Miesten keihäänheitto

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Olga
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Toivotaan näin...ja toivottavasti tästä ei jäänyt nyt "tärkeiden kisojen" epäonnistumispeikkoa kummittelemaan Teron alitajuntaan.

Ilman urheilijoiden sormella osoittamisia: onhan se tosi ikävää, että näiden kisojen ainoaksi (?) urheilulliseksi valopilkuksi oletettu tapahtuma ei mennyt odotusten mukaisesti.
 
dzeidzei sanoi:
Näin on. Usko itseen, taistelutahto ja sisu ovat asioita, joiden ansiosta voi saada itsestää irti enemmän. Näin voidaan venyä parempaan, kuin mihin tilastot viittaavat. Tällaista venymistä toivoisi enemmänkin suomalaisurheilijoilta varsinkin nyt kotikisoissa.
Mä en usko tähän.Se mitään venymistä ole. Varmasti ovat heittäneet/suorittaneet paremmin testeissä. Kisoissa vaan on kovempi paikka menestyä kun yrityksiä on rajallisesti ja se on se paikka kun tulos pitäisi tehdä. Urheilijat eivät kuitenkaan kerskaile sillä mitä heidän pitäisi parhaimmillaan pystyä. Näyttäisivät luusereilta kisoissa.
 
Tolerantti sanoi:
Tulevaisuudessa on odotettavissa kunniaa ja mainetekoja, uusi Zelecny! :thumbup:

Onneksi nuorukaiselle ei kasata paljoa paineita.
 
Kanerva ja Vanhanen

Jätkät olivat varanneet itselleen parhaat palkintojenjakosaumat. Harmi, ettei Tero PItkämäki ole mitalisti. Oli kai suunniteltu kisojen huipennukseksi.
 
Kenen sanat?

Sattuukos kukaan forumisti muistamaan, kuka sanoi nämä sanat

”Tullakseen hyväksi voittajaksi on osattava olla myös hyvä häviäjä”
Hyväksi häviäjäksi oppii häviämällä, koska aina ei voi voittaa, ei edes joka kerta.
 
Olga sanoi:
Sattuukos kukaan forumisti muistamaan, kuka sanoi nämä sanat

..Pala pala...

Hyväksi häviäjäksi oppii häviämällä, koska aina ei voi voittaa, ei edes joka kerta.
En tiedä vastausta, mutta harvinaisen väärässä oli
 
Olin paikalla eilen, muuta hyvää illassa ei ollut kuin maksettu paikka A-katsomoon.
 
Jaa. Nyt on kotiuduttu. Olo kuin joltain helvetin telttareissulta tulleelta märältä koiralta.

Noin tunti ennen keihäsfinaalia alkoi satamaan mielettömästi, ja olin aivan varma että keihäskisa siirretään. No, kisakoneisto oli ilmeisestikin rukattu sellaiseen kuosiin, että finaali saatiin vietyä läpi noinkin huonoissa olosuhteissa.

Heti tähän alkuun erityiskiitos kaikille kanssakatsojille. Ainakaan minä en ole, suhteellisen lyhyen elinikäni aikana, kokenut mitään vastaavaa, kuin tuo eläimellinen älämölö jokaisen suomalaissuorituksen aikana.

Ensimmäinen kierros. Sade on kovimmillaan, Teron astuessa ensimmäisenä heittoradan päähän. Keihäs kaartaa hivenen päällee seitsemänkymmenenviiden metrin, ja katsomo on hivenen hämmentynyt. Kelpo tulos näissä olosuhteissa, mutta enemmän odotettiin. Mittalaitteisto sekoilee, mutta lopulliseksi mitaksi löydetään seitkytviis ja risat. Aki heittää lähestulkoon saman moisen.

Toinen kierros. Molempien suomalaisten heitot menevät täysin penkin alle, Makarov ylittää ensimmäisenä 80 metriä.

Kolmas kierros. Terolla valtavat paineet niskassaan, kolmelta viimeiseltä kierrokselta tippuminen pelottavan lähellä. Heitto kantaa kuitenkin helpottavasti lähes 80 metriä, ja jatkopaikka on selviö. Akilta napsahtaa nivunen ja jää yhdeksänneksi.

Neljäs kierros. Tässä vaiheessa olin täysin varma, että mitali tulee, uskoin Teron löytäneen tarvittavan rentouden edelliskierroksen painetilanteen selvittyä. Värnik kiskaisee voittoheiton, Terokin parantaa melko lupaavasti.

Viides kierros. Legendaarinen viides kierros. Kierros, jolla Aki Parviainen ratkaisi kullan Sevillassa, ja jolla Pitkämäki on yleensä kiskaissut pisimmän heittonsa. Heitto lähdettyä näyttää hetken aikaa siltä, että kaari on pitkä kuin mikä, mutta tuuli painaa keihään alas tuskallisen nopeasti.

Kuudes kierros. Tero on nyt Lillakin tilanteessa. Miehen astellessa heittopaikalle meteli on valtava, joskin jo hivenen epätoivoinen. Katsomo yrittää siivittää keihään huutokuorolla väkisin yli 85 metrin, mutta heitto on suoraan sanottuna surkea. Väki virtaa pois stadionilta pettyneenä, kyrpiintyneenä.

Tero Pitkämäki. Neljäs. Pettymys kuudennen heiton karattua taivaisiin oli...aivan valtava. Niin Terolla kuin kotikatsomollakin. Mitalihan tästä olisi pitänyt tulla, sitä ei voi kukaan kieltää. MUTTA, kaiken sen paskan keskellä, mitä Pitkämäki saa seuraavat päivät niskaansa kaiken maailman netin idioottimulkvisteilta, olisi hyvä muistaa että hänestä tulee vielä suurheittäjä. Todennäköisesti paras suomalainen koskaan. Oppirahat on maksettava, niin se vain auttamatta on. Päästä eilinen ei ollut kiinni, se on selvää. Ensi vuoden EM kisat saattavat olla vielä hankalat, mutta kausien 2006, 2007 ja 2008 kolmista arvokisoista tulee kolme mitalia. Tosin, siihen päästäkseen on PAKKO pysyä terveenä.

Siitä tulee vielä mielettömän hyvä mies.

Harmittaa vain, että nämä kotikisat sattuivat juuri tälle ensimmäiselle huippuvuodelle. Tälläistä tilaisuutta Tero ei saa enää koskaan.

EDIT: Unohdin mainita, että ensimmäistä kertaa elämässäni olin tyytyväinen iltapäivälehtien lööppeihin. Odottelin sellaisia "Tunari Tero" ja "Kiitti vaan vitusti, ääliö", otsikoita, mutta sieltä tulikin myötätuntoista ja eteenpäin kannustavaa, vähemmän lyttäävää tekstiä. Hienoa.
 
Pyörätuoli keihäästä tuli mitali. Ei tainnut olla kuin kolme heittäjää kylläkään :dunno:
 
Olga sanoi:
Jätkät [kanerva ja vanhanen] olivat varanneet itselleen parhaat palkintojenjakosaumat. Harmi, ettei Tero PItkämäki ole mitalisti. Oli kai suunniteltu kisojen huipennukseksi.

Itse veikkasin jotakuta samoalaista ja Karpelaa. Jälkimmäinen osui makuuhuoneen tarkuudella kohdalleen. :wink:

Mutta tilaisuudessa esitetty biisi oli todella komeaa kuunneltavaa!
 
Pitkämäki heitti sitten Seinäjoen kisassa neljä kertaa yli 86 metriä; kahdesti yli 88 metriä. Et silleen.. ei tainnut vain kasetti kestää mm-kisoissa..
 
Mutku sanoi:
heeelppohan sitä on aurinkoisella kelillä heitellä :wink:
Niinhän se. Ihme vaan, ettei monillakaan kilpakumppaneilla keppi lennä tuonkaan vertaa poudasta huolimatta. :cool:
 
No niin se on. Luitteko tuon Porttilan artikkelin?

Ei Pitkämäellä ole voimaa yhtään että voisi tuollaisissa ääriolosuhteissa runtata.

Pitkämäen hyvät heitot perustuu siihen, että hän on nopea (kiihdyttää vauhtia vielä ristiaskelissa), on kuitenkin melko pitkä ja saa sen riuhtasun kuitenkin pitemmäksi oikeaan asentoon ollen itse kuitenkin hieman epänormaalissa asennossa. Kauniilla säällä hyvin menee, mutta kun tulee hankaloitavia tekijöitä, niin ei keppi lennä - tekniikan kanssa oli vaikeuksia.

Räty olisi ollut Helsingissä mitaleilla. Keihäs poikittain ilmassa. :ahem:
 
Ylös