Tässä pohdiskelin Heinz-Harald Frentzenin kautta 1997.
Olihan se melkoinen pettymys siihen nähden, että tiimikaveri Jacques Villeneuve voitti maailmanmestaruuden tuolloin, ja Williamsin auto oli kuitenkin täysin ylivoimainen muihin autoihin nähden.
Viimeisin Williams, jonka Adrian Newey suunnitteli.
Tuon kauden pisteet meni Villeneuvelle 81-42 Frentzeniin nähden, ja silti Frentzen saavutti kuljettajien hopeaa kauden päätteeksi Michael Schumacherin hylkäyksen vuoksi.
GP-voitot Villeneuven hyväksi peräti 7-1 ja paalupaikat 9-1.
Podiumit tuolla kaudella Villeneuvelle yksi enemmän, eli kahdeksan Frentzenin seitsemää podiumia vastaan.
Yritin muistella, että olikos Frentzenillä muita mahdollisuuksia realistisesti voittaa kilpailuja, kuin tuo yksi Imolassa sattunut GP-voitto?
Vai oliko Frentzen yksinkertaisesti vain liian hidas Villeneuveen nähden?
Kummallakin näyttäisi olleen kaudella viisi keskeytystä, joten "epäonnikin" tasan.
Jos joku muistaisi?
Alla Frentzenin huumoria liittyen Felipe Massan haluun laittaa titteli uusiksi kauden 2008 osalta.
Hänkin voisi leikkisästi hakea kauden 1997 mestaruutta, vaikkei oikeasti perusteita ole. Huumoria siis.
