Törkeähkö ilmoitus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja oldez
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

oldez

Well-known member
Liittynyt
14.3.2003
Viestit
19491
Tänne voi laittaa kaikki törkeähköt ja miksei törkeätkin ilmoitukset.

http://finnish.ruvr.ru/2010/06/23/10535584.html

USA:n puolustusministerin törkeä ilmoitus Venäjän Iranin asenteesta

USA:n puolustusministerin Robert Gatesin ilmoitus, että Venäjän lähestymistapa Iranin ongelmaan on skitsofreeninen, on törkeä, ilmoitti RIA Novostille Venäjän hallinnon korkea-arvoinen edustaja. Ilmoitus on epädiplomaattinen, jopa USA:n ulkoministerille. Hän sanoi, että Gatesin mukaan kaikki yhteydet Iraniin pitäisi katkaista. Hänen ajateltutapansa on samanlainen kuin George Bushin hallinnon edustajalla, muttei Barack Obaman.
 
täällä on kyllä tosi paska meininki
 
Lähenteleekö tämä törkeähköä ilmoitusta, vai onko kyse silkasta realismista?


Ex Nokia-johtaja kutsuu Elopia ”kolossaaliseksi idiootiksi”

Stephen Elop on tehnyt Nokialle enemmän tuhoa, kuin yksikään yritysjohtaja koskaan aikaisemmin. Tätä mieltä on Nokian johtajana aiemmin toiminut teknologiakonsultti Tomi Ahonen poikkeuksellisen suorasanaisessa blogikirjoituksessaan.
Ahonen lanseeraa nyt kokonaan uuden termin, Elop-efektin. Siinä on kyse kaikkein vahingoittavimmasta toiminnasta, mitä toimitusjohtajalta voidaan odottaa, ja toisaalta myös toimitusjohtajan täydellisestä epäpätevyydestä.

Hänen mukaansa Elop on tehnyt Nokialle tuhoa paitsi julistamalla, että Symbian- ja Meego-käyttöjärjestelmät vaihdetaan uuteen sekä kutsumalla Nokian alustaa roskaksi julkisuuteen vuotaneessa, kuuluisassa ”palava öljynporauslautta” -muistiossaan.
– Elop sanoi omia tuotteitaan roskaksi. Se tuhosi välittömästi luottamuksen pitkällä aikavälillä, Ahonen tylyttää.

Blogissaan Ahonen viittaa aiempiin termeihin Osborne-efektiin ja Ratner-efektiin. Molemmissa tapauksissa yritysten toimitusjohtajat saivat isoa tuhoa aikaan. Jalokivi Ratnerin johtaja Gerald Ratner sanoi tuotteiden olevan täyttä roskaa, joka piti paikkaansa. Adam Osbourne puolestaan mainosti tulevaisuudessa julkaistavien tuotteiden olevan silloisella hetkellä myytyjä parempia. Osbourne Computer -yhtiö meni konkurssiin ja Ratner selvisi nipin napin erottamalla toimitusjohtajansa ja uudistamalla yhtiön.

”Varma tie tuhoon”

Ahosen mukaan Elop-efekti on vakavampi, kuin kumpikaan aiemmista vastaavista. Elop-efektin takia Nokian markkinaosuus älypuhelimissa on laskenut 29 prosentista 15 prosenttiin. Ja samalla yhtiö on menettänyt miljoonia.
Kirjoittaja arvostelee Elopin haukkuneen Nokian tuotteita roskaksi ilman syytä.
– Hän on arvostellut oman yrityksensä tuotteita kehnommiksi kuin ne ovat.

Ahosen loppupäätelmä on, että ”Elop-efekti tuhoaa yrityksen alle vuodessa, takuuvarmasti”.

Kirjoittajan mielestä nopein tie tuhoon on Elopin metodi. Siis se, että ensin haukutaan omat tuotteet ja kerrotaan uudesta, tulossa olevasta tuotteesta ennen kuin se on edes markkinoilla.
Vain kolossaalinen idioottitoimitusjohtaja kutsuu omia tuotteitaan roskaksi. Mutta nyt meillä on uusi normi äärimmäisestä yritysjohdon epäpätevyydestä ja itse aiheutetusta tuhosta: Elop-efekti, jossa toimitusjohtaja sekä kutsuu omia tuotteittaan kilpailukyvyttömiksi ja samaan aikaan julkistaa uuden alusta, jota ei ole myynnissä. Tämä on nopein tapa tuhota yritys. Elop-efektiä opiskellaan korkeakouluissa vuosikymmenien ajan kaikkein pahimpana virheenä, mitä merkittävän yrityksen toimitusjohtaja on koskaan tehnyt, Ahonen kirjoittaa.
 
Lähenteleekö tämä törkeähköä ilmoitusta, vai onko kyse silkasta realismista?

Osborne tietokonerautavalmistaja teki samanlaiset virheet. Sen firman johtajaperustaja. Jokin toinen toikkari kovassa asemassa, ihan jalokivistä puhuen saman teki virheen. Vitsaili että edullisuus on vain sitä että laatu on mitä on. Joukki ei vetänyt. Nokialle saatiin samaa.
 
Heh, Nokiaa mainostavassa lakanassa mainosmalli puhuu Applen iPhoneen.

Nokia.jpg


http://www.gizmodo.com.au/2011/08/why-is-this-nokia-lady-using-an-iphone/
 
Lähenteleekö tämä törkeähköä ilmoitusta, vai onko kyse silkasta realismista?
Silkkaa realismia, koska ei ole ensimmäinen, eikä oletettavasti viimeinen henkilö, joka kritisoi herra messiasta isoon ääneen.
Vanjoen Antsakin taisi sanoa pari sanaa aiemmin.
 
Ajattelin, että törkeähkö ilmoitus olisi minulta, jossa ilmoitan mahdollisesta työstäni ja panoistani ja hauskoista tietokoneruuduista, mutta taidanpa peruutella...:rolleyes:
 
Mä oisin halunnut lukea Thunderin panoista. Olisi mielenkiintoista tietää esim. minkälaisia summia mies kerralla tallettaa.
 
Ylös