Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / SYYSKAUSI 2014

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kai ne kohta vaatii luovutettavaksi Suomenkin sivarit ja totaalikieltäytyjät palvelukseensa, koska *kyseessä on aikanaan Venäjän vallan alaisuudessa ollut maapläntti*
 
Kai ne kohta vaatii luovutettavaksi Suomenkin sivarit ja totaalikieltäytyjät palvelukseensa, koska *kyseessä on aikanaan Venäjän vallan alaisuudessa ollut maapläntti*

Ensimmäinen puolutuslinja olisi purettu jo ennen kuin edes aseista puhuttu.
 
Ukraina, Syyria... MTV: Suomalaiskaupasta haalitaan nyt kiihkeästi taisteluvarusteita kriisialueille

Ukrainan ja Syyrian kriisit näkyvät suomalaisessa armeijavaatteita ja -varusteita myyvässä Varustelekassa, kertoo MTV.

Omistaja Valtteri Lindholmin mukaan kriisialueille ostetaan paljon tavaraa sekä netistä että yrityksen liikkeestä.

"Ukrainalaiset tilasivat netistä brittiläisiä taisteluliivejä ja saksalaisia nykyaikaisia komposiittikypäriä. Myymälästä on ostettu kaikenlaista. Saksalaiset taisteluvarusteet ovat olleet hirveän suuressa suosiossa, ne sopivat Saksasta ostettuihin univormuihin, Lindholm kertoo MTV:lle.

On hyvin todennäköistä, että Varustelekan ukrainalaisille ja syyrialaisille myymät varusteet päätyvät oikeaan taistelukäyttöön. Lindholm sanoo, että yrityksellä ei ainakaan vielä ole virallista linjaa siitä, kenelle armeijan taisteluvarusteita ei saa myydä.

http://www.talouselama.fi/uutiset/ukraina+syyria+mtv+suomalaiskaupasta+haalitaan+nyt+kiihkeasti+taisteluvarusteita+kriisialueille/a2264863

Kauppa se on mikä kannattaa.
 
Jotenkin kuitenkin vähän epäilyttää, että voiko kukaan nyt ihan noin ääliö olla kuin tuo kertomuksen nainen.

Ei, mut mainoskikkana ihan toimiva. Itsehän en enää Robertin kahvilaan mene, siälä pyörii kuulemma nykyään jotain kehareita.
 
Ylös