Rallikuskien legendaarisimmat kommentit

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja carl
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Toimittaja kysyi maalissa vuoden-69 suurajoissa Hannu Mikkolalta:
- Kuinka pitkiä hyppyjä teitte tuolla erikoiskokeilla?

Mikkola: - Meillä oli sen verran kiire tuolla pätkällä, etten ehtinyt laittaa Anssia mittaamaan. (kartturina oli Anssi Järvi)
 
Tätä en nyt muista kyllä tarkasti, mutta Grönholm teki paluun Portugalissa-09 Subarulla ralliauton puikkoihin ja totesi haastattelijalle jotain tähän tyyliin: -Onhan tää nyt ainakin parempaa tekemistä kuin istua kotona sohvalla.
 
Nämä kommentit ei varsinaisesti liity mihinkään tiettyyn kilpailuun, mutta on ollut Alenille varsin tyypillisiä kommentteja useinkin:

- Tää on autourheiluu hei!
- Ei oo koneessa paukkuu tarpeeks
-Kyl noi pojat menee tosi kovaa hei
-No kuule, Mä luulen näin, että.......jajajajajaja
 
Pöntinen: "Mitä juntti?"
->Nicky Grist: "Mitä toinen?"
 
vuonna-89 montejunton pikataipaleen lähtöjonossa(portugal)miki biasionille:mitä kuuluu,hän:kukkuluuruu!
 
Alenin moottori

vuonna 1990 kun Alen ajoi eka kertaa Subarulla, niin se sano jossain vaiheessa:
-meillä ei oo moottoria!

Tarkoitti että ei ole tehoa tarpeeksi
 
Lisää Markkumaisia sanoja:

"Maksettiin alussa paljon, sen jälkeen me ollaan tultu, muttei mitään huippuja ettätotanoin..."

"Only too fast and many icy"


Alenille kaikenkaikkiaan vilpitön :thumbup:
 
Pöntinen Kankkuselle:

"Ongelmana on siis ollut se, että hyvää tulee vaikka vain tavallista yrittää?"
 
"We had to stop because it came some stone or something through Timo's seat, up in the ass of Timo!"

:o
 
Vuosi ei muistu mieleen,mutta Alen keskeytti konevikaan Lancia Integralella,toimittaja haastatteli vähäsanaista Markkua,haastattelun päätteeksi Markku nojaili pettyneenä autoon,ja sanoi lopuksi:voihan venttiilinkumi,niin ja vuosi saattoi olla 1989.
 
Ari Vatanen kartturilleen RAC:ssa 1983:

"I can see better than you!" - ja ajoi heti seuraavassa mutkassa ulos...
 
Joskus pari veljestä rallissa syrjäkylillä ja ajoivat huolella ulos sillä seurauksella että tien vieressä ollut sähköpylväs kaatui ja tietysti koko kylä linjan päässä pimeäksi. Auto tuhannen romuna ja paikalla liuta pelastus kalustoa. Jostain saatiin yhteys kilpailukeskukseen ja puheeksi tuli keskeytyksen syy... Kuski katsoi maassa makaavia lankoja ja totesi:"Sähkövika..."
 
Tuohino sanoi muutama vuosi sitten Ruotsin rallissa et 3 ja 4 pätkä tultiin ihan hyvin mut 5 pätkällä hävittiin kuin ämmät saatana!:D
 
Hirvonen on kasvanut paitsi kuskina, myös sanavalmiina kommentaattorina. Viikonloppuna Autosport-lehden Vuoden ralliautoilija -tittelin pokannut Hirvonen kommentoi osuvasti "lyhyistä sanoista". Varmaan samansukuisia kuin ne otsajormat, joista vihjoi MTV3:n blogipostauksessaan aiemmin...

"I'm sure you can imagine it was really frustrating losing the title by a point, and what went through my mind on the last stage of Rally GB were some very short words," he said.

http://www.autosport.com/news/report.php/id/80458
 
"jos ei yritä täysillä ei voi menestyä, jos ei aja ulos ei yritä täysillä, siinä se opetus"
-Markku Alen"
 
"jos ei yritä täysillä ei voi menestyä, jos ei aja ulos ei yritä täysillä, siinä se opetus"
-Markku Alen"

Rallimiehen logiikkaa. Tarkemmin funteerattuna suorastaan omintakeista. Ei oikeastaan paljoa päätä, eikä häntääkään, mutta kuulostaa räyhäkkäältä. Ja hyvin Alen pärjäsi. Notta täysillä yrittäen ulos ja menestykseen. ;)
 
Mikäli oikein muistan niin vuoden 2004 Meksiko-rallista jossa erään pätkän maalissa englantilaistoimittaja kysyy Bosselta

Haastattelija: You are shaking your head, what't wrong?

Bosse: NO guess. No powersteering and we have two long stages to go. I am fed up with this car.



Ja viime viikolla katsoin muistaakseni vuoden 1989 RAC-rallin koosteen jossa A.Vatanen ja T.Salonen keskustelevat Arin auton ulkonäöstä.

Salonen: Aaah what happened? How is car so bad looking?

Vatanen: It's like your car normally, Timo.

Salonen: I never seen so bad car.

Vatanen: I just cut the corner Timo. I should not cut the corners. I learned it from you. And there was a tree stump in a grass.

Salonen: Back to driving school I think.




Vuosi 2004 ja Uusi-Seelanti. Ja jälleen Bossea.

Rautiainen: Vasen eri helppo, voi VI**N HULLU

Bosse siis kaatoi autonsa oikein kivasti :)
 
Ylös