Jellinek
Banned
Rankempi Raamattu "tosi"- ja taikauskovaisille:
http://www.mustaraamattu.net/PublishedService :frank:
http://www.mustaraamattu.net/PublishedService :frank:
Ois kysymys. Tuosta saa semmoisen vaikutelman, että ei-uskovaiset eivät osaa rakastaa. Olenko väärässä?Hmm, tässä on nyt jotain ristiriitaa, vai olenko käsittänyt väärin?
Kirjoitelmastasi siis paistaa läpi ristiriitaisuus tunne-elämässäsi. Hieman kyllä säälittävää tuo sinun purkautumisesi tällä tavalla. Toivon paranemisia, ja heräämistä elämään.
Toivottavasti sinullekin joskus tapahtuu jotain hyvää elämässäsi ja tunnet jonkun lähimmäisesi rakkauden, vaikkapa ihan vain jossain arjen pikkuasiassa, ja huomaisit samalla, että luottamus ystävän apuun on samaa kuin uskominen siihen, että ystävä on tukenasi. Siitä se lähtee.
Sulla ei kyllä noi jutut tunnu oikeesti liittyvän käytävään keskusteluun, oli postaus ketjuun kuin ketjuun...Rankempi Raamattu "tosi"- ja taikauskovaisille:
http://www.mustaraamattu.net/PublishedService :frank:
En mä tosta sellasta kuvaa saanut. Ennemminkin, että haisulilla on jonkinlaista ropleemaa empatiakäsityksensä kanssa...Ois kysymys. Tuosta saa semmoisen vaikutelman, että ei-uskovaiset eivät osaa rakastaa. Olenko väärässä?
Löytyy hyllystä. Tylsä kirja.Rankempi Raamattu "tosi"- ja taikauskovaisille:
http://www.mustaraamattu.net/PublishedService :frank:
50/50.Ois kysymys. Tuosta saa semmoisen vaikutelman, että ei-uskovaiset eivät osaa rakastaa. Olenko väärässä?
6. ja 7. Mooseksen kirja, jotka Raamatusta on jätetty pois.Rankempi Raamattu "tosi"- ja taikauskovaisille:
http://www.mustaraamattu.net/PublishedService :frank:
Se vastas jo...Odotan Micaelin vastausta.
Rakkaus voittaa kaiken. Näin mä sen näen. En ole samaa mieltä mielipiteesi kanssa, mutta jokainen tyylillään.50/50.
Kai hekin rakastaa osaavat, omalla tavallaan. Rakkaus on tunne ja siihen sisältyy joskus voimakkaitakin tuntemuksia. Tasapaino oman elämän ja uskon sekä rakkauden suhteen olisi ihanteellinen olotila, mutta siihen pääseminen on vaan joskus niin pirun vaikeaa.
Ei niitä voitu siitä pois jättää kun ei ne siihen koskaan kuuluneetkaan. Ovat paljon paljon myöhempää tuotantoa kuin Raamatun kirjojen valitsemisprosessi.6. ja 7. Mooseksen kirja, jotka Raamatusta on jätetty pois.
Yhdyn.*huoh*
Haluamansa quoten saa kun tekee sen itse :ahem::Oikeastaanhan tärkeintä on se, että joku valmistaa ne quotet, joilla quoteilla argumentoivat pääsevät myöhemmin argumentoimaan. Jollei näitä quoteja olisi aiemmin valmistettu, jäisivät poloiset keskustelussa muuten vallan lapsipuolen asemaan.
Onko tämä nyt sitä suvaitsevaisuutta, kun suomalainen porukka vetää Biafran kansallislaulua tunteella?
Siellä on ovat olleet myös älyttömät diktaattorit. P-Korea on muutenkin pelkkä vitsi joten sitä ei voi pitää esimerkkinä. Ateismilla hyvin pieni rooli tuossa.Voidaanko kuitenkin jossain määrin todeta uskonnon määrittelevän ihmisarvon, koska kommunistisissa maissa, joissa uskonnot ovat kielletty kuten P-Korea (ja edesmennyt Neuvostoliitto) ei ihmishengellä myöskään ole juuri arvoa, koska ihmiseenkin suhtaudutaan lähinnä vain järjestelmään kuuluvana "hyötyeläimenä"? :doubtful:
Ne ovat kuitenkin loputtomia. Uskovaisia on mahdotonta käännyttää. Ne uskovat juttuunsa niin paljon että eivät faktoja ymmärrä vaa lyövät ne lyttyyn raamatulla. Aina ja ikuisesti. Onhan se takaisin käännytys kuitenkin aina hubaa yrittää.Haluamansa quoten saa kun tekee sen itse :ahem::
Näytä liitetiedosto 17088
Haavisto enää pressaks, niin ei kehtaa kertoa kotimaataan. Taidanpa muuttaa Kööpenhaminaan ja hakea Ruotsin kansalaisuutta, jos Haavistosta tulee pressa.Mun mielestä toi Sauli Koskinen ei sovi edustamaan Suomea Los Angelesiin kun se on homo!:frank:
Maalaisjärki?Mosse kysyi, että mikä on siinä on niin syntistä. Silloin tietenkin ainoa pätevä peruste on Raamattu, sillä mikä muu muka määrittää synnin? :wink: