Rallin MM-sarja 2026

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja delorean
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
pl52o5A.jpeg


Tehdastallit eivät voi matkustaa Saudi-Arabiaan ylemmältä taholta tulevien rajoitusten vuoksi. M-Sporttia ei tietenkään haittaa :D
 
Saadaankohan mitään korvaavaa kisaa tällä aikataululla (kun päätös jätettiin näin myöhälle). Ausseja moni tuntuu toivovan korvaajaksi.
Ausseja? :D Ei nyt ainakaan mitään kaukokisaa saada enää järjestettyä. Euroopasta joku kisa jos jotain. Ja sellainen kisa joka ajettaisiin joka tapauksessa kansallisena tai EM-rallina, vain muutettuna MM-arvolle.
 
pl52o5A.jpeg


Tehdastallit eivät voi matkustaa Saudi-Arabiaan ylemmältä taholta tulevien rajoitusten vuoksi. M-Sporttia ei tietenkään haittaa :D
Armstrongille debyyttivoitto?

Jos tulee korvaava kisa niin toivottavasti olisi joku vastaavan profiilin kestävyyskisa.
 
Jos tilalle jotain saadaan niin pitää ottaa vastaan se mitä on tarjolla. Se voi hyvinkin olla tavallista MM-rallia lyhyempi. Normaalisti tällä aikataululla ei enää MM-ralleja järjestetä.
 
Sardinian rallin ilmoittautumisaikaa on pidennetty kuudella päivällä. Oma teoriani on, että tänä aikana pitäisi saada selvyys ajetaanko päätöskisa, ja jos ei, niin onko tilalla jokin toinen kisa. On reilua esim WRC2-kilpailijoita kohtaan tietää pitääkö Sardiniassa olla viivalla, ja voiko sen jälkeen vielä olla jossain.
Ilmoittautumisajan piti loppua jo eilen mutta sitä on jatkettu nyt kaiketi torstaihin asti. Päätös siis venyy. Kataloniaa huhuttu kauden päätöskisaksi. Siellä ajettiin 2024 soralla, 2025 soralla ja assulla mutta nyt kansallinen kisa oli jo suunniteltu kokonaan assulle, 16.10.
 
Ylös