Voi jumalaare. Nyt vasta tajusin koko sanan.
Kuvittelin koko ajan, että kyseessä on suurella nopeudella ja humalaisella holtittomuudella suoritettu tanssinomainen askeltaminen tai huhmarointi.
Esim.:
- ei vittu sitä Pyryfiä (nimi muutettu), se mökelsi sieltä mökistä kalsareissaan kännikuselle ja astu suoraan siihen notskin hiillokseen ja alko ilotulitepata kuin hullu. Huikee meininki, kaikki nauro.
Tai:
- voitettiin jätkien kanssa raaputusarvalla vähän päälle miljardieuroa ja nostettiin kaikki massit heti sitä ärrältä ja mentiin siihen pihalle ilotuliteppaan, että köyhiä vituttais.
Tai jopa:
- yks Korhone poimi keravalaiselta Kirsiltä niin järkyttävän monsterikondylooman plus jättisatiaiset, että se ilotuliteppas lekurissakin niin, että jouduttiin vetään ketjuilla kattoon, että saatiin topsypuikko tatinsilmään. Mellakkavarusteilla sillonkin, kun sen jalat vatkas ilmaa vähän vituikseen.