Ihan snadi sammakko Esupin suusta: uuden auton osto on typerin sijoitus mitä voi tehdä. Näin sanoo siis Skodan ja Huyndain brändilähettiläs. Taitaa kylmää hikeä pukata ko merkkien maahantuojilla....EP:n haastattelu. Vähän erilainen kun haastattelijalla ei tunnu olevan juurikaan taustaa rallin saralta. Mukana EP:n kommenti mm. siitä kun pari kertaa antanut voiton tallimääräyksellä...
Muistan tämän siitä, kun seuraavana päivänä oli Channel Four Rally Tampereella. Selänteen piti siellä ajaa. Olin sulkumiehenä tuossa kilpailussa ja aamulla aikaisin alkoi huhut kolarista levitä. Aikaa siis ennen sosiaalista mediaa ja älykännyköitä, kun kaikki maailman tieto ei ollut samantien saatavissa.
Vähän ohkaisesti liippaa, mutta pätkää Selänteen 1999 testionnettomuudesta.
Evo-Seatia ei ollut vielä luokiteltu, joten Harri ajoi luokittelemattomien autojen luokassa. Tämä ei ainakaan vähentänyt puheita siitä, oliko Seat ihan samanlaisella autolla sitten viivalla Jyskälässä...Vielä tuohon kisaan, niin Harri muistaakseni Seatilla päihitti Kankkusen. No testikisahan tuo vaan olikin. Jyväskylässä meni sitten vähän eri lailla.
Aamulla Hervannan Kesoililla aamukahvilla ja lööpit näytti uutisen kolarista, on jäänyt rallipäivä siltäosin mieleen. Poliisikoululla ja Hakametsässä ajettiin yleisö ek:t muistaakseni.Muistan tämän siitä, kun seuraavana päivänä oli Channel Four Rally Tampereella. Selänteen piti siellä ajaa. Olin sulkumiehenä tuossa kilpailussa ja aamulla aikaisin alkoi huhut kolarista levitä. Aikaa siis ennen sosiaalista mediaa ja älykännyköitä, kun kaikki maailman tieto ei ollut samantien saatavissa.
Tuossa muuten sanotaan, että Selänteen auto olisi kolarin jälkeen pyörähtänyt kahdesti katon kautta ympäri. Vähän taitaa olla lapin lisää tuossa kohtaa. Kuvia katsoo, niin siinähän ne autot on loogisesti vierekkäin osuman jälkeen ja molemmat pyörillään.
Vielä tuohon kisaan, niin Harri muistaakseni Seatilla päihitti Kankkusen. No testikisahan tuo vaan olikin. Jyväskylässä meni sitten vähän eri lailla.
100% sama muisto. Mutta Hakametsä ajettiin jo vuotta aiemmin. 1997 oltiin Savossa penkalla, 1998 Hakametsässä ja 1999 Hervannassa. Isä ei jaksanut ajaa Mouhijärven pätkiä katsomaan.Aamulla Hervannan Kesoililla aamukahvilla ja lööpit näytti uutisen kolarista, on jäänyt rallipäivä siltäosin mieleen. Poliisikoululla ja Hakametsässä ajettiin yleisö ek:t muistaakseni.