Contract is for 2 years + 1 year option.
Tuo ainakin osuu yhteen Pekka Franckin tietojen kanssa.
http://www.suomif1.com/2013/08/tassa-on-kimi-raikkosen-ferrari-sopimuksen-pituus/
Contract is for 2 years + 1 year option.
Lähde: http://www.f1zone.net/news/renault-to-woo-alonso-to-lotus/20326/Der Spiegel claims to even know who will pay Raikkonen’s approximately EUR 20 million salary — partly the Alonso-linked Spanish bank Santander, and partly team sponsor Shell.
Part of the deal is that Mark Slade will move from Lotus to Ferrari as Kimi Raikkonen's
Ferrari will announce Kimi Raikkonen during a press conference at 2 p.m. today. #F1 #Formula1
En jaksanut alkaa kaivamaan Der Spiegelin alkuperäistä juttua esiin, joten jos joku sen löytää, voisi linkata.
Olisi kyllä aika ironista, jos tosiaan Santander maksaisi osan Kimin palkasta...
Die Vorgeschichte geht folgendermaßen: 2010 wollte di Montezemolo unbedingt Alonso engagieren, hatte aber mit dem Brasilianer Felipe Massa und Räikkönen noch zwei Fahrer unter Vertrag. Spaniens Großsponsor Santander soll für Hilfe gesorgt und Räikkönen das Geld für die Vertragsauflösung gezahlt haben, um Alonso beim Mythos-Rennstall unterzubringen. Jetzt hilft nach Informationen von SPIEGEL ONLINE Ferrari-Großsponsor Shell aus. Die circa 20 Millionen Euro Grundgehalt sollen vom Mineralölkonzern bezahlt werden. Damit wäre Montezemolo intern aus dem Schneider.
http://www.spiegel.de/sport/formel1...koenen-vor-rueckkehr-zu-ferrari-a-921091.html
-Häkä- Sehän olisi vähän sama kuin jos minä olisin siirtynyt Michael Schumacherin tallikaveriksi Ferrarille.
Saa nähdä julkistaako Ferrari molemmat kuskit kerralla vai onko Alonsolla vielä päättämättä jatkaako tallissa.
Eikös toi nyt oo aikavyöhykkeestä riippuen 3-5 tunnin päässä? Veikkaisin kuitenkin itse, että postaaja on tunnin meitä jäljessä, niin kuin yleensä tapana on.Kolmisen tuntia siis vielä, onkohan striimiä tilaisuudesta.
Eikös toi nyt oo aikavyöhykkeestä riippuen 3-5 tunnin päässä? Veikkaisin kuitenkin itse, että postaaja on tunnin meitä jäljessä, niin kuin yleensä tapana on.
Ai juu, noinhan se kyllä tietysti on. Mutta joo, en kyllä usko että silly season Ferrarinkaan osalta vielä Kimin julkistukseen loppuu.Eikai Alonson jatkamista tarvi mitenkään erikseen vahvistaa, herrallahan on sopimus jatkosta ja on vakuuttanut itse jatkavansa sopimuksensa loppuun asti. Toki totuus jatkosta voi olla eri, mutta noin niinkun periaatteessa mitään julkistamista ei tarvi tehdä.
E: Häkän kommentille iso naurunaama. Hyvää höystöä.
Eikös toi nyt oo aikavyöhykkeestä riippuen 3-5 tunnin päässä? Veikkaisin kuitenkin itse, että postaaja on tunnin meitä jäljessä, niin kuin yleensä tapana on.
http://www.iaa.de/en/press-room/pk/
Tuolla se julkaisu tehdään huhujen mukaan. Ferrari 13:00 saksan aikaa = 14:00 meidän aikaa.
Hmm. Kansainvälisten automessujen 15 min pressislotti... Ei tuo jotenkin minun korvaani kuulosta loogiselta paikalta julkistaa F1-tallin kuskisopimusta.
Miksi ei? Lehdistö valmiiksi paikalla ja fasiliteetit muutenkin valmiudessa mediahömppää varten.Hmm. Kansainvälisten automessujen 15 min pressislotti... Ei tuo jotenkin minun korvaani kuulosta loogiselta paikalta julkistaa F1-tallin kuskisopimusta.
Hmm. Kansainvälisten automessujen 15 min pressislotti... Ei tuo jotenkin minun korvaani kuulosta loogiselta paikalta julkistaa F1-tallin kuskisopimusta.
Eiköhän Kimi näin uran ehtoopuolella halua turvata oman selustansa omalla miehellä, ettei vain Alonson politikoinnit pääse vaikuttamaan oman auton säätötyöhön. Ja toisaalta onhan tuossa aika paljon järkeä jo siitäkin syystä, että aika eheä ketju olisi kasassa Allison-Slade-Räikkönen. Ja tallipäällikkönä Domenicali, joka on tunnettu Kimi-fani.
Hmm. Kansainvälisten automessujen 15 min pressislotti... Ei tuo jotenkin minun korvaani kuulosta loogiselta paikalta julkistaa F1-tallin kuskisopimusta.