Pitäisikö muovituotteet kieltää?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Dominic
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Onko muovituotteet kiellettävä?


  • Äänestäjiä yhteensä
    21
Koska se Domppari jr putkahtaa maailmaan, kun tuollaisilla sivuilla pyörit? On kyllä hienoa mammojen pelottelua nuo edelleen "Äidin kahvinjuonnistako lapselle leukemiaa?"
 
Foorumisteista suurempi osa on nauttinut maidot myrkkymuovituttipullosta ja puurot myrkkymuovilautaselta. Tämä selittää

- Foorumin tason laskun
- Monen Foorumistin äärettömät pariutumis- ja lisääntymisharjoitevaikeudet.

MOT
 
Ei pidä kokonaan kieltää. Välttää niitä kannattaa, varsinkin tietynaisia muoveja ja tietyissä paikoissa (varsinkin lasten lelut). Mutta kokonaan kieltäminen ei ole ratkaisu tähän.
 
Kannatan.
 
Viimeksi muokattu:
Muovia tuli liiakseenki polteltua lapsena 90-luvulla ja mukavasti sitä savumyrkkyä meni sieraimista aivoihin... Noh ilman damagea ilmeisesti selvittiin. Mut olihan se ihan kivaa katseltavaa kun palanut muovi sihisi aika kauan. Toinen juttu miten sai helposti polteltua kaikkea puuta sunmuuta oli suurennuslasilla auringonpaisteessa.. Mutta kaikkihan tän niksin tietää. :)

No niin no.
 
ja mukavasti sitä savumyrkkyä meni sieraimista aivoihin... Noh ilman damagea ilmeisesti selvittiin.

1312291457832.jpg
 
Toki täällä asiantuntijat päteemässä kuten oli arveltuakin. Edited.
 
Kieltoa mieluummin pitäis mahdollisimman vähiin saada muovin käyttö ja sitten kierrätys kuntoon.

Kiellolla saadaan todennäköisesti aikaan lähinnä helvetinmoinen sääntöviidakko tyyliin: "Näissä mainituissa erityistapauksissaa saa muovia käyttää, ja myös toisaalta näissäkin jos tietyt reunaehdot toteutuvat ja ... ... ... sekä ... ... ... kuitenkin ... ..." ja muovin tilalle otetaan käyttöön joku vielä ympäristölle ja ihmisille haitallisempi pakkausmateriaali. Ja vitunmoinen virkamiesarmeija valvomaan "muovinkäytön suuntaviivasegmentin rajoitteisuuslupasektorin toteutumaa". Tosin kun ihmiset ja yritykset ovat sellaisia kuin ovat, niin varmaan ajan mittaan kaikki asiat ovat joko pakollisia tai kiellettyjä kun järjen käyttö ja kohtuullisuus ei yllä voimakkuudeltaan oman kukkaron kolkkoa kutsua kovemmaksi. Tai niinku jotain tommosta.
 
Ylös