SM-Liiga kausi 2010-2011

  • Viestiketjun aloittaja Dev
  • Aloituspäivämäärä

Il Tempo Gigante

Darth Father
Liittynyt
20.2.1999
Viestit
42723
Sijainti
Gamla Pedersöre huvudsocken
Haa

Karsinnoista sen verran että mikäli mestiksen voittajalla ei ole resursseja nousta liigaan niin MIKSI? pelataan yleensä karsintoja. Turhia pelejä jos ei mestis seuralla ole resursseja tai haluja nousta liigaan.
Varmaan siksi, että kun liigan ollessa suljettu kuului monelta taholta suuri itku ja poru asian tiimoilta. Varsinkin Mestis-paikkakunnilta. Nyt on ainakin teoriassa mahdollista nousta liigaan. Ja tulee karsintapeleistä muutamakin euro niitä pelaaville seuroille.
 

RITA#28

Banned
Liittynyt
6.8.2007
Viestit
1824
Vittu että voikin olla Jatkoajan palsta perseestä. Alkaa kolmen vuoden jälkeen menemään maku tuohon hommaan. HIFK kohtaa Jokerit playoffien ensimmäisellä kierroksella ja tyyliin puolet meidän kannattajista on menettäneet jo toivonsa.

Kait me on sit hävitty tääki kausi. Lähen Barceloonaan vittu.
Tai sitten se osa jullifaneista on realistisia? ;)

Kivaa lomaa vaan, tää on meidän kausi!
 

lfb

Flavio
Liittynyt
8.2.2004
Viestit
9965
Sijainti
Helsinki
Näyttää siltä, että tulossa on harvinaisen mielenkiintoiset pudotuspelit. Säälijoukkueista Ilves on ylittänyt kaikki odotukset ja ilman paineita pelaava nippu voi olla kova vastus pahasti taantuneelle Kerholle. Puolivälieräpaikka tamperelaisille ei olisi mikään jättiyllätys tästä parista. Toisessa parissa vireensä löytänyt Kärpät on jälleen todella vahvoilla Bluesia vastaan ja mennee jatkoon.

Jyp on varmasti kova ensimmäisellä kierroksella enkä näe minkään sääliryhmän pystyvän pudottamaan joukkuetta tässä vaiheessa. Ässät on täysi arvoitus, kaikki mestaruudesta selvään puolivälierätappioon on mahdollista. Kilpeläisen todellinen luonne testataan nyt. Lisäksi hyvä runkosarja asettaa tietysti odotuksia myös pleijareita varten, saa nähdä, miten joukkue pelaa ennakkosuosikin asemassa. HIFK on Jypin ohella suurin mestarisuosikki, mutta pudotuspeleistä ei varsinkaan heidän tapauksessaan koskaan tiedä. Jokerit taisi viedä runkosarjan paikallispelit 4-3 ja näiden joukkueiden keskinäisistä peleistä ei muutenkaan koskaan pysty sanomaan. 6 tai jopa 7 ottelua ovat aivan mahdollisia. Lukon ja KalPan sarja saattaa myös hyvinkin mennä kuuteen tai seitsemään otteluun, mutta jotenkin on sellainen kutina, että Lukko tästä jatkoon menee.
 

Dev

Well-known member
Liittynyt
28.2.2007
Viestit
4020
Tai sitten se osa jullifaneista on realistisia? ;)

Kivaa lomaa vaan, tää on meidän kausi!
Heh. Just tällasta asennetta mä haluankin teiltä. "Me mennään jatkoon satavarmasti". Toivottavasti teidän pelaajilla sama juttu. Tulee kosahtamaan kivasti teidän nilkkaan. Usko pois.

Poffeissa tulee korostumaan monet asiat, kuten maalinedustapeli, erikoistilanne pelaaminen ja maalivahtipeli. Näissä HIFK on lähes joka osa-alueella edellä, viimeinen menee lievästi teille.

Ylivoima: 2. HIFK 5. Jokerit
Alivoima: 5. HIFK 12. Jokerit

Ja HIFK:han tulee tuttuun tapaan ryminällä maalille, joten mielenkiinnolla odotan kuka teiltä pysäyttää meidän isokokoiset ja väkivahvat hyökkääjät. Väänänenkö yksinään? Tietysti AJ Niemi voi herätä kahden kolmen vuoden unestaan ja ruveta pelaamaan huikealla tasolla, todennäköisyys vain kovin pieni. Kivistökin on ihan raakile näissä peleissä. En väitä että meillä olisi huomattavasti kovempi tämä ns. äijä osasto, mutta onhan meillä nyt sentään paremmin pullat uunissa kuin teillä. Kankaanperä, Söderholm, Vallin, Kurvinen ovat kaikki kovaotteisia pakkeja ja siivoaa kiitettävästi maalinedustan.
 

Bobakki

@f1hog
Liittynyt
29.6.2000
Viestit
19758
Sijainti
En oo mistään kotosin
Eihän HIFK voi kuin kaatua noihin maalivahteihin. Juuson selkä ja Lundellin länget... Harmittaa suorastaan, etteivät sijoittuneet toiseksi, olisi voinut "Villi kortti -kierrokselta" olla kerrankin saumaa jopa välieriin.
 

FW08

Registered User of Talent
Liittynyt
9.7.2008
Viestit
22189
Sijainti
Behind the rabbit
Tietysti AJ Niemi voi herätä kahden kolmen vuoden unestaan ja ruveta pelaamaan huikealla tasolla, todennäköisyys vain kovin pieni.
Niemen kohdalla pelkkä herääminen ei riitä, koska jostain pitäisi hankkia myös jalat. Käsistään Niemi oli hasardi jo silloin kun oli vielä hyvä pelaaja.
 

FO110K

Banned
Liittynyt
3.1.2001
Viestit
15345
Ilves! :thumbup::thumbup::thumbup:
Voitto Hämeenlinnasta 3-5 :ahem:
Anttila prkl 2+1 tehot, hiehoa! :thumbup:

edit. Pakko sanoa että kyllä on ihmeellistä toimintaa tuomareitla taas, 2sek peliä jäljellä ja Levonen & co. jakelee edelleen jäähyjä :D
Iso :thumbdown koko touhulle
 

Ode

Maailmanlupaus
Liittynyt
7.6.2008
Viestit
4178
Sijainti
Oulu
Heh, Blues. :eek:

Ihmeen halvalla tulee maalit Kärpille. Molemmilta kyllä huonoa ja väsynyttä peliä... Varmaan alkaa seuraavassa erässä se Aravirran puolustuspeli. :thumbfh:
 

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
Ipa letkussa Kerhoa vastaan.:thumbup:

Oulun roopeankat vie taistelun 3. peliin.:thumbfh:
 

FW08

Registered User of Talent
Liittynyt
9.7.2008
Viestit
22189
Sijainti
Behind the rabbit
Onnea hahmolle FO110k. Ja jos maailmassa joku toinenkin Ilveksen kannattaja on, niin sille myös.
 

nordic man

Well-known member
Liittynyt
9.5.2009
Viestit
3944
Hienoa, Ilves jatkaa vielä !
Tosin seuraavaksi sitten Jyp vastassa vissiin??

No, ei sitä etukäteen olla hävitty, taistoon vaan ja toivotaan parasta :ahem:
 

Sami H

Well-known member
Liittynyt
22.9.2003
Viestit
613
Sijainti
Pori
Ässien vastus selviääpi sitten tiistaina. Kärpät/Blues no ihan sama....
 

Dev

Well-known member
Liittynyt
28.2.2007
Viestit
4020
Jan Snopekille huutonaurua. Sailio tökkäsee vähäsen mailalla alaselkään ja herra kuolee kentälle. :D Itse luulin, että meni vintti pimeeksi, kun makasi elottomana maassa pää jäätä vasten, mutta olisihan se nyt pitänyt arvata että näyttelijäntaidot otettiin käyttöön.

Toivottavasti tällaiset jätetään jatkossa väliin. Jos kiinnostaa näytellä, niin sitä varten on kaiken maailman teatterikoulut. Helsingissä ihan hyviä sellaisia.
 

FW08

Registered User of Talent
Liittynyt
9.7.2008
Viestit
22189
Sijainti
Behind the rabbit
Onhan meitä monta. :ahem:
Oho.

Selvennyksenä sellainen, että mulle tuo "kannattaako Ilvestä kukaan?" oli sellainen oma sisäpiirin vitsi. Hyyyyvin pitkään oli tilanne sellainen, että ainoat liigajoukkueet jonka kannattajaa en tiennyt tavanneeni olivat Ilves ja Pelicans. Sitten selvisi, että tyttöystäväni siskon poika (nyt 7v.) kannattaa Pelicansia.

Follo on ensimmäinen ja yhä ainoa Ilveksen kannattaja, jonka tiedän tavanneeni.
 
Ylös