Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / TALVIkausi '11-'12

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
220px-Juniorposter.jpg
 

Leffahan on tehty ennen kuin synnyit, vai oliko tässä joku kompa?
 
Hm...
Persianlahdella näyttäisi olevan lentotukialusten kokoontumisajot käynnissä.

-7 lentotukialusta, joissa on yhteensä noin 400 lentokonetta ja kymmeniä, ellei satoja, sotahelikoptereita
-Ainakin 7 hyökkäyssukellusvenettä
-Ainakin 30 tulivoimaista saattolaivaa (lisäksi >30 alusta lähialueen Somalian merirosvo-operaatiossa)
-Ainakin kaksi maihinnousujoukkojen taistelulaivaa
-Kymmeniä muita apulaivoja

3 kpl Nimitz-luokan lentotukialuksia: Stennis, Vinson ja Lincoln
Lentokoneita yhteensä 255 kpl + ohjusaseistus, n. 9 600 sotilasta + taisteluryhmien alukset, ainakin:
6 hyökkäyssukellusvenettä
9 ohjuslaivaa
6 ilmatorjunta-alusta
3–6 fregattia tai muuta taistelualusta + apu- ja varuslaivat

2 kpl WASP-luokan merijalkaväen maihinnousulentotukialusta USS Bataan ja USS Makin Island
WASP-luokan aluksissa on aseistuksena noin 20 kpl helikoptereita ja 10 kpl lentokoneita. Aluksissa on 15 maihinnousualusta ja n. 2 000 miestä.

Aluksia tiedetään saattavan tulivoimaiset hävittäjät tai fregatit.

Merijalkaväen tukialus USS Bataan

1 kpl ranskalainen lentotukialus Charles de Gaulle

Ranskan laivaston lippulaivassa on yhteensä n. 40 lentokonetta ja n. 2 000 miestä.
Aluksessa saattaa myös olla n. 800 hengen commando-osasto.
De Gaullen suojalaivoihin kuuluu ainakin kaksi fregattia ja hyökkäyssukellusvene.

Ranskan laivaston lippulaiva: Charles de Gaulle

Muista alustyypeistä tiedetään paikalla purjehtivan mm. modernit ja tulivoimaiset hyökkäyslaivat USS New Orleans ja USS Pearl Harbor.
Nämä alukset voivat käynnistää yhdessä lentotukialusten ja tukialusten kanssa todella laajamittaisia maihinnousuja.

Iso-Britannia on puolestaan lähettänyt laivaston tueksi moderneinta aluskapasiteettiaan, mm. HMS Daring ‑ilmatorjunta-aluksen.

Yllämainittujen laivastovoimien lisäksi lähellä Arabianmerta partioi laaja sota-alusten ryhmä, joka osallistuu Somalian merirosvojen vastaiseen "Operaatio Ocean Shieldiin". Onkin odotettavissa, että vielä kymmenet USA:n ja NATO-joukkojen alukset liittyvät nopeasti Iranin vastaiseen taistelulaivastoon, mikäli konflikti Persianlahdella syttyy. Tämä nostaa myös saattolaivojen ja sota-alusten määrän lähes kaksinkertaiseksi.
 
Viimeksi muokattu:
Hm...
Persianlahdella näyttäisi olevan lentotukialusten kokoontumisajot käynnissä.

Tuon on pakko olla maailman turvallisin paikka tällä hetkellä, kun noin hyvin on vartioitu. Levollisin mielin voin ensi viikolla tuonne lähteä.
 
Voi vittu. Ensin hankitaan koira ja kun ei jakseta olla sen kanssa. Tarjota virikkeitä, miellekästä tekemistä ja seuraa niin lääkitään koira turraksi. Kohta tässä maassa kohdellaan koiria yhtä huonosti kuin vanhuksia ja vammaisia.
 
Lohdutuksesi voin kertoa, että Suomessa vanhuksia kohdellaan vielä varsin hyvin verrattuna moneen muuhun (läntisenkin) Euroopan maahan :thumbfh:
 
Suomalaisilla yhä enemmän velkaa
Kotitaloudet köyhtyivät

Tiistai 31.1.2012 klo 10.37

Suomalaisten kotitalouksien nettovarallisuus laski viime vuoden loka-joulukuussa yhtä paljon kuin finanssikriisin aikaan 2008.
Suomalaisten velkataakka kasvoi viime vuoden lopulla.
Suomalaisten velkataakka kasvoi viime vuoden lopulla. (RIITTA HEISKANEN)

Nettorahoitusvarat laskivat Tilastokeskuksen mukaan yli 10 miljardilla eurolla.

Laskun syynä olivat kotitalouksien lainanoton kasvu ja osakekurssien lasku. Nettorahoitusvarat eli varojen ja velkojen erotus oli viime vuoden lopulla 87,5 miljardia euroa.

Kotitalouksien velat nousivat lähes 125 miljardiin euroon, missä oli kasvua 1,6 miljardia heinä-syyskuusta.

Rahoitusvarat puolestaan laskivat lähes 9 miljardia. Suurin syy oli pörssiosakkeiden kurssien lasku, joka köyhdytti suomalaisia kotitalouksia lähes 6 miljardilla. Sijoitusrahastojen arvonlasku söi lähes 2 miljardia.

Rahoitusvarat olivat viime vuoden lopulla yhteensä noin 212 miljardia euroa.

STT
Kannattaa äänestää haavistoa niin voitte elättää veroilla ja maksuilla lisää työtä vieroksuvia muusikkoja ynnä muita telviskannattajiaan.
 
Voi vittu. Ensin hankitaan koira ja kun ei jakseta olla sen kanssa. Tarjota virikkeitä, miellekästä tekemistä ja seuraa niin lääkitään koira turraksi. Kohta tässä maassa kohdellaan koiria yhtä huonosti kuin vanhuksia ja vammaisia.
Hesarissa oli tänään pidempikin juttu lemmikki- ja kotieläinten masennuksesta. Ei rajoitu pelkästään koiriin siis se ongelma. Tehotuotantoeläimillä tilanne tietysti kaikkein pahin.
 
Kannattaa äänestää haavistoa niin voitte elättää veroilla ja maksuilla lisää työtä vieroksuvia muusikkoja ynnä muita telviskannattajiaan.

Presidenttihän noita asioita ajaa ja hoitaa.:o

Taitaa olla enämpi Kokoomus-johtoisen hallituksen heiniä.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös