Pasi_V
Pasi_V on 45 vuotias kierrätyksen ja hamstrauksen raskaansarjan harrastaja Lahdesta. Pasi on luonteeltaan yhteiskunnan epäkohtiin hanakasti tarttuva henkilö. Yhteiskunnan epäkohdiksi Pasi mieltää mm. valokuvauskiellon minkä tahansa yrityksen tiloissa, uusien laitteiden takuuajan lyhyyden ja poliisien puuttumisen tekemiinsä rikkeisiin - ja toisaalta heidän puuttumattomuutensa epäkohtiin joista Pasi ystävällisesti poliisia informoi. Päivittäin.
Pasilla on valtava tarve purkaa yhteiskunnan epäkohtia kotisivujensa kautta ja linkittämällä foorumille youtubeen uploadaamiaan arkipäivän epäkohtavideoita.
Vapaa-ajallaan Pasi pelailee mm. Avengeria, Space Invadersia ja Summer Games II:sta Hollolan nuorisokeskuksen jätelavalta vuonna 1994 löytämällään Commodore 64 mikrotietokoneella. Näytöksi Pasi on valikoinut Lahden hyötyjätepisteestä saamansa Salora väritelevision.
Foorumistina Pasi on paikalle ryntääjä, joka tulee silloin mestalle, kun hänellä itsellään on asioita purettavaksi ja sisällä kiehuu. Muiden mielipiteillä ei Pasille ole juuri väliä. Pasi viihtyy foorumilla niin pitkään kun joku on hänen kanssaan samaa mieltä (Poliisit on perseestä, kansalaisella on oikeus filmata videota Nokian pääkonttorissa jne...)
Nyt pasilla on menossa uusi intensiivinen proggis, koska hän huomasi torstaina erään liikennemerkin Heinolantiellä olleen vinossa. Heti perjantaina hän soitti hätänumeroon, poliisille, Lahden kaupungin tekniseen yksikköön, sosiaalitoimistoon ja pelastuslaitokselle. Koska kukaan tavoittamistaan henkilöistä ei välittömästi lähtenyt oikaisemaan merkkiä, Pasi on kirjoittanut koko viikonlopun reklamaatiota liikenneministerille ja Lahden kaupunginjohtajalle. Liikenneministerille hän lähettää maanantaiaamuna asiansa kirjattuna kirjeenä ja vie toisen kappaleen kaupunginjohtajalle henkilökohtaisesti. Aikaa hän on varannut kaupungintalolle 6 tuntia.