-Sentteri-
Well-known member
- Liittynyt
- 27.8.2009
- Viestit
- 466
Nyt on Pekalta uutta tietoa: Tässä on Kimi Räikkösen Ferrari-sopimuksen pituus
Ferrari-lähteen mukaan 2+1 vuotta olisi sopimus.
Ferrari-lähteen mukaan 2+1 vuotta olisi sopimus.
Liityiskö jotenki Alonson lähtöön, ferkulla halutaan olla ekana kertomassa omista kuskivalinnoista. Eli JOS Alonso olis lähdössä haluaa ferkku olla ekana ilmoilla Kimin sopparin kanssa, ennen kuin Alonso ja uusi tallinsa ehtii ilmoitella.
Huvittaa kyllä Massan näyttöjen antaminen. Kuitenkin jos ollaan realistisia, niin 2010, 2011, 2012, 2013 Massa on ollut joka vuosi ihan käsittämättömän paska. Fernandolla joka vuosi about 2x Felipen pistemäärä. Sitä ei pari väläytystä pelasta.Taisi Autosport kirjoittaa, että heidän lähteensä mukaan Ferrarilla on vielä useampi vaihtoehto kuskiksi ja että Massalle olisi annettu armonaikaa näyttöjen antamiseen Monzaan asti. Jotenkin uskon, että Autosportin lähde on luotettavampi, kuin Pekka Franck.
Täsmälleen samaa mieltä. Mitään järkee odottaa enää mitään "näyttöjä".Huvittaa kyllä Massan näyttöjen antaminen. Kuitenkin jos ollaan realistisia, niin 2010, 2011, 2012, 2013 Massa on ollut joka vuosi ihan käsittämättömän paska. Fernandolla joka vuosi about 2x Felipen pistemäärä. Sitä ei pari väläytystä pelasta.
Liittymättä yhtään muihin sopimus kuvioihin, niin en voi käsittää jos Ferrari edes puoli tosissaan harkitsee enää Massaa. Kyllä ne näytöt on jo viimeisten kausien aikana annettu. Ferrarin tasoinen talli ei voi enää antaa mitään näyttöaikaa tuolle pupeltajalle.Taisi Autosport kirjoittaa, että heidän lähteensä mukaan Ferrarilla on vielä useampi vaihtoehto kuskiksi ja että Massalle olisi annettu armonaikaa näyttöjen antamiseen Monzaan asti. Jotenkin uskon, että Autosportin lähde on luotettavampi, kuin Pekka Franck.
Asia on juurikin näin.Pekka Franck on nyt pokeritermein laittanut "all in". Jos tää juttu on paskaa, niin uskottavuus on ainakin mun silmissä mennyt. Jos taas totta, niin kyllä ton kaverin juttuja lukee mielellään jatkossakin.
Autosport sanoo yhtä, AMuS toista, Eddie Jordan kolmatta, Joe Saward neljättä, Pekka Frank viidettä ja nyt vielä luin italialaisen toimittajan Carlo Vanzinin sanovan, että hänen lähteidensä mukaan Kimi on jo tehnyt Ferrari-sopimuksen.Taisi Autosport kirjoittaa, että heidän lähteensä mukaan Ferrarilla on vielä useampi vaihtoehto kuskiksi ja että Massalle olisi annettu armonaikaa näyttöjen antamiseen Monzaan asti. Jotenkin uskon, että Autosportin lähde on luotettavampi, kuin Pekka Franck.
Mun mielestä tuo Red Bullin tarjouksen hylkääminen viittaa vahvasti siihen että Kimillä on tallipaikka jo tiedossa. Muuten olisi varmasti tinkinyt vaatimuksistaan ja mennyt Bullille. Olisin mieluiten nähnyt Kimin Bullilla Vettelin kanssa ensi uvonna. Tuskin vertailu siis kuitenkaan oli Red Bullin ja Lotuksen välillä, koska siinä tapauksessa Lotus puhuisi nyt jo toisella äänellä Kimin jatkosta tallissa vaikka julkistusta odotettaisiinkin. Eli, jonnekin muualle Kimi on menossa. Siltä tämä näyttää mielestäni vaikka varmuudella ei voi sanoa mitään.Eihän siinä silloin ole muusta kyse kuin siitä, että Kimin palkkapyyntö on Lotukselle liian kova. Eiköhän muut tekijät ole Lotuksen tarjouksessa vähintään yhtä hyvät kuin tähänkin asti. Eli jos Kimi jää ilman sopparia, on se ihan hänen on valintansa. Varmasti olisi Red Bullillekin pääsyt jos olisi tarpeeksi sitä halunnut (=ollut valmis tinkimään vaatimuksistaan).
No, Sky Sportsin Tony Jardine ARVAILEE nyt, että Red Bull on tehnyt Kimille uuden tarjouksen ja kaikki on vielä auki...Mun mielestä tuo Red Bullin tarjouksen hylkääminen viittaa vahvasti siihen että Kimillä on tallipaikka jo tiedossa. Muuten olisi varmasti tinkinyt vaatimuksistaan ja mennyt Bullille. Olisin mieluiten nähnyt Kimin Bullilla Vettelin kanssa ensi uvonna. Tuskin vertailu siis kuitenkaan oli Red Bullin ja Lotuksen välillä, koska siinä tapauksessa Lotus puhuisi nyt jo toisella äänellä Kimin jatkosta tallissa vaikka julkistusta odotettaisiinkin. Eli, jonnekin muualle Kimi on menossa. Siltä tämä näyttää mielestäni vaikka varmuudella ei voi sanoa mitään.
Täysin samaa mieltä. Miten voidaan edes vakavalla naamalla puhua näyttöjen antamisesta, kun Massa on ajanut kohta 10 vuotta Ferrarilla.Huvittaa kyllä Massan näyttöjen antaminen. Kuitenkin jos ollaan realistisia, niin 2010, 2011, 2012, 2013 Massa on ollut joka vuosi ihan käsittämättömän paska. Fernandolla joka vuosi about 2x Felipen pistemäärä. Sitä ei pari väläytystä pelasta.
Jep. Jos nyt jotenkin ihmeellä olisi ajanut edes tänä vuonna alusta asti tasaisesti ja hyvin, voisi näissä Massan jatkojutuissa olla jotain järkeä. Mutta ei.Huvittaa kyllä Massan näyttöjen antaminen. Kuitenkin jos ollaan realistisia, niin 2010, 2011, 2012, 2013 Massa on ollut joka vuosi ihan käsittämättömän paska. Fernandolla joka vuosi about 2x Felipen pistemäärä. Sitä ei pari väläytystä pelasta.
Juuri näin, ei Lotukselle jääminen voi olla vaihtoehto kuin äärimmäisessä "hädässä".Mun mielestä tuo Red Bullin tarjouksen hylkääminen viittaa vahvasti siihen että Kimillä on tallipaikka jo tiedossa. Muuten olisi varmasti tinkinyt vaatimuksistaan ja mennyt Bullille. Olisin mieluiten nähnyt Kimin Bullilla Vettelin kanssa ensi uvonna. Tuskin vertailu siis kuitenkaan oli Red Bullin ja Lotuksen välillä, koska siinä tapauksessa Lotus puhuisi nyt jo toisella äänellä Kimin jatkosta tallissa vaikka julkistusta odotettaisiinkin. Eli, jonnekin muualle Kimi on menossa. Siltä tämä näyttää mielestäni vaikka varmuudella ei voi sanoa mitään.
Tarkennus: LdM on italialainen bisnesmiesLdM on tietenkin bisnesmies ja sellaisen pitäisi tehdä päätökset järjellä eikä sen perusteella kenestä tykkää.
Kyllä Franck varmasti uskoo lähteeseensä kuin kiveen, mutta eri juttu on, että onko lähde luotettava...Ja kyllä minua tässä kaikessa mediamylläkässä vakuuttaa eniten tuo Pekka Franckin itsensä ja uskottavuutensa noin vahva peliin laittaminen. On hyvin harvinaista, että joku noin voimakkaasti uutisoi asiasta omalla nimellään ja kirjoittaa vielä sitä entisestään pönkittävän kirjoituksen, jossa vakuuttaa erikseen tiedon olevan totta. Ja kyllähän tuo Franck nyt kuitenkin ihan ammattitoimittaja on eikä mikään nettimedian 19-v. kesäharjoittelija.
Kaikki nuo muut uutisoijat vetävät huomattavasti turvallisempaa linjaa ja käyttävät sellaisia ilmaisuja, ettei heitä voi jälkikäteen tuomita väärien tietojen esittämisestä totena. Franck sen sijaan ei todellakaan jätä mitään epäselvyyttä asian suhteen ja kyllä se minut saa jo hyvin vakuuttuneeksi.
Ja jos kerran nyt on ilmaantunut muitakin tahoja, jotka ovat kertoneet Kimin Ferrari-sopimuksen olevan fakta, niin kyllä todennäköisyyden vaaka alkaa siihen suuntaan jo vahvasti kallistua.
Kuten aiemminkin totesin, ei Kimin muiden vaihtoehtojen (Lotus ja RB) kohdalla ole missään vaiheessa puhuttu edes puolitosissaan mistään valmiista sopimuksista.
Jos nyt pitäisi lyödä vetoa, sanoisin, että 85% todennäköisyydellä Kimi ajaa Ferkulla ensi vuonna.