Kunnat kavahtavat paperisodan lisääntymistä
Maalämmön perustaminen tulossa luvanvaraiseksi
Maalämpökaivojen poraamiseen saatetaan jatkossa vaatia lupa. Maankäyttö- ja rakennusasetusta ollaan alkuvuodesta muuttamassa niin, että kaivojen tekoon on hankittava toimenpidelupa. Nyt maalämmön käyttöönottoon liittyvä byrokratia vaihtelee kunnasta riippuen. Ympäristöministeriö pitää ongelmana sitä, että tällä hetkellä ei tiedetä, mihin kaivoja porataan ja kuinka paljon.
– Ongelma on ennen muuta se, että kunnissa käytännöt ovat hyvin vaihtelevia. Yli puolessa kunnista kaivoja on saanut porata aivan vapaasti, selvittää hallitussihteeri Kirsi Martinkauppi ympäristöministeriöstä.
Epätietoisuus kaivojen sijainnista aiheuttaa ongelmia esimerkiksi maanalaisten asemakaavojen laatimisessa.
Kunnissa ministeriön suunnitelmat saavat ristiriitaisen vastaanoton. Muutos merkitsisi lisätöitä rakennusvalvonnoille, jotka erityisesti pienissä kunnissa ovat jo nyt tiukilla.
Tilanteen selkiyttäminen nähdään kuitenkin Kuntaliitossakin niin tärkeänä, että se on tässä asiassa luopunut perinteisestä lisätehtäviä vastustavasta linjastaan.
Uusiutuvien energialähteiden tarpeen lisääntyessä maalämpökaivojen uskotaan yleistyvän. Kuntaliiton Markku Axelssonin mukaan Ruotsissa näin on jo käynyt.
– Suurilla kaupunkialueilla meillä on jo kontrollia, koska esimerkiksi Helsingissä on paljon maanalaisia kalliotiloja, Axelsson sanoo.
Ilman lupaa poratuista maalampökaivoista voi seurata sivullisille konkreettisia ongelmia. Lietolaisen Sylvi Hörkön kaivosta hävisi vesi, kun lähistöllä sijaitsevan teollisuushallin lämmönlähteeksi porattiin yksitoista lämpökaivoa.