jos saataisiin maksettua loput velat pois
Kestää kai se väliseinäkin, jos saat sen runkoon kiinnityksen. Eli osut pystyihin. Jos epäilee niin laittaa sille puolen tolpat. Kiviseinään proppaa lankun suoraa.
Nytkyllä joku forumin rakennustekniikasta ymmärtäväinen voisi avittaa.
Jos noin 180x250x kokoista parvea lähtee rakentamaan seuraaviin olosuhteisiin:
180cm sivuista toinen saadaan tuettua kevyeen väliseinään ja toista ei saada tuettua seinään lain
250cm sivuista toinen saadaan tuettua kiviseinään ja toinen kevyeen väliseinään,
kuinka monella pilarilla hommaa lähtisitte pohtimaan? Joka nurkkaan, vai riittäisiköhän kaksi? Portaista ei tule kantava osa parvea lain.
Kantavuutta parven oman painon lisäksi tulisi olla 200-300kg (orgiat).
Monentenako perimyslistalla on meikäsetä?
Kestää kai se väliseinäkin, jos saat sen runkoon kiinnityksen. Eli osut pystyihin. Jos epäilee niin laittaa sille puolen tolpat. Kiviseinään proppaa lankun suoraa.
Mimmosille propuille lupaatte tuon?Me lupaillaan satojen kilojen kestävyyttä ihan kipsilevyynkin proppaamalla. Ja niissä on vieläpä aika paljon turvavaraa laskettuna, kun ollaan itte täräytetty 3-5 kertaisesti 'luvattu' paino.
Tekisin sellaisen vaakatuen parven alle, jonka proppaisin kiinni väliseiniin ja pystytoloppiin. Taatusti kestää jos esim. 15 cm:n välein on skruuvvi.
Oisko kellään hyvää ideaa kävelysillan mallista. Pituus ois n. 5m, leveys 1,3m ja käytettävä runkomateriaali parkattu tukki ja pölli. Jonkulainen kaarisilta himoittas tehdä, mutta miten sen tosta värkistä väsäis? Ehkä viikko aikaa vaikuttaa!