Uusien teini-, ymv. sanontojen, sekä väänneltyjen sanontojen/sanojen kyselytojck

Nykyään tervehdys, kuten Hei, morjes tai morjesta voidaan myös sanoa, notta MORTONKI!

Toivottavasti ko. sanonta ei koskaan yleisty?

Moi ja Hei ovat varsin mukavia, lyhyitä, suomalaisia ja kaikken ymmärrettäviä tervehdyksiä.

Toisin kun jotkut mortongit, mojernsternit ja morienttekset, jotka ovat tervehtimisen irvikuvia. En vaan ymmärrä tätä kielen raiskausta.
 
Soisin käytettävän vain tervehdyksiä huomenta, päivää ja iltaa.
 
Soisin käytettävän vain tervehdyksiä huomenta, päivää ja iltaa.

Kyllä. Sen voi maustaa sitten mielialan mukaan. Esim. Hyvää huomenta, keskinkertaista päivää tai pahaa iltaa.

Myös säätiedotukset ovat menneet ihan liian spesifestisiksi. On lännen ja lounaan välistä tuulta yms. Ihan riittäisi kun Boriströmmin Anne sanoisi että pohjoisen ja etelän välistä tuulta. Osuiskin paremmin ennusteet kohilleen.
 
Kajaanissa sanotaan kassalla asioidessa, notta TERVE. Turussa ei.

Tutuksi tulleet tuonkin paikkakunnan murteet kun pari kertaa tuli eksyttyä tuonne männävuosina erään leikkijän takia.. Ei siinä olihan se kiva yöpöyä kartanotason hotellissa :3
 
Jaa että ihan Kajaaniin saakka. Ja että ihan että, parikin kertaa. Että, jotta?

Joo'o. Eissssiinä mitään.
 
Se on semmoista kun kirjoittaa VHS-kasetin selkämykseen että "Rankkaa homopornoa 2 tuntia" ja siihen onkin nauhoitettu Vain elämää jaksoja.
 
Ylös