Kuuntelen juuri nyt Päivän biisiä, seuraava sukupolvi

  • Viestiketjun aloittaja JPP
  • Aloituspäivämäärä

JPP

as Quo as possible
Liittynyt
2.3.2007
Viestit
24406
Sijainti
lappeen Ranta
Nyt Westwind: The Bunker, sit White Zombie: La Sexorcisto: Devil Music vol. 1 ja White Zombie: Astro-Creep : 2000
 
Liittynyt
24.1.2004
Viestit
10131
Sijainti
Oslo
Juuri äsken Berliinin filharmonikot Simon Rattlen johdolla Oslon oopperalla.
Ohjelmaan kuului Ligetiä, Wagneria, Debussya, Ravelia ja Schumannia.
Veret seisauttava elämys, erityisesti Ligeti-Wagner-kombinaatio. Jopa Schumannia jaksoi kuunnella tämän orkesterin esittämänä.
 
Viimeksi muokattu:

toleranssisiipi

Langennut enkeli
Liittynyt
14.9.2003
Viestit
14061
Sijainti
SEKOS-marketin vihannesosasto


Jonkun verran Peitsamoa kuunnelleena (suurin osa biiseistään silti yhä kuulematta) yllätyin kovin tästä biisistä:

http://www.youtube.com/watch?v=8b2xR0zyb3k

Olipa kerrassaan erikoisen komea biisi, eikä ihan ekana tulis Peitsamo tekijänä mieleen.
Ei näkynyt Youtubessa Peitsamon omaa tulkintaa, ja hieman tuntuu että jos/kun se on akustisella kitaralla ja laululla toteutettu, niin tuo cover (varsinkin se särökitaravalli) on parempi. Saapa nähdä, kun joskus kuulee.
No nyt soi Peitsamon akustinen versio (ja Ankkuli-levy muutenkin). Vaikea sanoa paremmuudesta mitään, kun on niin erilainen. Sovitaanko, että molemmat ovat parempia. Hieno ralli joka tapauksessa.
 

Jjusban

Newbie
Liittynyt
2.11.2000
Viestit
13447
Sijainti
(
Älkää pilatko joululauluista parhaita soittamalla niitä marraskuusta lähtien.

edit: Vai oliks toi henkilökohtaisesti ajankohtainen?
Balthazar on Ylä-Siperian juutalais-voldjakkeja. Ne juhlii joulua aina marraskuun kolmantena lauantaina.
 

JPP

as Quo as possible
Liittynyt
2.3.2007
Viestit
24406
Sijainti
lappeen Ranta
Mana Mana - Kuolla Elävänä

Huh huh, kun poimi Complete - Kaikki-kokoelman Anttilasta kymmenisen vuotta sitten...
On hienoa matskua toi Complete - Kaikki. Ne englanniksi lauletut (Mömmö ei ollut ihan täysissä tolkuissaan enää siinä vaiheessa käsittääkseni) sekä Raptori ja Suikki (molemmat hiukan turhia vetoja) eivät mua niin nappaa, mutta muuten täyttä tavaraa. Jouni Mömmön aikaisempi yhtye Silmienvaihtajat on kanssa hyvä. Hiukan kevyempää kuin Mana Mana, mutta mikäpä ei olisi. Silmienvaihtajia kuunnellessani vasta tajusin, että Mömmön laulu on aika samantapaista kuin Ian Curtisilla.

Nyt Wigwam: Fairyport, sit Wigwam: Being ja Wigwam: Nuclear Nightclub

Aika kova kolmikko tuo :ahem:.
 
Ylös