Mielialasi ja päällimmäinen tunteesi just nyt?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Olga
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Itsellä oli muuten frakki ja sylinterihattu eli pytty.

Ja Jeff Lynne viikset.:D

Jeff-Lynne-1978.jpg
 
Asioita sivusta seuranneena olen havainnoinut, että vanhojen tanssit ovat parin vuosikymmenen aikana karanneet lapasesta täysin. Muinoin laitettiin vanhat asut päälle, tytöt kähersivät tukkansa, itse. Sitten tanssattiin liikuntasalissa muutama setti. Yleisönä oli koulun oppilaat, jotka katsoivat suu auki. Tansseja oli harjoiteltu joitain kertoja liikuntatunnilla.
[--]
Kai se alkuperäinen tarkoitus noilla Wanhojen tansseilla on ollut osoittaa koulun muille oppilaille, että me olemme nyt vanhimpia. Ja arvokkaasti käyttäytyviä, toisin kuin edellisenä päivänä riehuneet abiturentut.
Perinteet vaihtelevat. Minun kirjoittaessani Imatralla pukeuduttiin nimenomaan vanhoiksi ihmisiksi. Oli partaa ja kävelykeppiä ja harmaata hiuksissa. Kävimme vielä omalla ala-asteellamme ojentamassa pahatapaista nykynuorisoa. Toisaalla taas on pukeuduttu historiallisiin kostyymeihin (mistä se prinsessa-ajatuskin lähtenee). Nyttemmin wanhojen tansseista on tainnut niin täällä kuin muuallakin tulla enempi iltapukutilaisuus.

Mutta alkuperäinen tarkoitus lienee ollut juuri tuo kertomasi.
 
Wanhojen tanssit oli ihan hauska systeemi. Semminkin kun daamikaan ei ottanut hommaa kuolemanvakavasti, vaan hauskanpidon kautta. Koulushown lisäksi käytiin käytiin vetämässä setit vanhainkodissa ja päiväkodissa. Tykkäsivät, tuli itsellekin kiva mieli. Transformaatio oli huima kun lökäpöksylegioona ja farkkufalangi veti niskaan fiinit releet, joidenkin osalta ensimmäistä ja viimistä kertaa.

Häpeän tunteita ei jäänyt lain.
Tsuhnan linjoilla mentiin meilläkin, tosin tanssattiin paikallisissa peruskouluissa eikä vanhainkodeissa. Meidän aikana enemmistöllä oli vielä historialliset puvut, sen jälkeen ollaan vähitellen liusuttu kohti iltapukulinjaa.
 
Tsuhnan intiaaninimi olkoot tästä lähin Tanssii vanhusten kanssa.
 
Olin jo hirmuvauhtia lähdössä bussipysäkille ja siitä junalle kun tajusin ettei miulla ole käteistä bussilippua varten. Pitää kai odotella seuraavaa junaa ja toivoa että kämppis herää siihen mennessä ja suostuu lainaamaan pari euroa.
 
Meidan wanhoissa kaikki pisti iltapuvut paalle, paitsi meitsi:
55108902.png


Kulutan aikaa koululla, netissa, eika livetsatti toimi tassa koneessa :jaska: kohta vaihdan rakennusta ja meen jatkamaan khn-toimintaa parempaan tietokoneluokkaan, jahka siella loppuu luento.
 
Kylläpäs Thyella näyttää hyvältä tossa kuvassa. Ei sillä että mitään silleen mutta pakko sanoa ALANKS MÄ NY ÄNKYTTÄMÄÄN TÄSSÄ HÄ???!??
 
Itsellä olis wanhojen tanssit ensi keväänä. Vieläpä pakollinen kurssi. Tiedä miten nyt siihen pitäis suhtautua.
 
Itsellä olis wanhojen tanssit ensi keväänä. Vieläpä pakollinen kurssi. Tiedä miten nyt siihen pitäis suhtautua.
Seinään nojaillen ja lattialle syljeskellen.

Ei vaan, voi kouluajan huonomminkin kuluttaa kuin käsi naisen uumalla.
 
Kiitoksia vain :o Ilta oli muuten kiva, mutta mun parina oli laivastopoika, joka oli ymparipaissaan. Meidan tanssit oli Caribia-hotellilla, tanssien jalkeen mun laivastopoika oksensi hotellin respaan. Poika osas onneks tanssia tosi hyvin.
 
Ylös