Viimeinen tupakkipäivä kapakoissa

tmoi sanoi:
Hassua, että saivat sitten käännettyä tuon otsikon niin päin. Ensimmäinen otsikko oli nimittäin että tupakkalaki näkyy ravinoloiden myynnissä.

Ja onhan se selväkin. Yli kolmekymmentä prosenttia ravintoloista ilmoitti myynnin laskeneen lain takia. Silti oli hienosti käännetty asia niin, että yli puolet ravintoloista ilmoitti, ettei kokonaismyyntiin ole ollut vaikutusta.

No ei varmaan niin. Saman verran myivät, kuin viime vuonnakin. Tosin suhteellinen myynit putosi aika lailla, mutta sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskus ei tietysti sitä halua suoraan myöntää.

Mutta kun katsoo lukuja. Kaikkien ravintoloiden kokonaismyynti kasvoi 3 prosenttia.

Ravintoloissa, joissa sai polttaa, myynti kasvoi 15 %
Ravintoloissa, joissa ei saanut, myynti kasvoi 0,4 %

Ja ei muka vaikuttanut mitenkään :rolleyes:
Kyllähän noissa tupakointikieltoon liittyvissä uutisissa ja tiedonannoissa on ihan selvää propagandaa. :D
 
Formulanomi sanoi:
Kyllähän noissa tupakointikieltoon liittyvissä uutisissa ja tiedonannoissa on ihan selvää propagandaa. :D
Niin, ja mitä tupakoinnin terveysvaikutusten väheksymistä :nope:
 
kouvotsvoni sanoi:
Eikä happy houreja saa mainostaa:)


Joo ei ulkopuolella. Sisällä sentään saa olla hinnastossa maininta, että sitä keppanaa voi saada halvemallakin hinnalla :D :D
 
kapakanpitäjä saa myydä vaikka tappiolla, jos haluaa. Tosin mitä olen hintavertailua kaupan ja baarin välillä, niin onhan niissä ihan kelvollinen kate. Eikä ne kaupatkaan useimmiten tappiolla myy. :o kyllä ulkomaalit menee huonommalla katteella. :ahem:
 
Olis ihan ok jos syöpäkääryleet menis tappiolla, mutta kun ei mee.
 
Nyt alkaa kansakin olla tyytyväisiä tuohon lakiin.
iltalehti sanoi:
Kysely: Tupakoitsijatkin kannattavat ravintoloiden savuttomuutta
21.5.2008 15:00

Suomalaiset tupakoitsijat näyttävät kääntyneen savuttomien ravintoloiden kannalle.

Hengitysliitto Helin keskiviikkona julkaisemassa kyselyssä 56 prosenttia säännöllisesti tupakoivista katsoo, että ravintoloiden savuttomuus on hyvä asia.

Savuttomuudelle myötämielisten määrä on kasvanut vuoden aikana. Vuosi sitten tehdyssä kyselyssä savuttomuuteen suhtautui myönteisesti runsaat 40 prosenttia tupakoivista.

Kaikista suomalaista savuttomia ravintoloita kannattaa 85 prosenttia ja vajaa kymmenesosa vastustaa niitä. Kyselyn mukaan savuttomuutta kannatetaan, koska ravintoloiden ilma puhdistuu ja asiakkaiden viihtyvyys lisääntyy. Vastustajat puolestaan perustelevat kantaansa sillä, että kielto on puuttumista kansalaisten yksityisasioihin.

Tupakointi kiellettiin ravintoloissa viime vuoden kesäkuussa. TNS Gallupin tekemään kyselyyn vastasi tuhat suomalaista huhtikuussa.

85% kannattaa ravintoloiden savuttomuutta. Olkoon tutkimuksen virhemarginaali sitten mikä tahansa, niin kyllähän tuo osoittaa sen, että tämä laki on ollut onnistunut. :)
 
jps sanoi:
Muutama viikko sitten juttelin paikallisen pitäjän kanssa, kertoi tupakkalain vaikutuksen olleen hiukka yli 20 % miinusta.
Tähän liittyen.. Eipä tuokaan ole muusta kiinni kuin yrittäjän kekseliäisyydestä ja myyntitaidoista. Jos ei tupakkakoppiin ole varaa, niin onhan sitä toki muitakin keinoja houkutella asiaikka baariinsa. Joku pikkukuppila voisi vaikka palkata hyvännäköisiä tarjoilijoita (miehiä ja naisia) vähissä vaatteissa. Aina löytyy opiskelijoita tuollaiseen jobiin. :)
 
Jacques sanoi:
Tähän liittyen.. Eipä tuokaan ole muusta kiinni kuin yrittäjän kekseliäisyydestä ja myyntitaidoista. Jos ei tupakkakoppiin ole varaa, niin onhan sitä toki muitakin keinoja houkutella asiaikka baariinsa. Joku pikkukuppila voisi vaikka palkata hyvännäköisiä tarjoilijoita (miehiä ja naisia) vähissä vaatteissa. Aina löytyy opiskelijoita tuollaiseen jobiin. :)
No peruslähtökohtahan on ihan kysyntä.

Ei kaikeissa baareissa mene yhtä hyvin, vaikka ohjelma/tarjottava/paikka olisi ihan samanlaisia. Toiset vaan menestyy jostakin syystä paremmin kuin toiset.

Sinänsähän tupakkikieltohan voi vaikka yrittäjää aktivoidakin etsimään vaihtoehtoja entiseen kalja/tupakki-ohjelmaan. Näyttää ainakin mun mielestä lehtiä lukiessa olevan enämpi kaikenlaisia peli-iltoja yms. nykyään baareissa.

Itse olen nauttinut eniten siitä, että saa syödä ruokansa nykyään ilman sitä tupakinsavua. Vaikka oli 'erilliset' tilat, niin kyllä sitä savua ja hajua oli aina sillä savuttomallakin puolella.

Ja baareissahan oli aina näitä jästipäitä, jotka rikkoivat lakia. Varsinkin nuoret naiset jotka tupakoivat savuttomalla puolella. Eli niistä nyt ainakin on päästy eroon.:thumbup:
 
Formulanomi sanoi:
Ei gai....:mad_old:
Katos, miehiset miehet ne vaan nykäsee pupakkista sauhuja.:ahem: Soon nääs miehen merkki. Tai sitten ne vaan pönkittää EIKU EI, EI MITÄÄN, EI KERRASSAAN MITÄÄN. Ihan miehisiä miehiä ne on! Jooko! Sovittu!:o
 
Ylös