Polkupyöräily ja -pyörät

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja joukahainen
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Olisko siellä Pirkanpyöräilykin virtuaalina?

Sellainen sääntö on pyöräilyssä yhteislenkeilläkin, että kunnanrajat on aina kirimaaleja. Ja koskaan ei saa iskeä irti, jos toinen juo tai syö.

Zwiftissä on tällä hetkellä vain nuo kolme paikkaa jotka mainitsin. On olemassa muita ohjelmia - esimerkiksi BKOOL, jolla voi ajaa ympäri maailmaa eri paikoissa. Yksi Stravafrendsi näyttää käyttävän sitä. Ehkä joskus kokeilen sitäkin, mutta Zwift sopii kyllä omiin tarpeisiini täydellisesti tällä hetkellä.
 
...Zwift on ohjelma, jota varten pitää omistaa tietokone (ilmeisesti tulossa on esim iPad-sovellus jne) ja näyttö, mielellään suhteellisen tehokas, jotta grafiikka näyttäisi mahdollisimman hyvältä....
Tähän liittyen:
http://zwiftblog.com/ios/
Ote:
Arguably the largest single barrier to Zwift entry is on the computing side of things: many people do not have powerful enough computers to run Zwift smoothly, or at all. (Zwift requires Windows 7 64bit or higher or macOS 10.7 or higher, plus 4GB of memory and a fairly beefy graphics card.)
This move opens Zwift up to a massive new audience of folks who aren’t willing to make a huge investment in indoor training but already have a compatible iDevice and an indoor trainer. No ANT+ dongle needed: just pair your trainer to your iDevice and go!
Itsehän käytin alussa useita vuosia vanhaa läppäriäni, joka ihmeellistä kyllä pyöritti Zwiftiä. Melko pian totesin että ehkäpä ostan nuoremmalle pojalle iMac:in. :rolleyes: :o
 
Sisäpyöräily on taas nytkähtänyt mukavasti liikkeelle - lokakuun 13. päivän jälkeen 355km. Tänään 50km Lontoossa.
 
Peräpeilin suti sentään! Tuohon Sporttilakellooni (M400) ei saakaan kadenssimittaria. Semmoista en edes ostovaiheessa tarkistanut.

Täytyykö tässä ensi kesänä alkaa manuaalisesti pitämään ajaessa exceliä polkusintahdista?
 
Albert on...on..."Homo piilossa - Suomi" sarjan päätähti!

Ja asiaan: ei ole kuin se M400 reissumittarina. Olis kiva saada Polarin dataan se kadenssi mukaan, mutta peruskinkkumittarikin on sitten yksi vaihtoehto.
 
Mullepa on tänään maksettu pyöräilemisestä, onks teille, mitä?
Julistankin tällä puheella itseni Forumin ainoaksi ammattipyöräilijäksi.
 
Mullepa on tänään maksettu pyöräilemisestä, onks teille, mitä?
Julistankin tällä puheella itseni Forumin ainoaksi ammattipyöräilijäksi.

Oon kerran pyöräillyt tuntipalkalla. Takuulla alhaisin keskinopeuteni ikinä.
 
Peräpeilin suti sentään! Tuohon Sporttilakellooni (M400) ei saakaan kadenssimittaria. Semmoista en edes ostovaiheessa tarkistanut.

Täytyykö tässä ensi kesänä alkaa manuaalisesti pitämään ajaessa exceliä polkusintahdista?
Vaihtoehdoksi jää hankkia pyörätietokone :)
 
Levyjarryista maantiepyöräilyssä. Tuommonenkin riski on. Hurjia kuvia.

https://www.facebook.com/fran.ventoso.9/posts/10156809619355611



13007296_10156809485255611_6865566518807084196_n.jpg


Järki näyttää voittavan. Levyjarrut sallitaan taas maantiepyöräilyssä 2017.
Onhan se huvittavaa kun turvallisuus kilpailussa on täysin "retunperällä" monessa suhteessa ja sitten kun perinteitä vähän ravistellaan turvallisemmalla systeemillä, niin pienen onnettomuuden jälkeen isketään kieltoa päälle.

Lueskelin aiheesta vähän lisää, ja näyttää siltä että ylle linkattu Francisco Ventoso väite siitä, että levyjarru aiheutti vamman, osoittautui myöhemmin varsin kyseenalaiseksi. Onnettomuudessa, jossa Ventoso oli osallisena, ei ollut mukana levyjarruja käyttäviä pyöräilijöitä. Kyseinen onnettomuushan aiheutti sen, että UCI kielsi levyjarrujen testaamisen kisoissa välittömästi, ottamatta selvää faktoista.
Kirjoitin hieman epätarkasti tuossa yllä, että levyjarrut sallitaan 2017, tarkemmin sanottuna levyjarrujen testaaminen kisoissa tulee taas sallituksi. Lopullista sinettiä pitänee odottaa vuoteen 2018.

Ett silleen!!!1
 
Ei ihme, että laite on "jätetty otille". Kenenkään takapuoli ei kestä kovin kauan noin leveää satulaa.
 
burb jäi kiinni - tuo on pyörinyt tänään FB:ssä => burb on FB:ssä :ahem:
 
Ylös