FW08
Registered User of Talent
Kyllä sillekin on perusteita, että tuon kieltäisi, koska tuo potentiaalisesti muodostaa siivouspalvelujen alalle hintakuplan. Tämä hintakupla voi pidemmällä aikavälillä olla kansantaloudelle vahingollinen.Miten niin, kai jokainen saa tehdä (lain puitteissa) omilla rahoillaan mitä haluaa.
Jos minä haluaisin palkata kotiini siivoojan 100€/tunti, niin enkö saisi tehdä sitä?
Siis jos metaforasi ymmärretään metaforisesti.
Huoh. Jos nyt katsoo sitä, mitä minä olen kirjoittanut ja mitä sinä olet kirjoittanut, niin itse olen ainakin pyrkinyt rajallisten kykyjeni mukaan avaamaan niitä laajempia yhteiskunnallisia vaikutuksia, mitä keskusteltavilla asioilla potentiaalisesti on.Eli et osaa perustella, joten valitat mun kommentteja?
Sinun argumenttisi ovat lähinnä uudelleenmuotoilua siitä periaatteesta - dogmasta - johon ilmeisesti yhteiskuntafilosofiasi perustat, että valtio ei saa estää hahmoa rikastumasta. Se ei ole perustelemista. Tämä on vähän niin kuin Gobletin kanssa Raamatusta keskustelisi.
Normaalissa argumentoinnissa on olennaisena osana edes pyrkimys ymmärtää toisen argumentteja. Mielestäni tässä jarnassa tätä periaatetta on vastapuolelta toteuttanut vain Nomi.