Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / TALVIkausi '11-'12

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Pääkirjoitussivulla oli vielä mielenkiintoisempi amiraali Klenbergin kirjoitus. Aika painavasti Klenkka näkemyksensä pudotteli.

Hyvä että joku muukin huomasi. Erityisen painava huomio tähän:
Emme kuitenkaan voi tuntea tulevaisuutta. Suuretkin poliittiset muutokset voivat tapahtua odottamatta, lyhyessä ajassa. Muistakaamme, ettei kukaan ennustanut etukäteen Euroopan suurta mullistusta 20 vuotta sitten Neuvostoliiton ja Varsovan liiton romahdettua. Sillä kertaa äkkimuutos olis myönteinen.
Sotilaallisen puolustuskyvyn rakentaminen kestää aina vähintään kymmenkunta vuotta, yleensä paljon enemmän. Nyt on syytä vakavasti varoa lyhytnäköisiä puolustuskyvyn heikennyksiä.
Boldattua osuutta mie olen toitottanut vuosikausia. Olis hiton hyvä jos meillä olis tulevaisuuden kertova kristallipallo joka varoittaisi sotilasvoiman tarpeesta 20 vuotta etukäteen. Silloin voitaisiin ajaa koko lafka alas huoletta. Mutta ei sitä kristallipalloa ole. Tänään tehtävät päätökset vaikuttavat aikaisintaan 5 vuoden päästä, pahimmillaan 20 vuoden päästä.
Kansahan sen pokerin toki pelaa, emme me ammattilaiset, mutta olisi perin suotavaa että pelaajat tuntisivat oikeasti ne panokset..
 
Kun kuulumma olen humanisti ja pasifisti ja viherpiiperöisti sekä kaikki mahdolliset muut negatiivisest istit, niin munhan pitäis olla vallan eri mieltä Tsuhnan kanssa. MUTTA KUN EN OLE!
 
Päivän hesarissa sivulla A6 Ruotsin puolustusministeri on huolissaan Suomen puolustusmenojen leikkauksista. No, niin olen miekin, mutta vähän kummalliseksi kyseisen lausunnon tekee se että vastikään Ruotsi leikkasi, ei niinkään puolustusmenojaan, mutta puolustuskykyään siirtymällä mitättömän pieneen ammattiväkeen. Onko Ruotsissa edelleen valloillaan se lähes tuhatvuotinen doktriini, että taistellaan viimeiseen suomalaiseen saakka..?
Sanoihan sen joku ruotsalainen ihan suoraankin televisiossa, että Suomi on heille puskuri. Jos Suomi karsii puolustusmenojaan merkittävästi, Ruotsin on niitä taas nostettava, koska puskuri ei ole enää yhtä tehokas.

Tosin itähän ei enää ole kummoinenkaan uhka. Ei ne tänne halua aseet tanassa marssia, ne haluaa tulla rahat ojossa kylpylään ja kaupoille.
 
Viimeksi muokattu:
Kansahan sen pokerin toki pelaa, emme me ammattilaiset, mutta olisi perin suotavaa että pelaajat tuntisivat oikeasti ne panokset..
Cajander, Chamberlain.

Haloselta oli loistoidea maamiinakielto, idealismi vs realismi.
 
Lahtelaisperhe tapasi turmalaivan kapteenin
"Tuli turvaton olo"

Maanantai 16.1.2012 klo 14.38

Lahtelainen Pelkosten perhe oli syyskuussa risteilyllä Costa Concordialla. Perhe tapasi laivalla myös kapteeni Francesco Schettinon, jota epäillään nyt useista rikoksista. Kapteeni muun muassa jätti laivansa ennen kuin kaikki matkustajat oli saatu evakuoitua laivasta.

Pelkoset tapasivat Schettinon laivan baarissa.

- Kapteeni oli todella mukava. Hän kertoi muun muassa käyneensä Helsingissä. Helsingistä hän muisti korkealla olevan ravintolan, josta näki koko kaupungin, Sirpa Pelkonen kertoo Iltalehdelle.

Yksi asia kiinnitti kuitenkin perheen huomion.

- Kapteeni kierteli ravintolassa liköörilasin kanssa. Sanoinkin miehelleni, että mitä tuo kapteeni seisoskelee liköörilasin kanssa. Sitähän ei sitten tiedä, oliko lasissa mitään sen kummempaa, Pelkonen kertoo.

- Tiedän, ettei kapteeni aina laivaa ohjaa, mutta jotenkin se jätti hassun kuvan ja tuli turvaton olo.

"Vaikutti epärehelliseltä"

Costa Concordiasta laivana jäi Pelkosten perheelle todella hyvät muistot. Kyseessä on todellinen loistoristeilijä, jossa muun muassa hytit siivottiin monta kertaa päivässä ja matkustajille tuotiin jatkuvasti tuoreita hedelmiä.

- Matka oli todella kiva, lapsetkin tykkäsivät paljon. Mies ja lapset ovat kovia urheilemaan ja laivalla oli hyvät kuntoilumahdollisuudet. Näimme monta kaupunkia ja ruokakin laivalla oli todella hyvää, Sirpa Pelkonen muistelee.

Perhe on seurannut järkyttyneenä uutisia laivan haaksirikosta. Etenkin se, että Schettino livahti laivasta ja jätti matkustajat oman onnensa nojaan, on herättänyt mietteitä.

- Kapteeni sanoi haastattelussa, että ei lähtenyt laivalta, ennen kuin kaikki matkustajat oli evakuoitu. Hän sanoi sen silmät räpsyen. En häntä tunne, mutta jotenkin se vaikutti epärehelliseltä, Sirpa Pelkonen miettii.

Tutun laivan järkyttävä onnettomuus on aiheuttanut sen, että Pelkoset eivät aio vähään aikaan laivaan astua. Perhe oli suunnitellut uutta risteilyä myös Costa Concordialle.

- Kyllä pelottaa. Tuntuu siltä, että tämä oli tässä. Mies kysyi, lähdetäänkö Tukholman-risteilylle. Sanoin, että ei varmasti lähdetä, Sirpa Pelkonen kertoo.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012011615082423_ul.shtml

No voi nyt vittu. Jaksamisia vaan kovasti Pelkosen pelkoiselle perheelle. :rolleyes:
 
Nonni, pohjilta on hyvä ponnistaa!
Eipä muuta kuin aurikoa naamalle ja kohti uutta joulua vanhoja velkoja pois maksellen ja palkkatyöstä motivaatiota myllyttäen.
Eikun toimeksi ja kohti uusia uudenvuoden lupauksia!

Matemaattisten todisteiden valossa tänään on vuoden masentavin päivä

Brittitutkija Cliff Arnall on kehittänyt matemaattisen kaavan, jolla voi laskea, miten masentava kukin päivä on.

Kaavassa on otettu huomioon sää (W), velat (D), tulot (d), joulusta kulunut aika (T), uudenvuodenlupausten rikkomisesta kulunut aika (Q), motivaation taso (M) ja tarve ryhtyä toimeen (Na). Aiheesta uutisoi muun muassa Aftonbladet.
Kaava on seuraava: ([W + D-d] x TQ) / (M x Na), jossa T korotetaan potenssiin Q.

Kaavan mukaan tammikuun kolmas maanantai on vuoden kaikkein vaikein päivä. Lopputulos johtuu monesta seikasta: Maanantaina alkaa uusi työviikko ja tammikuussa monella on taloudellisesti tiukkaa, koska jouluna tuli törsättyä. Uudenvuodenjuhlien jälkeen iskee todellisuus ja joulun luottokorttilaskut tulevat. Lisäksi ulkona on kylmää ja pimeää.
Arnallin kaavaa on moni arvostellut, muun muassa tutkijan entinen työnantaja Cardiffin yliopisto.

Psykologin ja psykoterapeutin Christina Hermanrudin mukaan Arnallilla kuitenkin on totuuden siemen laskelmissaan. Hänen mukaansa esimerkiksi pimeys vaikuttaa kehoon voimakkaasti, joten tammikuussa kannattaa ulkoilla valoisaan aikaan. Lisäksi vuodenvaihteessa syntyvä tunne puhtaalta pöydältä aloittamisesta menee nopeasti ohi.
– On uusi vuosi ja haaveilemme siitä, millainen siitä tulee. Koulussa ja työpaikalla ovat silti vastassa vanhat ongelmat.
 
Mitenkäs tässä nyt jotenkin lukiessa tuli ihan dejavuu.

Koirat haukkuu ja karavaani kulkee.
 
Oulun huumeongelma senkun pahenee ja nuorenee. Vittu. Ei ole kuin pari vuotta kun kuoli serkkupoika, sen jälkeen meni siitä jengistä laskutavasta riippuen 4-5 tyyppiä ja viimeisenä toisen serkun avomies. Ensimmäisen pikkusiskon siis. Siellä elää perheet ihan romuina ja jatkuvassa pelossa, että kuka seuraavana. Subu, bentsot ja viinahan siellä pääasiassa liikkuu. Ja nyt imppaus. Ei hyvä.
 
Oulun huumeongelma senkun pahenee ja nuorenee. Vittu. Ei ole kuin pari vuotta kun kuoli serkkupoika, sen jälkeen meni siitä jengistä laskutavasta riippuen 4-5 tyyppiä ja viimeisenä toisen serkun avomies. Ensimmäisen pikkusiskon siis. Siellä elää perheet ihan romuina ja jatkuvassa pelossa, että kuka seuraavana. Subu, bentsot ja viinahan siellä pääasiassa liikkuu. Ja nyt imppaus. Ei hyvä.

Mitähän tolle huumeongelmalle pitäisi oikein tehdä.
 
Sanoppa se. Tolla Oulu-Raahe-Kokkola-Vaasa -akselilla se on seilannu sen parikymmentä vuotta kotisatamaan vaan välillä vaihtaen.

Sit on tietysti vielä tää pääkaupunkiseudun huumeongelma. Aseet on vähissä. Vanhemmista ja kouluista sen pitäisi lähteä.
 
Ei oo ihme, että konservatiiviset poliitikot yrittävät pelotella äänestäjiä milloin milläkin.



http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/...ttaa_poliittiseen_mielipiteeseen_3157151.html

Osmon kommentti asiaan.

Nyt kun lääketieteellinen syy on selvinnyt, jäämme odottamaan parantavaa hoitoa, joka ei paranna vain häiriintynyttä äänestyskäyttäytymistä vaan laajemmin potilaan elämän laatua. Onhan elämä paljon helpompi, kun ei tarvitse koko ajan pelätä maailman muuttumista ja outoja asioita ympärillään.

http://www.soininvaara.fi/2012/01/08/pelkuruus-tekee-konservatiivin/
 
Kaipa tuo kallista on, kun ei ole enää yli vuoteen valmistettu edes :D

Bensan keskihinta kovassa nousussa -
1,60 euron raja rikki!

Tiistai 17.1.2012 klo 14.16
Iltalehti

Bensiinin hinta on voimakkaassa nousussa. 95-oktaanisen bensiinin keskihinta on kohonnut Polttoaine.net-sivuston mukaan yli 1,60 euroon litralta.

Bensiinin ja dieselin hinnat ovat tulleet viikossa ylöspäin noin 3 senttiä ja vuoden alusta noin 6 senttiä. Vuodenvaihteessa hinnat nousivat veronkorotusten vuoksi.

Raakaöljyn hintaa on ajanut ylös muun muassa Iranin poliittisen tilanteen kiristyminen sekä Nigerian mellakat. Kysyntää pitää yllä se, että Kiinan talouskasvu jatkuu vahvana.

Kuluttajahintoihin vaikuttaa myös dollarin vahvistuminen, sillä polttoainekauppaa käydään dollareissa.

Kalleinta bensiiniä myytiin maanantaina Enontekiöllä, jossa litrahinta nousi 1,72 euroon. Halvin asema oli Nurmijärvellä, jossa bensalitrasta piti maksaa 1,52 euroa.

STT
 
Nyt ne koittaa tehdä jotain.

Perhesurmista käynnistettiin selvitys
julkaistu tänään 17.1. klo 14:57, päivitetty tänään 17.1. klo 15:02

Sisäasianministeri Päivi Räsänen käynnisti tiistaina selvityksen perhe- ja lastensurmista. Selvityksessä etsitään keinoja, joilla perhesurmia voitaisiin ennaltaehkäistä. Selvityksessä käydään läpi perhe- ja lastensurmat vuodesta 2003 lähtien.

Selvityksen tuloksia aiotaan hyödyntää perheväkivallan vähentämistoimien suunnittelussa ja palvelujen kehittämisessä. Selvitystyö on tarkoitus saada valmiiksi elokuun puoliväliin mennessä.

Selvitystä ohjaa sisäisen turvallisuuden ohjelman ohjaustyöryhmä, johon kuuluu muun muassa useita kansliapäälliköitä. Varsinaisen selvityksen tekevät Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, oikeuspoliittinen tutkimuslaitos, poliisiammattikorkeakoulu ja virkamiestyöryhmä, jossa on edustettuna kaikki ministeriöt.

Mikäli selvityksestä aiheutuu kuluja, ministeriöt jakavat ne.

Suomessa on tapahtunut kuusi perhesurmaa huhtikuun 2011 ja tammikuun 2012 välisenä aikana.

YLE Uutiset

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/01/perhesurmista_kaynnistettiin_selvitys_3182099.html
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös