Super 200 Race Alastaro 14.-15.5. Kuka hahmo paikalla?

Don Vito

Sekakäyttäjä
Liittynyt
2.3.2000
Viestit
4748
Sijainti
Event horizon
Kuismanen - toukuu '97
Lempinen & Sarlin - toukokuu '99
Kämäräinen & Ruohis - syyskuu '99

Kuismasen aika-ajo tulosta ei valitettavasti ole silmiini sattunut, mutta kova sen täytyy olla. Kämäräinen kellotti syyskuussa 99 paalupaikalle ajan 1'19.10 (ja ½ karvaa alle). Ruohis II ruutuun 1'19.45, Lempinen kolmanneksi 1'19.71, Sarlin neljänneksi 1'20.21, Hietamäki viides 1'22.31, Tuisku kuudes 1'23.41, Kyllönen seitsemäs (Camarolla) 1'24.03, Peter Lindström Mantalla 8s 1'24.08

vert. Mika Salo Audi A4 1'23.68

Lempisen ja Hietamäen välinen ero kuvaa sitä, millainen merkitys on asiansa osaavalla kuljettajalla vs. omaksi ilokseen ajava harrastelija.

Ajosilmällä pystyy kummasti paikkaamaan jos vaikka auton vauhtivaroissa antaakin tasoitusta. Ja eritoten se pitää paikkansa Ahvenistolla. John K. Westman demonstroi asian käytännössä viime suvena Kemoralla. Vaikka Soomerin Bemari olikin aika-ajon perusteella vikkelämpi kuin Johnin vanha Hoppa, niin kun nopeimmat ajolinjat ko. radalle on vuosien saatossa hierottu sinne selkäytimeen, niin eihän eestinpojalla ollut toivoakaan päästä ohi.
Samoin muutama vuosi sitten Motoparkissa Tuisku piti vuosikymmenten kokemuksella Kyllösen takanaan viimeisessä shikaanissa vaikka Zeta tehoissa antoikin tasoitusta ex-Ruohorinne Audille. Tokihan Bemarin myllystä olisi tehoja saanut lisää vain ruuvia vääntämällä, mutta kun ne olis tarvinnu saada vielä siirretyksi radan pintaankin ja Bemari kun raapi vain takapyöristään jotka nekään eivät olleet mitkään sika-leveät.
 
Ylös