Jeps. Juuri äskenkin ajattelin ruksia pitkävedon NHL-kohteista, mutta mitä vielä: tarjolla oli (taas) vain SM-liigaa ja KHL:lää. Ei näin, Veikkaus.
Pitänee herätellä vanha PAF-tili horroksesta.
Wtf, ei NHL-kohteita. :thumbdown Mutta tosiaankin sanoisin kahdeksi suurimmaksi syyksi ulkomaille veikkaamisen aloittamiseen, joko pelitilin avaamisen nettipokerin takia, tai laajemman kohdevalikoiman. Korkeammat kertoimetkin varmasti houkuttelee, mutta jos pelaaminen on lähinnä lisäjännityksen hakemista matseihin, kertoimia ei niin paljon ehkä ajatella, eikä pelitiliä avata. Mutta, kun pelitili on avattu, silloin pelataan sinne, missä on korkeimmat kertoimet. Itse nykyään vain lottoan Veikkaukselle.
Menee keskustelu nyt melkoisesti harakoille. Kysehän ei ole siitä ettäkö noiden pelien pelaaminen Suomessa ois laitonta. Sitähän se ei ole, siitä ei ole edes nykyisen hallituksen suunnitelmissa (siellä tosin on, että ulkomaista pelaamista pitää rajoittaa).
Kyse on siitä, että nykyisellään noiden muiden palveluiden mainostaminenkin on kiellettyä. Koitetaan peittää silmät ja korvat siltä että maailmalla on parempia pelipaikkoja tarjolla (siis nimenomaan pelipaikkoja). Seula vuotaa, mutta päättäjät sulkee silmät ja korvat ja koittaa tukkia seulaa - tulee mieleen eräs satu hollantilaisesta padosta... Kokonaisuudesta tulee mieleen vaikka eräs maa tuolta korean niemimaalta. Itsellemme kerromme "Kaikki on hyvin, paremmin ei voisi olla. Ei kannata katsoa muualle", samaan aikaan kaikki näkee että näin ei ole (huom. tuo vain pelitarjontaa koskien).
Fakta on, että nykytilanne on kestämätön. Nyt vain odotellaan jotta huomataan maailman muuttuneen 90-luvulta. Vähän sama kuin TV-maksun kanssa.
Minusta tuo nykysysteemi on ihan jees, kioskeissa veikkaat Veikkaukselle, netissä vapaasti minne vain. Veikkaus on hyvä hyvantekeväisyyden rahanlähde, joten ei sitä pidä ajaa alas. Kerrointietoisempi väki pyörii netissä tiedon perässä, joten eivätköhän he mieluummin veikkaakin netissä kuin kioskilla. Veikkaukselta kuitenkin lopettasin onnenpelit Lottoa lukuunottamatta. Ja kaikenlaisen vedonlyönnin mainostamisen banni olisi minusta OK, Veikkaus mukaanlukien. Ketään ei pidä suoranaisesti houkutella rahapeleihin, kun jotkut eivät pääse niistä irti. Mutta tosiaankin, myös pelaamisen ulkomaille pitää pysyä sallittuna. Vedonlyönti on joillekin ammatti, siinä missä joillekin arvopaperikauppa, molemmissa täytyy arvioida tulevien tapahtumien todennäköisyyttä. Ulkomaille tapahtuvan vedonlyönnin rajoittaminen tarkoittaisi samaa, kuin osakekaupan kieltäminen suomalaisilta muualla kuin Helsingin pörssissä.
Eikös kukaan laske, paljonko tuo monopoli antaa muille tuloja. Jo noin kahden tuhannen hengen työpaikka on iso potti Suomessa. Veronsa kai nekin maksavat. Saati esim Veikkauksen noin 3200 jälleenmyyjille jakama 6,8% korvaus myynnistä. Sekin kun tekee sellasen päälle 35000€/myyntipiste tasaisesti jaettuna (mikä ei tietysti pidä paikkaansa). Voipi olla monelle kioskin ja kaupan pitäjälle juuri se raha, että viitsii sitä kioskia/kauppaa pystyssä pitää. Saattaa jopa työllistää muutaman henkilön sekin.
Ainakin Veikkaus ja RAY pitäs yhdistää, siinä säästys monen kovapalkkasen dirikan liksat. Ja, vaikka monopoli purettas, niin kioskit sais silti provikat, maksajina ois vaan PAF, Unibet, Ladbrokes, jne.