Mäkihypyn maailmancup 2003-2004

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja JJ7
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

JJ7

Well-known member
Liittynyt
16.10.2003
Viestit
287
Pitkä odotus alkaa pikkuhiljaa olla ohitse, mäkihypyssäkin päästään jälleen "tositoimiin" kesäkauden jälkeen!

Tulevalla kaudella ainoat arvokilpailut tulevat olemaan Planicassa käytävät lentomäen MM-kisat, ja tietysti on myös nuorten MM:t.

28.11.2003 käyntiin pyörähtävästä maailmancupista on jälleen kerran muodostumassa erittäin mielenkiintoinen. Voittajasuosikkeja on monia. Adam Malysz on tietysti jälleen yksi heistä. Kolme kertaa peräkkäin maailmancupin voittanut puolalainen nappasi myös Val di Fiemmen MM-kisoista kaksi kultamitalia, mutta tuntuisi kyllä melko ihmeelliseltä, jos Malysz pystyisi jälleen kokonaiskilpailun voittoon.

Sven Hannawald on jälleen ongelmissa ennen kauden alkua. Viime vuonna ongelma oli polvessa -jälkeenpäin ajatellen tuo ongelma vei Sveniltä maailmancupin kokonaisvoiton-, tällä kertaa Hannawaldilla on ongelmia uuden hyppypuvun kanssa. Tämä tekee jopa Svenin osallistumisen maailmancupin avauskilpailuihin Kuusamossa epävarmaksi.

Andreas Widhölzl ja Janne Ahonen ovat molemmat erittäin kokeneita hyppääjiä, jotka ovat myös pysyneet huipulla melko kauan. Edellinen kausi oli molemmilta melko tasaista pakertamista, vaikkakin Janne onnistui nappaamaan arvostetun Keski-Euroopan mäkiviikon voiton. Widhölzl kärsi pahoista tekniikkaongelmista. Hyviä tuloksia odotellaan kuitenkin tälläkin kertaa.

Florian Liegl isokokoisena ja hyvänä liitäjänä on varmasti yksi eniten uudesta hyppypuvusta kärsivistä. Edellisen talven komeetta tullee kuitenkin menestymään tänäkin talvena.

Suurin suomalaissuosikki on tällä(kin) kertaa Matti Hautamäki. Surkean alkukauden jälkeen Matti pääsi jälleen uskomattomaan iskuun, ja voi hyvinkin olla, että 14.3.2004 Mattia juhlitaan kauden kuninkaana..

Muita todennäköisiä menestyjiä ovat kokenut Martin Höllwarth, terävimmälle huipulle palannut Primoz Peterka, viime talvena ainut jokaisessa maailmancupin osakilpailussa pisteitä saalistanut Roar Ljökelsöy, yksi viime talven yllättäjistä, olkapäävammasta kärsinyt/kärsivä Sigurd Pettersen, japanilaisten toivot Hideharu Miyahira sekä vanha kettu Noriaki Kasai, mäkiviikolla ensimmäisen (tuuri)osakilpailuvoittonsa napannut Björn-Einar Romören, hyviä tuloksia saavuttaneet nuoret itävaltalaiset Andreas Kofler, Christian Nagiller sekä Thomas Morgenstern, viime talven alisuorittajat Martin Schmitt ja Simon Ammann, Rok Benkovic, Robert Kranjec sekä suomalaiset Tami Kiuru, Veli-Matti Lindström ja Arttu Lappi. Siis tässä ihan vaan muutamia mainitakseni.. wink

Odotettavissa siis myös suomalaismenestystä.. Yllättäjiä kärkeen pukkaa varmasti jälleen useita, ja sehän on pelkästään hyvä asia.. :)

Muutama viikko vielä..! :D
 
Onko se nyt niin, että tällä kaudella pärjäävät hyppääjät, joilla on alimpana roikkuvat kivespussit? Kun tällä kaudellahan puvut mitattiin myös haarukasta lattiaan (ilman kalsareita ja ne jalassa).

Näin siis he saisivat pitää löysähaarakiilaisampia pukuja, joiden liito-ominaisuudet olisivat paremmat?
 
Riikka:
Onko se nyt niin, että tällä kaudella pärjäävät hyppääjät, joilla on alimpana roikkuvat kivespussit?
Todennäköisesti..
 
Matti Hautamäki on paras! Toivottavasti alkukausi lähtee tällä kertaa hyvin käyntiin. Niitä viime kevään lentomäkihyppyjä kelpaa muistella vielä pitkään. :)
 
Mera:
Matti Hautamäki on paras! Toivottavasti alkukausi lähtee tällä kertaa hyvin käyntiin. Niitä viime kevään lentomäkihyppyjä kelpaa muistella vielä pitkään. :)
Viime kauden tuloksilla ei ole mitään merkitystä, kesällä tulleet sääntömuutokset tulevat muovaamaan kärkipäätä uuteen uskoon, kun fyysiset ominaisuudet korostuvat voi keveille liitäjille ala Swen Hannawald tulla yllättäviä ongelmia.
 
160581:
Viime kauden tuloksilla ei ole mitään merkitystä, kesällä tulleet sääntömuutokset tulevat muovaamaan kärkipäätä uuteen uskoon, kun fyysiset ominaisuudet korostuvat voi keveille liitäjille ala Swen Hannawald tulla yllättäviä ongelmia.
Ongelmia on, kuten Sven itsekin on myöntänyt..
 
Minkäslainen mäestätippumisen kausiohjelma on :confused: Koska hypätään Kuusamossa, Kuopiossa ja Lahdessa ?
 
Pituuspisteet kans veke! Ja numerolaput. Hypätään vaan ihan omaksi ja muiden iloksi.
 
Ennen kun otan tuohon kantaa, niin odottelen tarkennusta huhuun, jonka mukaan Horst Bulau tekesi Kuusamon maailman cupin osakilpailussa paluun mäkihypyn kirkaimmalle huipulle.
 
Täällähän on viiltävää analyysiä aiheesta. Jatkakaa.
 
Onkos kellään tietoa jatkaako norjalainen Tommy Ingebrigtsen vielä uraansa? Kyllä tuota tyylihirviötä on hienoa katsoa, parhaimpana muistona vuodelta 2000 tai 2001 hypätty hyppy Planicassa. Loistavana lentäjänä tunnettu Ingebrigtsen oli tippumassa jo 130 metriin 2 kilometriä muita heikommalla vauhdilla ja selostajakin tämän totesi, mutta nousipa siitä yläilmoihin vetäsisi sellaisen kohtalaisen 218,5 metrin hypyn mäessä, joka tulloin oli käytännössä maksimi. Toivottavasti viime MM-kisojen pienenmäen kakkonen jatkaa vielä uraansa.

<small>[ 11-11-2003, 21:20: Message edited by: Ma ]</small>
 
Muistaako kukaan aikoinaan radiosta tullutta kuunnelmaa, jossa hupailtiin mäkipiirien kustannuksella? Kyseisessä pätkässä irvailtiin mm. Matti Pullille tyyliin:
"Jos et kuuntele Putte Mälliä,
ei tasaiselle tule tälliä"
 
160581
Viime kauden tuloksilla ei ole mitään merkitystä, kesällä tulleet sääntömuutokset tulevat muovaamaan kärkipäätä uuteen uskoon, kun fyysiset ominaisuudet korostuvat voi keveille liitäjille ala Swen Hannawald tulla yllättäviä ongelmia.[/QB]
Voisiko joku kertoa lyhyesti näistä sääntöuudistuksista? Pukusääntöjäkö muutettiin, mitä muuta? Kiitos.
 
Pukujen pitää olla vartalonmyötäisiä, eikä haarat saa enää roikkua polvissa.
Mites aina vaarallinen Funaki? Vieläkö jatkaa vai joko alkoi hyppy tökkimään?
 
Ylös