Tapahtumia & sattumuksia työssä & työpaikalla

Henkilöstövuokrausfirma X:n edustaja soitteli tänään, että vaikka alunperin olikin jo ilmoitettu että heinäkuussa olisi ollut tarkoitus allekirjoittaa uusi vuoden mittainen jatkosopimus joka astuisi voimaan 1.9, niin asia nyt hieman muuttunut.

Nyt allekirjoitetaan uusi pahvi, jonka mukaan työsopimus muuttuu 1.7. alkaen toistaiseksi voimassaolevaksi.


Palkkaa ei nostettu. Mutta menee se nyt näinkin.
Hyvä sinä!
 
Tänään napsahti 12 nöyrää palvelusvuotta täyteen. Eli täysi irtisanomisaika ansaittu \o/
 
Kiitos myös kakkosnickini puolesta. Itsehän vielä pidättelen jännäkakkaa, koska uutta sopparia ei ole vielä postissa näkynyt. Kaipa ne hukkaa senkin, kuten Linnan Juhlien kutsunikin JOKA VUOSI!
 
Päällimmäisenä tunteena on, että repisin ennemmin perseeni kuin jatkaisin nykyisessä duunissa.
Tasainen toimeentulo ei riitä jos mielekkyys työn tekemisestä on kadoksissa.
...
Nyt, nyt...jos vaihtoehtoinen työpaikka (varma) löytyy ja olisi vieläpä mielekkäämpää tekemistä, niin tuossa ajattelussa ei ole mitään vikaa.

Siinä tilanteessa, että joku "repii persettä" tarkoittaisi lopulta kortistoa kehoitan miettimään kumpi on parempi: Tasainen toimeentulo vai joka vitun euron kanssa runkhaaminen.
Jos menot on esim. 300e ja rahaa tilillä on 90e, niin mitä vittua tekee "mielekkyydellä työn tekemiseen"?
 
Löylytuoksut on ihan jees lahja. Edellinen löytyi auton takakontista. Liekö puoleksi vuodeksi unohtunut.

Saan näköjään ensimmäisen erän ytk:lta rahhoo huomenna. Kokonaista 350e/kesäkuulta. Pistää hymyyn....mainio ansio.
 
Ex-muijan veli oli Orionin tehtaassa töissä ja koko henkilökunta sai joululahjaksi Tillanderin kalvosinnapit.

Helsingissä oli kanikonttorissa varsin paljon Tillanderin kalvosinnappeja joulun jälkeen.:rolleyes:
 
Ylös