Tänne kaikki merkityksettömät ilmoitukset, vol XI

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Renngeist
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Taas niitä saatanan päiviä! Tietää etukäteen tekevänsä väärän valinnan ja silti ei osaa tehdä mitään muuta. Tietäisi vaan, jotta mistä karma on taas suuttunut. :thumbdown

Ei näitä vittu vaan jaksaisi...

Kylläpä sitä vaan ihmiset isojenkin ojien yli kompuroi ja valloittavat vuoria sen jälkeenkin. Karman kanssa kannattaa olla hyvissä väleissä toki, niin mieliala pysyy parempana. Jos henkinen saldo on plussan puolella siis.

Tsemppiä nyt kuule siihen vitutukseen. Oli se sitten mikä hyvään. Huomenna on päivä parempi + kaikki muut kliseet. Take it easy.
 
Ja tulikin vuosia sitten kun meitä oli vielä kuusi äijää ja jonkun muunkin piti lomailla heinä-elokuun ulkopuolella. Nuorin työntekijä ilmoitti, että hänen lapsensa hoitopaikka on kiinni heinäkuussa (ja vaimon loma määrätty elokuulle), hänen TÄYTYY saada pitää lomansa heinäkuussa. Äänin 5-1 päätettiin, että kaveri saa itte valita lomaileeko kesäkuussa vai syksyllä. Jantteri lähti lomalle kesäkuussa ja irtisanoi ittensä lomansa aikana. Sai lomailla heinäkuussakin. Kai se sitte mielestään voitti. :p

No olittepa reiluja hänelle :thumbfh:
 
Meillä on käytäntö, että perheelliset saa ensin valita lomansa ajankohdan. Mikä on mun mielestä just oikein. jjv:n duunipaikka näyttää olevan täynnä kyrpänaamoja.
 
Meillä on käytäntö, että perheelliset saa ensin valita lomansa ajankohdan. Mikä on mun mielestä just oikein.

Paska käytäntö. Saattais olla liitollakin sanomista tollaseen. Jos ei muuten pääse sopuun niin parempi sitten että vuorokuukausina lomaillaan työnantajan määräyksestä kuten monissa isoissa firmoissa tehdäänkin.
 
Viimeksi muokattu:
Se oli oikein sille. Ei osallistunu lomautuksiinkaan.

Ihan vaan ilmoittamalla, että hänellä on just silloin halu olla töissä vai??

Vittu mitä idiotismia. Ihan oikein on perheellinen nuori sälli valinnut. Antaa kyrpänaamojen runkkailla ihan keskenään siellä ja vaihtaa firmaa johonkin, missä on sentään jotain älliä ja joustoa perhe-elämän haasteiden kanssa.
 
Ihan vaan ilmoittamalla, että hänellä on just silloin halu olla töissä vai??

Vittu mitä idiotismia. Ihan oikein on perheellinen nuori sälli valinnut. Antaa kyrpänaamojen runkkailla ihan keskenään siellä ja vaihtaa firmaa johonkin, missä on sentään jotain älliä ja joustoa perhe-elämän haasteiden kanssa.

Juu en todellakaan haluais olla töissä paikassa jossa perheelliset saa valita ensin lomat.

Hänellä oli mahdollisuus kieltäytyä lomautuksesta ja sen takia muut joutui olemaan kauemmin lomautettuina.
 
Omassa työyhteisössä työntekijät ovat saaneet aina yhdessä sopia lomien pitojärjestyksestä. Toki työnantaja, jonkinlaiset rajat määrittelee esim. lomat pidettävä lomakuukausina ja poikkeukselliset anotaan erikseen JA etenkin se, että aina löytyy varahenkilö tai varahenkilöt niiden softien ylläpitoon, joista itse on pääasiallisesti vastuussa.

Mitään erityisiä kiistojakaan ei noin 27 vuoden aikana ole itselläni koskaan tullut loma-ajoista toisten työntekijöiden kanssa. Aina päästiin sopimukseen. Nykyään se yhdessä päättäminen ja joustaminen on vaan niin hiton hankalaa itsekkäiden ihmisten takia, että lopulta kaiketi työnantajienkin on pakko olla tehdä tiukempia sääntöjä lomien osalta ja pahimmillaan määrätä loma-ajat.
 
Aika paljon merkitystä lienee monessako osassa kesälomat täytyy pitää. Joissain paikoissa täytyy 75% porukasta olla kesälläkin töissä ja kesäloma-ajanjakso on 16 viikkoa. Silloin usein tarvitaan työnantajan määräämää kiertävää järjestelmää.

Äidin työpaikalla annettiin bonuslomapäiviä jos säästi osan lomasta syksyyn. Kyllä löytyi halukkaita.
 
Ai että firman uusin työntekijä sais valkata ekana lomat?

Onko nuorin aina uusin? Niin niin, ja miks ihmeessä sais, koska mulle kaikki heti ja nyt, koska olen ollut täällä kauemmin?

Eikun..

"ja vaikka voinkin pitää lomani ihan koska vaan, niin se että sulla ei ole lapselle hoitopaikkaa heinäkuuksi, ei ole mikään peruste, koska se vaan naurattaa meitä muita. Heinäkuussa poikamiehet ringissä runkkaa ja kalsarikännejä vetäessään ja naureskelee sille klopille, joka lapsenhoitoa verukkeena käyttäen yritti saada heinäkuussa lomaa :frank::frank:

AHHAHHAA. TURHA TÄÄLLÄ ON YRITTÄÄ RETSOSTELLA NAINNEILLAAN... muka pillua saanu.. mikä lie.. lehtolapsi elättinä.."

Kyllä nyt meillä ainakin on yleensä katsottu noita "lapsenhoidollisia" asioita ensin. Kiertävällä systeemillä toki ja ei ne mukulatkaan nyt ikuisesti ole hoidossa. Ja jos nyt on heinäkuun, niin seuraavana vuonna ei. Toki asia menee paljonkin monimutkaisemmaksi, kun lapsi menee kouluun. Kesäloma kun on sen 2,5 kuukautta. Ei edes kahden aikuisen lomat riitä, vaikka kokonaan erikseen pitäisikin lomansa. Kaikilla kun ei ole isovanhempia, joille tuupata muksu "kesäsiirtolaan". Osalla ei edes hengissä, tai sitten ovat jo niin vanhoja tai kaukana jossain, ettei ole mahdollista. Sisaruksia ei enää välttämättä ole, kun perheet on pienentyneet.

Kesäkerhoja kaupungeista nykyään sentään löytyy, vaikkakin nekin yleensä vaan juhannukseen asti. Oma muksu oli ykkös- ja kakkosluokalla juurikin sellaisella, että juhannuksen jälkeen alkoi sitten meidän lomien vuorottelu. Joku vajaan satasen se taisi viikon maksaa. Saatiin sentään viikon verran oltua koko perhe samaan aikaan lomalla.
 
Ei silläkään mun mielestä merkitystä ole montako vuotta on firmassa ollut. Vaan kaikille tasapuolinen kiertävä systeemi jos ei muuten sopuun päästä.

Normaali koululainen pärjännee päivät yksin kotona? Itse ainakin pärjäsin ja hauskaa oli.
 
Mainittakoon toisaalta samaan hengenvetoon, että itsellenihän pykättiin parhaat (ja isopalkkaisimmat) hommat jossain vaiheessa, kun satuin olemaan osaston ainoa lapseton ja iltoja ja viikonloppuja piti olla paljon töissä. Sopi mulle mutta saattoi aiheuttaa muissa reaktioita.
 
Aika paljon merkitystä lienee monessako osassa kesälomat täytyy pitää. Joissain paikoissa täytyy 75% porukasta olla kesälläkin töissä ja kesäloma-ajanjakso on 16 viikkoa.
Kesälomakausi on 2.5.–30.9, harvemmin työnantaja kuitenkaan määrää kesäloman pidettäväksi touko- tai syyskuussa.
 
Kesälomakausi on 2.5.–30.9, harvemmin työnantaja kuitenkaan määrää kesäloman pidettäväksi touko- tai syyskuussa.

Jos neljässä erässä kesälomat pidetään niin sitten menee kolmisen viikkoa touko- tai syyskuun puolelle. Olen sellaisessa paikassa ollut lomittajana. Neljä kuukautta oli ihan mukava pituus kesätyölle.
 
Ylös