Meneekö hermo huonekaluja kootessa? Innovatiivinen keksintö ratkaisee pulman.
Koti | 29.12.2013 16:15
Muotoilun ja designin maailmassa suurta kiinnostusta herättänyt uusi tekniikka huonekalujen koonnissa ja purussa säästäisi toteutuessaan monen hermot repeämästä riekaleiksi.
Toiset tuskastuvat kootessaan huonekaluja useista eri osista ja lukuisista ruuveista ja nauloista, kun taas toiset jopa nauttivat nikkaroinnista. Benjamin Vermeulen on kehittänyt huonekalusetin, jonka kokoamiseen on käytetty täysin uudenlaista tekniikkaa, nimittäin magneetteja.
Magneeteilla koossa pysyvään, minimalistiseen huonekalusettiin kuuluu tuoli, pöytä ja matala, moduuli kaappi. Magneetit ovat voimakkaita, mutta huonekalut on silti helppo kasata ja purkaa. Huonekalut on suunniteltu niin kestäviksi, ettei niiden osien siirtämisestä kerrota jäävän mitään jälkiä.
Vermeulen keksintö on herättänyt suurta kiinnostusta muotoilun ja designin maailmassa sen jälkeen, kun se esiteltiin ensi kerran lokakuussa Design-viikoilla Tanskassa. Tuote ei ole vielä mittavassa tuotannossa, mutta Vermeulen tarkoituksena on yrittää sysätä perinteistä, kasattavien huonekalujen rakennusprosessia uuteen suuntaan.
Ikävä isäntä tuo Troy. En tuu ikinä viikoksi dokaamaan sun luo.
Tulevaisuudessa IKEAnkin huonekalut huojuvat tolpillaan lähinnä magneettisten liitosten varassa?
http://www.voice.fi/koti/meneeko-he...inen-keksinto-ratkaisee-pulman-katso/29/57037
Kyllä muuten vituttaa tuollaisten ostajia siinä vaiheessa, kun Maapallon magneettikenttien napaisuus vaihtuu.
Minä en ainakaan ole teknologian tai innovaatioiden terävin kärki, tai edes kynä.
Juuri tämmöisen takapajuisuuden takia Suomi ei ole kyennyt nousemaan teknologian ja innovaatioiden terävimmäksi kärjeksi, vaan parasta mitä maassa osataan tehdä on raidalliset t-paidat ja kumikahvainen leikkuuveitsi. Oitis kun on puhetta uudesta, maailmaa mullistavasta ja todella nerokkaasta innovaatiosta, siitä ollaan etsimässä vain huonoja puolia eikä ymmärretä että tällä tekniikalla tehdään vielä PALJON RAHAAA!!! Toisilla magneettihuonekalut ovat jo huomista, massoille (itse en kuulu tähän ryhmään) vasta eilistä.
[/Törni]
Bilateraalikaupassa on tulevaisuus!
Hitsin pimpulat kun ei löydy enää mistään sitä yleisönosastokirjoitusta matkapuhelimien teknologian kehittämisen tarpeettomuudesta ja Neuvostokaupan tarpeellisuudesta.
Jonsen vallan väärässä ole, niin se on olemassa kuvaliittenä tällä(kin) forumilla?
Hitsin pimpulat kun ei löydy enää mistään sitä yleisönosastokirjoitusta matkapuhelimien teknologian kehittämisen tarpeettomuudesta ja Neuvostokaupan tarpeellisuudesta.
Ja oikeassa oli! Kännykät tehdään nykyään ihan muualla, mutta vienti Venäjälle on jo lähes Neuvostoaikojen tasolla.