Niin joo. Semmonen korjaus, että somalit eikä maahanmuuttajat muutenkaan ole ihoille pomppineet ja kaikki mitä olen observoinut, ovat olleet kunnollista porukkaa.
Ainoa kerta kun vähemmistön edustaja tuli silmille tapahtui Kajaanissa, kun romaniteinityttö halus "hakkaa mut", kun en suostunu tupakkaa hänelle kaupasta hakemaan. Mukana ollut romanipoika veti hänet kuitenkin syrjempään.
Perustelin tälle tytölle, että en ole koskaan kellekään tupakkaa kaupasta ostanut ja etten aikonut aloittaa nyt.
Pointsit tälle romanikaverille joka veti tytön siitä sivummalle. Mä lähinnä seurasin toimintaa suu pyöreenä ja jos lyödä ois hän halunnu ni varmaan ois osunuki.
Ja taas ois soiteltu sitä kuuluisaa poliisia.
Mutta tuossakin tapauksessa, oli kaksi vähemmistöteiniä, josita toinen käyttäytyi huonosti ja toinen käyttäytyi hyvin. Lisäksi sen verran tiedän nykyisestä kantaväestönuorisosta että ihan samanlaista "pistän sua turpaan"-juttua voi tulla sieltäkin.