Mun mielestäni kannattaa mieluummin jaksottaa lihaskunto ja aerobiset treenit limittäin.. Ja ei kahta kovaa treeniä peräkkäisinä päivinä.9.2 Crosstrainer tappotreeni 14.6km/40min ja hyvä pitkä venyttely. Liiankin kova treeni vireystilaan nähden. Pitäisi välillä malttaa ottaa rauhallisemmin.
Pari päivää nyt pohtinut tuota aerobisen ja lihaskunnon keskenäistä suhdetta ja päätynyt kokeilemaan sellaista, että 3 aerobista, joista viimeisenä rauhallisempi palauttava, sitten 3 lihaskuntoa ja yksi lepo. Saa kertoa jos on ihan paska systeemi, tai paras ikinä.
Sehän se on.- 2 minuutin hoover (eiks tää oo se pito missä ollaan lankkuna varpaiden ja kyynärvarsien varassa nassu kohti maata)
En tee koko kroppaa kerrallaan, vaan homma on toistaiseksi ollut jaettuna näin:Mun mielestäni kannattaa mieluummin jaksottaa lihaskunto ja aerobiset treenit limittäin.. Ja ei kahta kovaa treeniä peräkkäisinä päivinä....
Teetkö kaikki lihaskuntotreenit koko kropalle vai vain osalle kerrallaan? Sekin vaikuttaa toki jaksotukseen. Ainakaan samoille lihasryhmille ei mielestäni ole hyvä tehdä lihaskuntotreeniä peräkkäisinä päivinä..
...
Voisiko tällainen malli toimia:
sali-aerobinen-aerobinen-aerobinen-sali-lepo-sali-aerobinen-aerobinen-aerobinen-sali-lepo jne.
...
Syökkönää tarpeeks? Se on se homma joka punttien kanssa heiluessa taitaa useiten mennä vikaan, myös allekirjoittaneella.Toiminut ihan ok tulosten kannalta, mutta kuitenkin jotain muutosta treeni nyt vaatii selvästi. Nimittäin energiataso on aika nolla välillä. Nytkin hyvien yöunien jälkeen meni vielä 3h päiväunet, eli jotain teen ihan päin helvettiä selvästi.
Tuossa ehdottamassasi järjestelmässä on vain se vika, että minulla ei punttitreenin jälkeen ehdi palautua seuraavaksi päiväksi paikat edes kevyeen aerobiseen riittävästi. Siksi ajattelin viikon eri osiin jakamisen olevan parempi. Voihan tosin olla, että teen liian raskaat punttitreenit. Jos niitä keventäisi järkevämmälle tasolle niin tuo vuorottelusysteemisi voisi toimiakkin minulle.
Kyllähän minä vähän neiti olen ruokailun suhteen kun ihan niin paljon ei tule tankattua kun punttitreenin yhteydessä pitäisi maksihyödyn tavoittamiseksi. Mutta kuitenkin aina proteiinipitoista tavaraa monipuolisesti ja vaihtelevasti pitkin päivää ja aina niin paljon, että nälkä ei pääse missään vaiheessa yllättämään. Eli tuskin ravintopuolella se pahin mokailu tapahtuu.Syökkönää tarpeeks? Se on se homma joka punttien kanssa heiluessa taitaa useiten mennä vikaan, myös allekirjoittaneella.
Miten pitkiä sulla nuo salitreenit ovat? Millaisia sarjoja teet (pitkiä vai lyhyitä, eli isoilla painoilla vai pienillä painoilla eli voimaa vai lihaskestävyyttä?)En tee koko kroppaa kerrallaan, vaan homma on toistaiseksi ollut jaettuna näin:
-1päivä Hartiat, hauis ja ojentajat.
-2päivä Jalat ja selkä
-3päivä Rinta, vatsa.
Toiminut ihan ok tulosten kannalta, mutta kuitenkin jotain muutosta treeni nyt vaatii selvästi. Nimittäin energiataso on aika nolla välillä. Nytkin hyvien yöunien jälkeen meni vielä 3h päiväunet, eli jotain teen ihan päin helvettiä selvästi.
Tuossa ehdottamassasi järjestelmässä on vain se vika, että minulla ei punttitreenin jälkeen ehdi palautua seuraavaksi päiväksi paikat edes kevyeen aerobiseen riittävästi. Siksi ajattelin viikon eri osiin jakamisen olevan parempi. Voihan tosin olla, että teen liian raskaat punttitreenit. Jos niitä keventäisi järkevämmälle tasolle niin tuo vuorottelusysteemisi voisi toimiakkin minulle.
Sarjat teen tosi pitkälti mustatuntuu-fiiliksellä, että ihan mitään järjettömän tarkkaa suunnitelmaa niihin ei ole. Mutta lähes aina sarjaan sisältyy 5-20 toistoa ja treenistä riippuen teen sarjoja sen saman 5-20, yleensä lähemmäs tuota 20. Painoina sellaiset että jaksaa juuri ja sen sarjan tehdä. Enemmän siis puntinkolisteluni pyrkii keskittyvät ihan siihen kestävyyteen.Miten pitkiä sulla nuo salitreenit ovat? Millaisia sarjoja teet (pitkiä vai lyhyitä, eli isoilla painoilla vai pienillä painoilla eli voimaa vai lihaskestävyyttä?)
Entä mihin haluat painottaa enemmän, lihaskuntoon vai kestävyyteen?
...
Jos painotus on kestävyydessä, niin mielestäni tällöin olisi varmaan hyvä tehdä salilla pitkiä sarjoja (15-20 toistoa) pienemmillä painoilla. Tällöin luultavasti ehdit palautua lenkkikuntoon seuraavaksi päiväksi.. Voimatreeni vaatii enemmän palautumisaikaa (korjatkaa fiksummat jos olen väärässä) ja sehän myös syö kestävyysominaisuuksia.
Myöskään yhteen lihasryhmään keskittyvä treeni ei saisi olla kestoltaan kovin pitkä (oisko 30min?).
Meikäläisen silmään aika eläimellinen määrä noita sarjoja. Heilahtanee helposti ns. ylikunnon puolelle, mihin sopisi myös väsyneisyyskuvauksesi.Esim. hauikset yleensä teen 15kg käsipainoilla kymmenen toiston sarjoina ja 10 sarjaa. Sitten monesti siihen lisänä kevyempiä ja pidempiä sarjoja taljalla.
Olit ylipappi tai et, niin varmasti minua enemmän tiedät. Oliskohan se sitten noin, että sarjoja on liikaa, voi hyvinkin olla. Olen omassa pienessä päässäni funtsinut asian niin, että hyöty jää olemattomaksi jos treenattavaa lihasta ei saa "polttelemaan" treenin aikana, siksi noita sarjoja on aika paljon. Pitää tosissaan ensi viikosta lähtien kokeilla kevyempää versiota, kai sitä tulosta niinkin saa, tiedä vaikka paremminkin.Meikäläisen silmään aika eläimellinen määrä noita sarjoja. Heilahtanee helposti ns. ylikunnon puolelle, mihin sopisi myös väsyneisyyskuvauksesi.
Itse teen hauikset kahdesti viikossa, raskaana päivänä yhteensä (siis mukaanlukien kaikki hauissarjat, ei kuitenkaan välillisesti hauista rasittavia liikkeitä kuten leuanveto/alatalja tms.) 6 sarjaa (3 sarjaa käyrätangon kanssa + 3 sarjaa käsipainoilla) ja kevyenä 3 (3 sarjaa suoralla tangolla).
Mä jos kuka nyt en mikään bodauksen tai saliharrastuksen ylipappi kyllä ole, mutta kuulostaa kyllä aika huikeilta noi sun sarjamäärät meikälle.
EDIT: Toki tässä vähän tätä meidän sarjamäärien eroa lieventää meidän tavoitteidenkin erilaisuus. Mutta silti jumalauta.![]()
Sarjat teen tosi pitkälti mustatuntuu-fiiliksellä, että ihan mitään järjettömän tarkkaa suunnitelmaa niihin ei ole. Mutta lähes aina sarjaan sisältyy 5-20 toistoa ja treenistä riippuen teen sarjoja sen saman 5-20, yleensä lähemmäs tuota 20. Painoina sellaiset että jaksaa juuri ja sen sarjan tehdä. Enemmän siis puntinkolisteluni pyrkii keskittyvät ihan siihen kestävyyteen.
Esim. hauikset yleensä teen 15kg käsipainoilla kymmenen toiston sarjoina ja 10 sarjaa. Sitten monesti siihen lisänä kevyempiä ja pidempiä sarjoja taljalla. Muiden sarjojen painoista en tiedä mitään, salin laitteissa ei ole merkattu painoja lain.
Pituutta salikäynneillä on aina se abaut tunti. Esim selkä + jalka-päivälle se saattaa kyllä olla vähän liikaa. Punttitreeniä on ylipäätäänkin varmaan vähän liikaa kun päätavoite touhussa on kuitenkin se puolimaratooni, mutta siksipä punttia tulenkin vähentämään kevään edetessä, toistaiseksi lihasta ei vain yksinkertaisesti ole riittävästi monipuoliseen treenaamiseen.
Tämän päivän aerobisen jälkeen on edessä pitkä treenivapaa viikonloppu ja sen jälkeen rupean kokeilemaan tuota ehdottamaasi systeemiä, ellen sitten koe viikonloppuna jotain suurta valaistumista ja keksi parempaa systeemiä, tätä tosin epäilen.
Juu, aivan liikaa sarjoja.. Itse teen aina 2-3 sarjaa, ja sarjoissa tosiaan toistoja 15-20.. Painot ihan oikein mitoitettu, eli sen verran, että just ja just jaksaa vetää ne 15-20 toiston sarjat pari kolme kertaa.Meikäläisen silmään aika eläimellinen määrä noita sarjoja. Heilahtanee helposti ns. ylikunnon puolelle, mihin sopisi myös väsyneisyyskuvauksesi.
Itse teen hauikset kahdesti viikossa, raskaana päivänä yhteensä (siis mukaanlukien kaikki hauissarjat, ei kuitenkaan välillisesti hauista rasittavia liikkeitä kuten leuanveto/alatalja tms.) 6 sarjaa ja kevyenä 3.
Mä jos kuka nyt en mikään bodauksen tai saliharrastuksen ylipappi kyllä ole, mutta kuulostaa kyllä aika huikeilta noi sarjamäärät meikälle.
Juu, siksi painotinkin tekstissäni tuota kestävyystreeniä.. Kun käy salilla vain kahdesti viikossa, niin ei siihen muuta jää kuin raskasta salitreeniä.Mulla toi jaottelu kevyt/raskas on yksinkertaisesti siitä syystä, että kun koko kehon käy läpi kaksi kertaa viikossa kahteen jaettuna time after time after time after time, ei toi palautumispuoli lopulta enää toimi jos jokaisena neljänä kertana viikossa vetää puol kroppaa ihan piippuun.
Kyse on tällöin enemmänkin sykkeennostosta kuin varsinaisesta lihaskuntotreenistä.. Vedetään pelkällä tangolla kovalla tempolla... Tai vaihtoehtoisesti bodypump tyyppistä tempon vaihtelua..Kyssäri: Onko 30 sarjan toistoissa oikeasti vielä jotain järkeä? Jotenkin oman tuntuman mukaan yli 20 toiston mentäessä ei oikeastaan enää lihaksisto tunnu tekevän mitään, menee enämpi nivelille yms. tuo rasitus.