisiin toistaiseksi.

Irlannin katolinen kirkko julkaisi viime kuussa raportin kirkossa tapahtuneista pikkulasten hyväksikäyttötapauksista ja pahoitteli niitä syvästi. Kirkon mukaan pappien valvontamekanismi kuitenkin toimii nykyään hyvin.

IS-AP


Hups :o
 
1329103747013.jpeg
 
Howdy ja muut "mäkkärit", hophop päivityspuuhiin:

Vaarallinen virus levisi Suomen Mac-koneisiin: Asenna päivitys heti

Vaarallinen Flashback-virus on levinnyt maailmalla jo yli 600 000 Applen tietokoneeseen. Suomessa tartuntoja on jo satoja.
Vaarallinen Flashback-virus on levinnyt jo yli 600 000 Applen Mac-tietokoneeseen ympäri maailman. Suomesta haittaohjelma löytyy ainakin 285 Mac-koneesta, kertoo It-viikko-verkkolehti.

Luku koskee kuitenkin vain haittaohjelman uusinta versiota. Todellisuudessa tartuntoja voi olla enemmän, sillä siitä on levitetty erilaisia versioita jo aiemmin.

Flashback käyttää hyväkseen Javan haavoittuvuutta. Apple on julkistanut aukkoon paikkauksen, jonka saa Mac-koneen ohjelmistopäivityksen kautta.

Viestintäviraston Cert-fi -tietoturvayksikkö neuvoo asentamaan Mac-tietokoneisiin päivityksen tai poistamaan Javan pois käytöstä.

Flashback on niin sanottu troijalaisvirus, jonka avulla koneeseen voi asentaa muita haittaohjelmia, joilla voi esimerkiksi vakoilla koneen käyttöä tai käyttää sitä muihin rikollisiin tarkoituksiin.

Flashback tarttuu saastuneilta verkkosivuilta, ja sen poistaminen on vaikeaa, kertoo It-viikko.

IS

http://www.iltasanomat.fi/digi/vaar...n-asenna-paivitys-heti/art-1288460193409.html
 
Nyt kun iBuumin seurannaisena myös pöytäkoneiden myynti on kasvanut, on tietty loogista, että omena on potentiaalinen kohde myös virustehtailijoille. Toista se oli 90-luvulla, kun mac oli pienen marginaalin käyttämä.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös