Tänne kaikki merkityksettömät ilmoitukset vol. V

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Renngeist
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Niimpä. Itselle asuntolainan ottaminen edes pientä yksiötä varten pk-seudulta tuntuu vielä kaukaiselta ajatukselta, vaikka opinnot on lähes paketissa. :o

Jos Aatu ois voittanu sodan, eli maailma ois täydellinen paikka, kaikki jotka kirjoittaa "niimpä" vietäs keskitysleirille.

Varma tieto.
 
Jos Aatu ois voittanu sodan, eli maailma ois täydellinen paikka, kaikki jotka kirjoittaa "niimpä" vietäs keskitysleirille.

Varma tieto.
Sitten ainakin yksiö pk-seudulta olisi kaukainen haave. Minne työniloa puhkuva kesäleiri sitten perustettaisiin?
 
Mielenkiinnon vuoksi kysyn Mosselta: Paljonko kuluu hiilareita puolimaratonin aikana? Onko koko maratonin kulutus [puolimaraton x 2] vai muuttuuko se jotenkin kun alkaa ukko väsyä eli ei ole lineaarista?

Olis mielenkiintoisia lukuja...

Yleinen ohje on ottaa energiageeli noin 20 min välein. Itse en siihen pysty. Menee noin 30 min.

Tohon kysymykseen, niin riippuu ihan vauhdista. Mitä kovempaa juokset, sen enemmän kulutat. Maratonilla lähteekin sitten jo myös rasvanpoltto tosissaan käyntiin, eli elimistö kuluttaa sekä hiilareita että rasvoja.

Lineaarisuudesta, niin keli vaikuttaa tosi paljon. Eli jos on kuuma, niin kehon viilennykseen menee energiaa. Yleensä kroppa saattaa kuumeta kovassa rasituksessa, mutta taas vauhti/tehot vaikuttaa.

Esim. jos juokset kovaa 30 minuuttia tai kävelet 2 tuntia, niin saatat olla janoisempi juoksun jälkeen, riippuen onko kävellessä tullut kuuma.

Itsellä on pyöräilyn kanssa ongelmana se, että en hirveästi siinä viiman johdosta hikoa, joten ei aina muista juoda, kun nestettä poistuu haihtumalla.

Juoksufoorumilta tuollaisia lukuja:

Mittari S625X, paino 64kg ja pituus 179cm

Maraton 2.49, avg 164, 3423 kcal
Puolikas 1.13, avg 175, 1326 kcal
Puolikas 1.18, avg 164, 1226 kcal

Minulla on kahdesta maratonista tiedot:

2581 kcal - aika 3:30:18
2736 kcal - aika 3:28:44

Eräs kaverini kertoi, että hänellä kului noin 3000 kcal, kun hän juoksi maratonin viiteen tuntiin. On mielenkiintoista, että energiaa kului enemmän hitaammalla juoksulla, vaikka kyseessä ei ollut minua painavampi ihminen

keskiverto juoksija kuluttaa painonsa (kg) verran kaloreita per km. Siis lähes miehen kokoinen raahustaja (90 kg) kuluttaisi noin 3800 ja lommoposkinen atleetti (60 kg) noin 2500 kcal.
 
Aina kun asiallisesti ja tärkeästä syystä nostaa vanhan keskustelun esiin on vaarana että joku ornarsson innostuu ja alkaa nostelemaan vanhoja toikkeja ihan huvikseen ja ilman kunnollista syytä. Että voi voi ja silleen.
 
Yritin ripata ostamaani CD:tä koneelle, mutta ei onnistunut. Jännä juttu, että samassa boksissa oleva toinen meni ilman mitään ongelmia. No waretin sitten saatana tiedostot tilalle. Vaikeeks tehty tää elämä.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös