Tämä lienee ihan hyvä paikka kirjoittaa pieni rapsa vierailusta
New Yorkin skientologiakirkossa.
Saatiin kadulla kävellessä tavallisen näköiseltä reippaalta nuorelta naiselta käteen lappu, jossa mainostettiin skientologiakirkossa näytettävää 15 minuutin mittaista filmiä. Mentiin seuraavana päivänä "kirkkoon", joka ei muistuttanut ulkoisesti mitenkään kirkkoa, vaan kyseessä oli lähinnä tilat kerrostalorakennuksessa. Käveltiin vastaanottotiskin ohi, jossa meitä tervehti nuori nainen.
Vastaanottovirkailija: Hei, kuinka menee
Mä: Hei, tultiin kattoo filmiä
Vastaanottovirkailija: menkää rappuset alas ja oikealle
Samalla hän nosti puhelimen ja ilmoitti kollegalleen, että pari ihmistä tulossa.
Seuraavalla tiskillä oli vastassa toinen työntekijä ja keskustelu meni jotenkin näin:
Skientologi: Hei! Oletteko ensimmäistä kertaa "in the house" tjsp.
Me: Hei, Joo. tultiin katsoo filmii
S: Kivaa. Miten kuulitte siitä?
M: Saatiin lappu kadulla
S: Ai, lappu, vau. Oletteko kuulleet Skientologiasta aiemmin?
M: Kyllä jotain joo...
S: Hyvää vai pahaa?
M: Vähän molempia (vale: enimmäkseen pahaa)
S: Okei, meillä on kaksi filmiä, toinen on 30 minuuttia ja toinen 50 minuuttia pitkä,
(kyllä, fifty, ei fifteen! Mitä hittoa tapahtui 15 minuutin leffalle!?) kumman haluaisitte nähdä?
M: Umm... voitais katsoa se 30 minuutin pätkä
Siirryttiin pieneen huoneeseen, jossa oli ehkä 15 tuolia ja pieni valkokangas. Olimme ainoat katsojat.
Leffan nimi oli Scientology: Orientation
http://www.youtube.com/watch?v=tYFsw-GYpDc
Elokuvan sisältö: Esiteltiin tärkeitä rakennuksia, kerrottiin L. Ron Hubbartista ja aikaisemmista teoksista, skientologiaan uskovien kommentteja ja tärkeinpänä: osta läjäpäin kirjoja. Unohtamatta tietenkään raflaavaa loppukaneettia "voit poistua ja olla uskomatta, mutta voit samalla ampua aivosi pellolle".
Piinallisen viihdyttävän puolituntisen jälkeen huoneeseen ryntää aikaisemmista ystävällisistä ja kohteliaista henkilöistä poikkeava ylipirteä, lähes hysteerinen nainen, joka sulkee oven takanaan. Nyt alko ahistaa.
Skientologi: Mitä piditte? Haha!
Me: aika mielenkiintoinen
S: Eikö olekin
DD!
M: ei oikein antanut antanut vastauksia, ei kertonut mitä on skientologia. Päällimmäinen viesti oli: osta kirjoja, anna rahaa.
S: Niin, kaikki tieto on kirjoissa, "you know what I mean?" (tota se hoki joka välissä)
M: Vähän vaivaa että itse tarkoitusta ei edes kerrota, vaan pitää vaan ostaa ja maksaa (vastapuoli provosoituu huomattavasti ja hysteerisyys konkretisoituu)
S: Kaikki maksaa, tämän talon ylläpitäminen maksaa! Tämä talo on sentään ihan Times Squaren nurkalla!
M: Mutta eikö tiedon pitäisi olla ilmaista? (tämän jälkeen vastapuolen puhe meni jo vähän sekavaksi, enkä muista sanatarkasti kaikkea sisältöä)
S: Miksi sen pitäisi olla ilmaista!? Jos saan 10 dollaria, niin hyvä, jos 100 niin parempi! (ok?)
S: Sitäpaitsi se (kirja) maksaa vain 15 dollaria, it's nothing! Kaupassa joutuisit maksamaan siitä paljon enemmän!
S: Mistä olette kotoisin? (huom. suunvuoroa vaikea saada...)
M: Suomesta
S: Sujuuko englanniksi lukeminen?
M: Kyllä
S: Seuratkaa perässä
Mentiin katsomaan jotain kirjoja joita se esitteli. Samalla kertoi että ennen kirjat sai 50 kielellä, nykyään vain 15:llä koska kääntäminen on kallista ja vaikea saada kääntäjiä tms. Lopulta höyrypää onneksi katosi jonnekin, katseltiin vähän julisteita otettiin muutama kuva ja lähdettiin vähin äänin ulos. Matkalla kohti ovea tosin aikaisemmin elokuvaan meidät johdattanut nainen yritti vielä kertoa kirjoista, mutta sanottiin, että saatiin tieto jo toiselta henkilöltä. Sisukkaita ovat, penteleet.