Näkökulma olumppialaisiin tämäkin!
YLE:n foorumilta kopioin viestin:
"Olympialaiset ovat urheilijoille joka kerta varsinaiset seksifestarit, väittää englantilainen pöytätennispelaaja Matthew Syed kolumnissaan The Timesissa.
Kaksissa olympiakisoissa itse otellut ja Pekingissä kommentaattorina toimiva Syed sanoo, että orgiat alkavat heti, kun urheilijat pääsevät eroon omista kilpailuvelvoitteistaan.
- Kisakylä on täynnä ihmisiä, jotka ovat lihaksikkaita, viriilejä, atleettisia ja uhkuvat estrogeenia, Syed kuvailee.
- Kun heidän omat lajinsa ovat ohi, urheilijat syöksyvät toistensa kimppuun kuin itsemurhahakuiset miekkailijat.
Syedin mukaan eniten kuhinaa aiheuttavat uimarit, joiden lajit on perinteisesti sijoitettu olympialaisten alkuvaiheeseen. Loppukisojen ajan he jahtaavat toisiaan ja muita urheilijoita kisakylässä.
Syed uskoo, että seksinjano johtuu urheilijoiden pitkästä ja usein pidättyväisestä valmistautumisesta uransa tärkeimpiin kilpailuihin. Kun oma suoritus on suoritettu, paineita puretaan hedonistisella nautiskelulla.
Osaselityksenä Syed pitää myös sitä, että urheilijat ovat tuhansien kilometrien päässä kodeistaan.
- Musiikkimaailmasta tuttu mantra "mitä tapahtuu kiertueella pysyy kiertueella" pätee urheilussakin.
Syed kertoo havainneensa, että naisurheilijat tavoittelevat kuola valuen miesten ykköstähtiä kuten Michael Phelpsiä. Miehiä eivät kuitenkaan kiinnosta naisten kultamitalistit samalla tavalla, vaan päinvastoin liika atleettisuus saattaa jopa alentaa naisen suosiota miesurheilijoiden keskuudessa.
- Eivät kaikki Pekingin urheilijat tietenkään yritä saada kisoissa. Mutta 99 prosenttia yrittää, Syed vakuuttaa."