RR: Eletä-Afrikan GP

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ma
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Ma

Arrogant Opportunist
Liittynyt
7.5.1999
Viestit
3606
Sijainti
UP, Michigan
Jeps, eli toinen osakilpailu ajetaan siis Welkomin radalla, Etelä-Afrikassa.

Mika Kallion aika-ajot menivät aikalailla nappiim, mies lähtee huomisene kilpailuun ruudusta 8. Hyvällä lähdöllä Mika voi taistella kilpailussa kärkiryhmässä. Toivotaan että näin käy.
 
No voi helvetti, tuli niitä kirjotusvirheitä sitten ihan olan takaa.
 
Paalupaikkamiehet huomiseen kisaan ovat Youichi Ui, Randy de Puniet ja Sete Gibernau.

Gibernauhan oli Daijiro Katon tallikaveri.
 
Hyvinhän tuo Kallion kisa loppujen lopuksi meni. Startti ja alkukierrokset meni vituiksi, mutta tasainen nousu palkittiin 7. sijalla. En usko, että Kallion kyyti olisi tänään riittänyt tuon kärkijoukon vauhtiin, eli periaatteessa Kallio teki maksimaalisen suorituksen.

Ui johti liki koko kisan, mutta Pedroso osasi taktiikan parhaiten ja otti johtopaikan sitten viimeisellä kiekalla. Hieno ja taktinen ajo Pedrosolta. Yllättävän tapahtumaköyhä kisa kuitenkin oli. Koko ajan odottelin, että ainakin yksi kuski tippuu/kaatuu tuosta kärkiporukasta, mutta niin vain kaikki ajoivat maaliin.
 
Kertokaapa viisaat, että miltä sivulta voisi vaihtoehtoisesti seurata noita RR-tapahtumia kun tuo www.dorna.com ei näytä nyt h-hetkellä toimivan. Jos joku osaa kertoa tuloksia niin a)linkki tai b)copy-pastella tulokset tähän.
 
Eurosportin sivuilta pitäisi irrota ainakin liveselostus, motogp.commista mahdollisesti tuloksia, en ole varma tästä vuodesta.
 
Mukavat kisat joka luokassa, ei edes MotoGP lässähtänyt, kuten usein viime vuonna. Gibernaulle hieno voitto, ja Poggiali tulokaskaudellaan kahdesta ekasta kisasta voitot. Harmi että Mika jäi alussa, niin ei ollut enää mitään mahdollisuuksia kärkiryhmään.
 
En ehtinyt katsoa kuin 125cc-kisan jääkiekon MM-kisojen takia.

Vaikka en MotoGP-luokan kisaa nähnytkään, niin täytyy todeta, että voitto meni parhaaseen mahdolliseen osoitteseen.
 
No, kyllä kai MotoGP sentään jonkun Kiina vs. Kazakstan ottelun edelle menee? wink
 
Ma:
No, kyllä kai MotoGP sentään jonkun Kiina vs. Kazakstan ottelun edelle menee? wink
Olin katsomassa paikan päällä. Sitä paitsi olihan se mukava nähdä pitkästä aikaa Timo Tuomi valmentamassa wink
 
Ylös