mustakaari
"Se on juurikin näin"
On päätöksentekojärjestelmiä sovittu muuallakin ja toimii - saadaan päätökset tehtyä ja usein vielä ajallaan. Koskaan ei saada tehtyä päätöksentekojärjestelmää, jossa kaikki olisivat tyytyväisiä. Eikä se ole tarkoituskaan, koska se on idealismia. Sitä en edes ajanut takaa, vaan päätöksentekojärjestelmää, jossa on selkeät pelisäännöt ja joihin kaikki sitoutuu. Näin saadaan järjestelmä joka toimii. Nyt tuntuu, että tehdään säännöt, joita sitten veivataan edes takas ja suuntaan jos toiseen, milloin FIA:n milloin tallien toimesta, bööniekin piipittää väliin ja ehdottaa jos jonkinlaista killuttimiin pohjautuvaa voittojärjestelmää tms. Tämä FIA:n prosessi muistuttaa enemmän huutoäänestystä, jossa vuoroin huutaa FIA, tallit ja böönie. Kuka kovimmin ja rumimmalla äänellä huutaa, voittaa potin.Siitä vaan sorvaamaan ehdotusta päätöksentekoprosessiksi, johon kaikki olisivat sitoutuneita, tyytyväisiä, joka tuottaisi vain kaikkia tyydyttäviä päätöksiä. Onnea yritykselle.![]()
Tottakai, niin kuuluukin olla. Toivoisin vain että päästäisiin kilpailemaan radalle, eikä oikeussaleihin.Politikointi on todellisuutta ja siitä eroonpääsyä voi odottaa vain utopiassa. Kun kyse on kilpailusta, joku aina yrittää vetää kotiinpäin.
Tosin, riippuen päätöksestä, voi olla että farssi jatkuu. Kuten joku täällä sanoi...tulevaisuudessa MM:n voittaja vahvistetaan tilintarkastusten jälkeen. Kuulostaa jokseenkin naurettavalta, mutta oletettavaa todellisuutta.