Noitten lintu-eläinten kiherrys: toikki

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Frank
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Siell se huutelee taas, mut en saanu silmääni, missä puussa istuu, joten videokuvaa ei ole saatavilla.
 
Pyörälenkillä yllätin ojasta sen saman lintu-eläimen, jonka olen aiemmin nähnyt liihottavan kaukana kameran zoomin tuolla puolen. Tämän näköinen veijari siis kyseessä:
Näytä liitetiedosto 8793

Lisäksi tänään bongattu myös pari haukkaa ja joitain muita lintuja.
 
että tommonen elukka kusella tuolla järvessä.

Talvella näin muuten barminihaukan, mutta ei siinä vielä kaikki koska tänään näin Hiirihaukka:n! Ja aivan ihan läheltä koska lenteli siinä tien päällä ja männyn oksalle laskeutui ottamaan vastaan ohimarssini Kesälahdella klo 10:00.
 
Kommentillasi rienaat kunnon ihmisiä! Ja ihan alkuun minuakin, vaan eipä siinä paljoakaan. Katso itse ja koeta jotta näetkö lintu eläimiä? häh? kihertääkö ne perkeleet?!

jaaha

Saatan kokeillaki! En kuitenkaan ihan nyt.
 
Eilen näin semmosen linnun jonka nimitystä en edes sano koska sitten ette uskoisi mitään mitä sanon mutta tänään olen nähnyt nyt kaksi harmaahaikaraa!
 
Kuuntelin niinku ois pajulintu viserrellyt tuossa pihassa. Liekö niitä jo?

Ei pitäisi vielä olla. Reilun viikon päästä tulevat afriikasta.

Tänään rapsuttelin yhtä kolon alustaa (puunkoloa pöljät), ja sieltä kurkki helmipöllömamma lailla vanhan avatar-kuvani. Hiirihaukanpesänkin löysin.
 
Ei mitään aivan mahottomia harvinaisuuksia, mutta kurjen, telkkäparin, västäräkin ja tuntemattomaksi jääneen kahlaajan näin tänään. Lisäksi kaksi avanneuimaria, uros ja naaras. En tiedä oliko pariskunta. Osasta ois kuviakin, jos jaksas laittaa.
 
Lisäksi kaksi avanneuimaria, uros ja naaras. En tiedä oliko pariskunta. Osasta ois kuviakin, jos jaksas laittaa.
Ihmiset harvemmin parittelee avannossa mutta rantakäyttäytymisestä sen näkee. Ihmisnainen kihertelee ja uroksen ääni madaltuu. Lisäksi uroksella on usein kädessä tummanruskea lasimöykky.
 
Jos nää oli pariskunta, niin olivat jo varsin rutinoituneita toimijoita eivätkä enää aktiivisimmassa paritteluiässä. Ilman turhaa kohkaamista suorittivat asiansa.
 
Haa

Vajaa tunti sitten havaittu kotilammen laiturilla jutustellessa todennäköinen vesisiippa ilmeisellä saalistuslennolla. Rohkenin postata havainnon tähän tojckiin, vaikka kyseessä ei olekaan lintu-eläin. Lento-eläin kuitenkin.

Viiksisiippakin voisi tulla kyseeseen, sitä ja vesisiippaa on hankala erottaa toisistaan. Lepakko, mikä lepakko. Nih!

Juttukaverini ei välttämättä ollut kovinkaan haltioissaan lepakkohavainnostamme.
 
Tuommoinen meikkityttö häiriköi koululla. Siirsimme takaisin metsään polliisin toiveesta.
 
Ihme mörkö.

Nokikanan näin tänään, ja moniaita muitakin lintulaitteita. Lentelevät ja läträävät ve´essä.
 
Kävin bongaamassa lintuja eilen. En tiedä mitä ne oli, mutta olivat mehevän kokoisia. Jalat ja nokat oli punaset ja aika pitkät, vatsa valkonen ja selkä ruskea tai tumma. Sitten näin harvinaisen isokokoisia sorsia, vaaleanruskea pääväri.

Lisäks havaitsin kurjen, lokkeja, joutsenia, ja joitain pikkulintuja joiden nimeä en juuri nyt muista.
 
Ylös