Knoukka
Well-known member
- Liittynyt
- 25.5.2000
- Viestit
- 27426
Mitä prostituoidulle jäi uran jälkeen? Iso aukko!
Jäi iso aukko, uuniperunoilla.
Mitä prostituoidulle jäi uran jälkeen? Iso aukko!
Mitenköhän vapaaehtoinen vanhemmuus (joka ei missään nimessä saisi työssä näkyä) on verrannollinen pakolliseen asepalvelukseen![]()
Onko tuo tulkittava siten, että naisille pakollinen asepalvelus ja äitiys/vanhemmuuslomat pois![]()
Ei, tässä yritetään rinnastaa kahta asiaa, joilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
Asevelvollisuus on laissa säädetty pakko toiselle sukupuolelle (on muuten ainoa asia, jossa sukupuoli määritellään Suomen laissa) ja vanhemmuus on vapaaehtoinen ja iloinen asia. Nykyäänhän puhutaan että isien pitää kaikin puolin osallistua vanhemmuuteen, ja osanhan tuosta 9-10 kk lomastahan voi isäkin pitää - pitäisikö heille sitten maksaa asevelvollisuus takaisin ? Entäs naiset ketkä ei synnytä?
Ja kannustetaan käytännön läheisempää koulutusta ja työpaikkojen ja oppilaitosten tiiviimpää yhteistyötä..Opiskelua lyhyemmäksi. Työelämä on yhtä kouluttautumista nykyään, joten perustutkinnot pitäisi suorittaa nopeammin alta pois ja työelämään.
Loppupäässä joustoa ja tarvittaessa keveämpiä hommia. Ja välillä tietysti tukea kouluttautumiseen jne. niin pysyy mieli virkeänä ja osaaminen ajantasalla.