Sabelt Rompe
Huoh
Olikin 311, lieko kolmonen jäänyt julisteesta pois ja ykköset menny seiskana.Kokoomuksella ei ainakaan ehdokkaita numerolla 77.
Olikin 311, lieko kolmonen jäänyt julisteesta pois ja ykköset menny seiskana.Kokoomuksella ei ainakaan ehdokkaita numerolla 77.
Olikin 311, lieko kolmonen jäänyt julisteesta pois ja ykköset menny seiskana.
Niin, että kaikki vaan tervetuloa hallitukseen ja päättäkööt sitten puolueet oman mielensä mukaan. Muut ovat vastuunpakoilijoita.
Niin, että kaikki vaan tervetuloa hallitukseen ja päättäkööt sitten puolueet oman mielensä mukaan. Muut ovat vastuunpakoilijoita.
No siihen eroon asti voi ajaa agendaansa hallitusrintamassa?Jos yhden asian takia pitää erota hallituksesta, ja jos asia on semmoinen mikä ei tullut yllätyksenä, niin miksi lähteä sitten ollenkaan? On paljon muitakin asioita päätettävänä.
A tekee hallitusohjelman. B on kaikesta eri mieltä, mutta tulee silti hallitukseen mukaan. C on myös kaikesta eri mieltä A:n kanssa, mutta samaa mieltä kuin B ja jää oppositioon. A&B sitten vuoron perään päättävät kantansa joihinkin asioihin ja C äänestää kaikkea vastaan, vaikka olisi samaa mieltä ihan vain koska oppositio. Jossain kohtaa B kokee, että turhan paljon menty A:n pillin mukaan ja vaihtaa oppositioon äänestämään nyt C:n kanssa kaikesta A:n kantoja vastaan ihan vain koska oppositio. Eikös se politiikka vähän tuollaista ole?Jos yhden asian takia pitää erota hallituksesta, ja jos asia on semmoinen mikä ei tullut yllätyksenä, niin miksi lähteä sitten ollenkaan? On paljon muitakin asioita päätettävänä.
No siihen eroon asti voi ajaa agendaansa hallitusrintamassa?
A tekee hallitusohjelman. B on kaikesta eri mieltä, mutta tulee silti hallitukseen mukaan. C on myös kaikesta eri mieltä A:n kanssa, mutta samaa mieltä kuin B ja jää oppositioon. A&B sitten vuoron perään päättävät kantansa joihinkin asioihin ja C äänestää kaikkea vastaan, vaikka olisi samaa mieltä ihan vain koska oppositio. Jossain kohtaa B kokee, että turhan paljon menty A:n pillin mukaan ja vaihtaa oppositioon äänestämään nyt C:n kanssa kaikesta A:n kantoja vastaan ihan vain koska oppositio. Eikös se politiikka vähän tuollaista ole?
Ehkä tartteisin olu...vodkaa.
Mahdollisuudet vaikuttaa päätöksentekoon ovat paremmat hallituksessa kuin sen ulkopuolella. Jos siihen leikkiin lähtee niin se on kestettävä. Hallituksesta lähteminen kolmen vuoden jälkeen on enää vain pelkkä julkisuustemppu, ääntenkalastelua. Sillä ei saavutettu yhtään mitään. Yhtälailla demaritkin olisivat voineet lähteä, mutta se olisi kaatanut hallituksen.
vihreitten kohdalla lähdön syy oli puhtaasti sellainen hallituksen päätös joka sotii voimakkaasti heidän arvomaailmaansa vastaan.
Onko vihreiden tavoite suomalaisen teollisuuden tuhoaminen, hyvin määrätietoisesti siihen ovat pyrkineet.
Vasemmistoliiton kohdalla hallituksesta lähteminen oli kyllä melkoisen puhtaasti ääntenkalastelun takia tehty, mutta vihreitten kohdalla lähdön syy oli puhtaasti sellainen hallituksen päätös joka sotii voimakkaasti heidän arvomaailmaansa vastaan.
Yhdenkään puolueen ei hallitukseen lähtiessään tarvitse mitä tahansa kestää ja sellainen asia on esimerkiksi päähallituspuolueen mielivaltainen toiminta.
Vasemmistolaisuus ja kommunistisuus on katoava luonnonvara. Tovereitasi on yhä harvemmassa.Ompa näitä kokoomustrolleja näin vaalien alla.
Soon kumminkin vasemmiston kärkipuolue suurimmalla kannatuksellaan. Mikäs se suosikkisi sitten olikaan - vasemmistoliitto (SKP)?Mistä moinen kuvitelma, että SDP:n vaalivoittoa toivoisin?
Puolueet (tai valtio) ovatkin todella päteviä päättämään yritysten toiminnasta ja parhaiten kannattavista toimialoista. Ne tietenkin voivat ohjata päätöksillään kustannusrasitusta niin, että mikä tahansa toimiala saadaan kyseisessä maassa tapettua. Erilaisilla tuilla saadaan myös mikä tahanssa toimiala hyvinkin kannattavaksi, kunnes valtion rahat loppuvat.Lue puolueohjelmasta. Ainakin uuteen bioteollisuuteen halutaan satsata.
Puolueet (tai valtio) ovatkin todella päteviä päättämään yritysten toiminnasta ja parhaiten kannattavista toimialoista. Ne tietenkin voivat ohjata päätöksillään kustannusrasitusta niin, että mikä tahansa toimiala saadaan kyseisessä maassa tapettua. Erilaisilla tuilla saadaan myös mikä tahanssa toimiala hyvinkin kannattavaksi, kunnes valtion rahat loppuvat.
Samaa asiaa olen naureskellut. Vihreätkin meinaa perustaa cleantec-yrityksiä joka niemeen, notkoon ja saarelmaan. Mikähän pankki tai taho lähtee heitä rahottamaan? Lestadiolaiset Sipilän mukanako? Wahlroos?