Korjailin maanantaina maakellarin ovea ja samaan aikaan sattui amerikkalainen ystäväni soittamaan. Koetin päästä puhelimesta pois mahdollisimman nopeasti, koska oli työtä tehtävänä, mutta tämä alkoi kyselemään mikä on maakellari. Kerroin että se on periaatteessa vaan kuoppa, jossa lämpötila ei koskaan mene pakkaselle, tai nouse kovin korkealle.
Tämä yksinkertainen logiikka ei riittänyt selitykseksi, niin sanoin sitten ilmeisesti pahasti, kun totesin että kaikki klisheet ovat totta, ei teille opeteta peruskoulussanne yhtään mitään, jos ei tätä tajua.
Kuulostaa naurettavalta, mutta eipä ole vastannut puhelimeensa koko viikon aikana. Jotkut ihmiset ovat uskomattoman herkkiä jos heidän älykkyyttään loukkaa. Tai kansallista ylpeyttä. Näin jotenkin on varmaan tahattomasti käynyt. En muuten tajua että mitä helvettiä.
Täytyy olla tulevaisuudessa paljon, paljon tarkempi mitä sanoo ja miten sen toteaa. Harmittaa tämmöinen.