Mäkihyppy 2013-2014

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Masa-Fani
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Simppa levyttää tuplakultaa Sotshista.
 
Ammann! Hieno näin Simon-fanina. Määttä oli myös hyvä. Ahonen.....
 
Kaipa se on Amman vs Morgi Vs Kasai bissessä! Ellei Ahonen vedä seuraavaa kuutta hyppyä 2004-2005 kauden tyyliin montun pohjalle pystyssä pysyen niin sinne karkasi kuudennen mäkiviikon voitto mutta aika perus toi makkarin ylimielinen hehkutus Ahosesta. Realistisesti en odottanut Ahosta voittotaistoon mutta top10 kyllä onnistumisella.
 
Bardalin nostaisin vielä voittokamppailuun, eikä Schliiriä voi vielä laskea ulos, vaikka eroa 20 pistettä Ammaniin. Innsbruckissa voitti viime vuonna melkein 15:n pisteen erolla seuraavaan...
 
Ahonen höpisi, että tiesi jo ensimmäiseen hyppyyn lähtiessään, että kokonaiskilpailu oli sitten siinä takatuulen takia. Kertoo ainakin, että tavoitteet oli korkealla, jos tuollaisia on riu'ulla miettinyt.

Amman on hyvää matkaa tekemässä sen, mihin Viren ei pystynyt.
 
Koivuranta johtaa ja Määttä kolmantena hetken aikaa karsinnassa, mitä täällä tapahtuu. :p
 
Mitä ihmettä? :D Suomen paras karsinta pitkään aikaan.
3 Suomalaista 20:nen joukossa. Niemikin pääsi mukaan.
Hienoa :cool:
 
Mitä helvettiä Koivuranta! :eek!::thumbup:
 
Thomakset ownailee. Schlieri ei ehkä dominoi mutta kyllä vaan Itävallalla tota reviiriä riittää. Taitaa mennä Ahosen 2008 voiton jälkeen jälleen samaan maahan mäkiviikon voitto.
 
Jotenkin soisin Ammanille jo muuten kaiken voittaneelle että vielä sen ainoa puuttuva meriitti eli mäkiviikon voitto tulis nyt ja kahmisi sen Ahosen tyyliin kahden Itävaltalaisen nenän edestä!
 
Aikamoiseen paikkaan otti Diethart uransa avausvoiton. Monella muulla olisi tossa paikassa sen verran puntti tutissu, että toisen kierroksen hypystä olisi tullut susi.
 
Innsbruckissa tai viimeistään Bissenin kakkoskierroksella Diethart sulaa. :ahem: Ammann hyppää monttuun Loppiaisena molemmat hyppynsä ja vie turneen. ;)
 
Jotenkin soisin Ammanille jo muuten kaiken voittaneelle että vielä sen ainoa puuttuva meriitti eli mäkiviikon voitto tulis nyt ja kahmisi sen Ahosen tyyliin kahden Itävaltalaisen nenän edestä!

Itse samoilla linjoilla. Käsitin, että saattaa olla vieläpä Ammannin vika kausi, joten se on nyt tai ei koskaan.

Olympialaisissa soisinkin voitot sitten muille, moni suosikkini ilman O-kultaa. Ahonen, Bardal, Stoch, itävaltalaisistakin tykkään Loitzlista ja Koflerista.

Ja Suomi kun ei siihen pysty, niin Puolalle joukkuekultaa. Sen verran intohimoisesti kansa lajiin suhtautuu.
 
Ammann-Diethart, suhteellisen mielenkiintoinen pari huomenna avauskierroksen toiseksi viimeisenä. :alppu:
 
Olisi tuo Niemi pitänyt lähettää jo kotia. Selvästi heikoin suomalaisnelikosta.... Ammann voittoon!
 
Oli muuten Diethart Garmuschissa vähän kuin aropupu ajovaloissa median vietävänä. Taisi pyöritys hiukan yllättää. Valmentaja Pointnerilla oli kyllä loistava pelisilmä: aina haastattelun loputtua oli siinä vieressä jotain kaverille sanomassa. Ei jättänyt yksin sinne pyörimään.
 
Ylös